Facebook ve Nvidia için Daha Fazla Ağrı – Finans Haberleri

Facebook ve Nvidia için Daha Fazla Ağrı

Facebook (META) ve Nvidia (NVDA) teknolojinin amiral gemilerinden ikisi gerçek bir çileden geçiyor gibi görünüyor.

Her iki şirket de 16 Eylül’de sona eren ticaret haftasında piyasa değerinde on milyarlarca dolar kaybetti.

Dünyanın en değerli 10 şirketinden henüz ihraç edilen bu iki şirket için yankıları çok büyük.

Artık Meta Platformlar olarak adlandırılan ağ devi Facebook, bir yıl öncesinin sadece bir gölgesi. Gerçekten de, 7 Eylül 2021’de Facebook, o gün belirlenen 1.078 trilyon dolarlık piyasa değeri ile en az 1 trilyon dolar değerindeki prestijli şirketler kulübüne katıldı.

İlk 10’dan

1 trilyon dolarlık kulübün sadece beş üyesi var: Apple (AAPL) Suudi petrol devi Suudi Aramco, Microsoft (MSFT) Alfabe (GOOGL) ve Amazon (AMZN) , companymarketcap.com’a göre. Elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA) Kısaca bu kulübün bir parçası olan , 16 Eylül itibariyle 944 milyar dolarlık piyasa değeri ile yeniden kapıyı çalıyor.

Bir yıl sonra, Facebook’un piyasa değeri neredeyse üçte iki oranında azaldı. Şirket, %63,5 düşüşle sadece 393,2 milyar dolar ağırlığa sahip. Bu piyasa değeri seviyesi, Mark Zuckerberg’in imparatorluğunun 7 Ocak 2019’dan bu yana ulaştığı en düşük seviyedir. O sırada Facebook, Cambridge Analytica skandalına saplanmıştı. Sosyal ağ, 2016 başkanlık seçimleri öncesinde Donald Trump kampanya ekibiyle ortak olan danışmanlık firmasının, seçmenlerin profilini çıkarmasına izin veren on milyonlarca kullanıcısından özel verileri toplamasına izin verdi.

16 Eylül’de Facebook hisseleri, covid-19 pandemisinin ilk günlerinde uygulanan kısıtlamaların insanlar arasında paniğe neden olduğu 16 Mart 2020’deki en düşük fiyatı olan 146.01$’a yakın olarak toplam %13.5 düşüşle 146.29$’a düştü. yatırımcılar.

Geçen hafta Facebook, piyasa değerinde 62 milyar dolar kaybetti ve onu piyasa değeri açısından İlk 10’un dışına itti. Grup şu anda dünyanın en değerli 12. şirketi.

Temmuz ayında Facebook, 2012’de halka açılmasından bu yana ilk üç aylık gelir düşüşünü açıkladı.

Devam etmek için kaydırın

Birçok Sorun

Ekonomik yavaşlamanın ve olası bir durgunluğun, Facebook’un ekmek kapısı olan reklamlardan elde edilen gelirleri tehdit ettiği doğru. Ancak Instagram ve WhatsApp’ın sahibi, rekabetin şirketten pazar payı çaldığını da görüyor.

Kısa video platformu TikTok, son aylarda Z kuşağını ve Y kuşağını hedefleyen reklamverenlerin favori caddelerinden biri haline geldi. Ayrıca, Apple tarafından gizliliğin korunmasına ilişkin politikada yapılan değişiklik, Facebook’un kullanıcılarının çevrimiçi alışkanlıklarını izlemesini ve ardından çevrimiçi etkileşim geçmişlerine karşılık gelen reklamları görüntülemesini artık engelliyor.

Geçen yıl Apple, uygulamaları indirirken kullanıcılara gizlilik ayarları üzerinde daha fazla kontrol sağladı. Yeni özelliğin adı Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) ve şirketlerin reklam hedefleme için çevrimiçi hareketlerini takip edebilmesi için tüm üçüncü taraf uygulamalarının kullanıcılardan izin alması gerekiyor.

2022 yılı Nvidia için de acılı bir yol gibi görünüyor.

Endişelenecek büyük rakamlar var: Nvidia hisseleri 16 Eylül’de sona eren ticaret haftasında %8.3 düşüşle 131.98$’a düştü. Böylece şirket o hafta piyasa değerinden 30 milyar$ daha kaybetti.

15 Kasım 2021’de 823,31 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaştığından beri Nvidia, şu anda 328,9 milyar dolar olan bu piyasa değerinin 10 ayda %60’tan fazla eridiğini gördü. Temel olarak, yaklaşık 500 milyar dolarlık piyasa değeri bir yıldan az bir sürede eriyip gitti.

Hacimli Stoklar

Nvidia şu anda yalnızca dünyanın en değerli 19. şirketi ve düşüşü devam ederse İlk 20’nin dışında kalabilir.

Facebook’ta olduğu gibi, mevcut ekonomik ortam, kendisini büyük stoklarla bulan Nvidia’nın satışları için iyi değil. Şirketin kendisi, stokta çok fazla grafik işleme birimi, RTX 3000 grafik kartı kaldığını itiraf etti. Fazlalık, son birkaç ayda tüketicilerden, özellikle oyunculardan gelen talepteki düşüşten kaynaklanıyor.

Bu nedenle, yeni nesli piyasaya sürmeden önce bu hacimli stoklardan kurtulmak için fiyatlarını önemli ölçüde düşürecektir.

Finans Direktörü Colette Kress 24 Ağustos’ta analistlere verdiği demeçte, “Yeni bir mimari lansmanı için hazırlanırken kanaldaki fiyatlandırmayı ayarlamak ve mevcut üst düzey masaüstü GPU’larını fiyat konumlandırmak için oyun kanalı ortaklarımızla programlar uyguladık.” Geçen çeyrekte belirtildiği gibi, kripto para biriminin oyun talebine azalan bir katkı yapmasını bekliyorduk.”

Nvidia, en aktif kripto platformlarından biri olan Ethereum’un, önemli miktarda bilgi işlem gücü gerektiren işlem doğrulama mekanizmasını terk etmesinden sonra, kripto endüstrisindeki grafik kartlarına yönelik beklenen talep düşüşünden de etkileniyor.

.

Facebook ve Nvidia için Daha Fazla Ağrı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.thestreet.com

Sevdiklerinle Paylaş: