Fed Başkanı Powell, ‘iş bitene kadar’ enflasyonla mücadele için oranları artırma sözü verdi – Borsa – Finans Haberleri

Fed Başkanı Powell, ‘iş bitene kadar’ enflasyonla mücadele için oranları artırma sözü verdi

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Perşembe günü yaptığı bir açıklamada, halk daha yüksek fiyatlara alışmadan ve onları norm olarak beklemeden önce enflasyonu düşürmenin önemini vurguladı.

Powell, enflasyonla mücadeleye bağlılığının altını çizen son yorumlarında, beklentilerin önemli bir rol oynadığını ve 1970’lerde ve 80’lerde enflasyonun bu kadar kalıcı olmasının kritik bir nedeni olduğunu söyledi.

Merkez bankası lideri, Washington DC merkezli liberter bir düşünce kuruluşu olan Cato Enstitüsü tarafından sunulan bir Soru-Cevap’ta, “Tarih, politikanın zamanından önce gevşetilmesine karşı güçlü bir şekilde uyarıyor” dedi. İş bitene kadar devam edeceğiz.”

Etkinlik, Powell’ın 20-21 Eylül’deki Fed’in bir sonraki toplantısından önce planlanan son kamuoyu önüne çıkmasıydı.

Piyasalar, Wall Street’te erken gidişatta büyük ortalamalar çok az değişmekle birlikte, yorumları büyük ölçüde adım adım aldı. Hazine getirileri, Fed’in faiz artırımlarına en duyarlı olan iki yıllık not ile yaklaşık beş baz puan artarak %3.49’a yükseldi. Bir baz puan 0,01 yüzde puanına eşittir.

Fed, bu yıl gösterge faiz oranlarını dört kez artırdı ve federal fon oranı şimdi %2,25 ile %2,50 arasında bir aralıkta belirlendi.

Piyasalar, oran belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bu ay art arda üçüncü bir 0,75 yüzde puanlık artış yapmasını bekliyor. Aslında, CME Group’un FedWatch federal fon vadeli bahisleri takipçisine göre, Powell’ın açıklamaları sırasında bu olasılık %86’ya yükseldi. Hem Goldman Sachs hem de Bank of America, müşterilere bu üç çeyrek puanlık artışı beklemelerini söyledi.

Powell, agresif davranmanın bir nedeninin, enflasyonun 40 yılı aşkın bir süredir en yüksek oranı civarında seyretmesini sağlamak olduğunu söyledi.

“Fed, zaman içinde %2 enflasyonu kastettiğimiz fiyat istikrarından sorumlu” dedi. “Enflasyon ne kadar uzun süre hedefin oldukça üzerinde kalırsa, halkın daha yüksek enflasyonu norm olarak görmeye başlama riski o kadar büyük ve bu da enflasyonu düşürmenin maliyetlerini artırma kapasitesine sahip.”

Son zamanlarda, en azından aylık enflasyon yolunun azalmakta olduğuna dair bazı işaretler var. Özellikle benzin fiyatları, yazın başlarında galon başına 5 doların üzerine kısa bir süreliğine yükseldikten sonra istikrarlı bir şekilde düşüyor.

CNBC Pro’dan hisse senedi alımları ve yatırım trendleri:

Fed, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi verilerini yayınlayacağı önümüzdeki hafta yapılacak toplantıdan önce enflasyon verilerine son bakışını atıyor. FactSet’e göre ekonomistler, TÜFE’de Temmuz ayında sabit kaldıktan sonra %0.2’lik bir manşet artış bekliyorlar. Ancak, Temmuz’daki yıllık artış %8,5 oldu ve enerji dışındaki birçok alanda büyük artışlar görüldü.

Powell, enflasyon baskılarının büyük ölçüde pandemiye özgü nedenlerden geldiğini söyledi. Enflasyon 2021 baharında ilk kez yükselmeye başladığında, Powell ve meslektaşları bunu “geçici” olarak reddettiler ve Mart 2022’de oranları artırmaya başlamadan önce herhangi bir büyük politika hamlesiyle yanıt vermediler.

Bununla birlikte, enflasyon düşene kadar harekete geçmenin ve agresif bir politika tepkisinin uygulanmamasının, halkın yüksek enflasyon beklentilerinin iltihaplanmasına neden olduğu 1970’lerin sonuçlarından kaçınmanın artık Fed’in görevi olduğunu söyledi.

“Şimdiye kadar olduğu gibi, doğrudan ve güçlü bir şekilde hareket etmeliyiz ve bundan kaçınmak için iş bitene kadar devam etmeliyiz” dedi.

Powell, Fed yetkililerinin resmi işsizlik oranının daha da yükselmesini beklemesine rağmen, oran artışlarına rağmen güçlü işe alım seviyelerinin devam ettiği güçlü işgücü piyasasına dikkat çekti. Geçen ay ekonominin daha sıkı politikadan “biraz acı” çekebileceği konusunda uyardı, ancak enflasyonu evcilleştirmek için yavaş büyümenin gerekli olduğunu söyledi.

“Başarmayı umduğumuz şey, işgücü piyasasının daha iyi bir dengeye kavuşmasına neden olacak ve ücretleri zaman içinde %2’lik enflasyonla daha tutarlı seviyelere geri getirecek trendin altında bir büyüme dönemidir” dedi.

.

Fed Başkanı Powell, ‘iş bitene kadar’ enflasyonla mücadele için oranları artırma sözü verdi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: