FBI, Yatırımcıları DeFi Platformlarına Karşı Siber Saldırı Riskleri Hakkında Uyarıyor – Kripto Haberleri

FBI, Yatırımcıları DeFi Platformlarına Karşı Siber Saldırı Riskleri Hakkında Uyarıyor

Büro, kodlama kusurlarının ve protokollerin açık kaynaklı yapısının bu platformları siber saldırılara karşı savunmasız hale getirdiğini söyledi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Pazartesi günü kamuoyuna yaptığı açıklamada, yatırımcıları DeFi platformlarındaki güvenlik açıkları konusunda uyardı. Ayrıca, yatırımlarının çalındığından şüphelenenlerin, İnternet Suçları Şikayet Merkezi (IC3) veya yerel FBI ofisi aracılığıyla FBI’a başvurmaları istendi.

DeFi Güvenlik Açıkları

FBI Pazartesi günü bir Kamu Hizmeti Duyurusunda, “Ocak ve Mart 2022 arasında siber suçlular, ABD blok zinciri analiz firması Chainalysis’e göre, neredeyse yüzde 97’si Defi platformlarından çalınan 1,3 milyar dolarlık kripto para çaldı” dedi.

Bu, 2021’de %72 ve 2020’de %30’luk bir artıştır.

Siber suçlular, DeFi platformlarının açık kaynaklı yapısından ve yatırımcıların dijital varlıklara olan ilgisiyle birlikte karmaşık zincirler arası işlevsellikten yararlanmaya çalışıyor. Ajans, platformlardan yararlanmak için flash krediler, imza doğrulama ve kripto para birimi fiyat çiftleriyle ilgili güvenlik açıklarını kullandıklarını da sözlerine ekledi.

FBI Önerileri

Duyuru ayrıca, yatırımların doğası gereği riskli olduğu konusunda bir uyarı ile başlayan bir dizi tavsiye de sunuyor, bu nedenle lisanslı bir finansal danışmandan tavsiye almak bir seçenektir. Ayrıca yatırımcıları, merkezi olmayan platformlardaki ve kitle kaynaklı çözümlerdeki kodlama kusurları konusunda uyarır.

FBI ayrıca Defi platformlarına kendilerini siber saldırılardan ve fonların çalınmasından korumaları için birkaç öneride bulundu. Bunlar, gerçek zamanlı analitik kurulumunu ve titiz kod denetimini içeriyordu.

Sadece ABD’de Değil

Yaklaşık iki hafta önce Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (Thai SEC), yerli yatırımcılara DeFi platformlarına karşı benzer bir uyarıda bulundu. İlişkili risklerin aşırı kaldıraçlı teminatları ve halı çekmeyi içerdiğini söyledi.

Nisan ayında FBI, Kuzey Demokratik Kore Halk Cumhuriyeti (DPRK) ile bağlantılı Lazarus Group olarak da bilinen siber aktörler APT38’in, 625 milyon doların çalındığı Ronin Köprüsü’nün hacklenmesinin arkasında olduğunu iddia etti.

Bu soygundan sadece birkaç gün önce FBI, Hazine Bakanlığı ve Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı (CISA), yatırımcıları kripto fonlarını hedef alan siber saldırı tehditleri konusunda uyaran ortak bir tavsiye yayınladı.

FBI, Yatırımcıları DeFi Platformlarına Karşı Siber Saldırının Riskleri Hakkında Uyarıyor yazısı ilk olarak CryptoPotato’da ortaya çıktı.

FBI, Yatırımcıları DeFi Platformlarına Karşı Siber Saldırı Riskleri Hakkında Uyarıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: