Fed, borsayı daha fazla ezmeden enflasyonu ehlileştirebilir mi? Yatırımcıların bilmesi gerekenler. – Finans Haberleri

Fed, borsayı daha fazla ezmeden enflasyonu ehlileştirebilir mi? Yatırımcıların bilmesi gerekenler.

Federal Rezerv, enflasyonu yavaşlatmak için faiz oranlarını hızla yükselttiği için borsayı suçlamaya çalışmıyor – ancak yatırımcıların daha fazla acı ve oynaklığa hazırlıklı olması gerekiyor çünkü politika yapıcılar yılmayacak Yatırımcılar ve stratejistler, derinleşen bir satışla dedi.

“Hisse senedi fiyatlarını veya tahvil fiyatlarını yok ederek enflasyonu düşürmeye çalıştıklarını sanmıyorum, ancak bu etkiyi yaratıyor.” Exencial Wealth Advisors’ın baş yatırım sorumlusu Tim Courtney bir röportajda söyledi.

ABD hisse senetleri, enflasyonda belirgin bir soğuma umutlarının, beklenenden daha sıcak bir Ağustos enflasyon okumasıyla yıkılmasının ardından geçtiğimiz hafta keskin bir şekilde düştü. Veriler, Fed’in 21 Eylül’de politika toplantısını tamamlamasıyla, bazı tüccarlar ve analistlerin 100 baz puanlık veya tam yüzdelik bir artış beklemesiyle, Fed fonu vadeli işlem tüccarları arasında en az 75 baz puanlık bir faiz artırımı beklentilerini güçlendirdi. puan.

Ön izleme: Fed bize ekonominin ne kadar ‘acı’ çekeceğini söylemeye hazır. Yine de durgunluğa işaret etmeyecek.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA %-0,45 haftalık %4,1 düşüş kaydederken, S&P 500 SPX % -0,72 %4,8 ve Nasdaq Bileşik COMP -%0,90 %5,5 düşüş yaşadı. S&P 500 Cuma günü, önemli bir teknik destek alanı olarak görülen 3,900 seviyesinin altında sona erdi ve bazı grafik gözlemcileri, 16 Haziran’da belirlenen 3.666.77’de büyük ölçekli göstergenin 2022’nin düşüğü için bir test potansiyeline bakıyor.

Görmek: S&P 500’ün 3.900’ün altına düşmesiyle borsa ayılarının üstünlüğü koruduğu görülüyor

Küresel denizcilik devi ve ekonomik lider FedEx Corp. FDX’ten gelen bir kar uyarısı, -%21,40 ile resesyon korkularını daha da körükleyerek Cuma günü borsa kayıplarına katkıda bulundu.

Okumak: FedEx’in hisse senedi düşüşü neden tüm borsa için bu kadar kötü?

Hazine tahvilleri de düştü, 2 yıllık TMUBMUSD02Y Hazine bonosunun getirisi %3.867, Fed’in önümüzdeki aylarda oranları yükseltmeye devam edeceği beklentileriyle %3.85’in üzerinde yaklaşık 15 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Fiyatlar düştükçe verim artar.

Yatırımcılar, merkez bankasının inatçı enflasyonu dizginleme ihtiyacının, borsada mecazi bir “Fed koyma” kavramını ortadan kaldırdığı yaygın olarak görüldüğü bir ortamda faaliyet gösteriyor.

Fed’in koyduğu konsept, en azından Ekim 1987’deki borsa çöküşünden bu yana Alan Greenspan liderliğindeki merkez bankasını faiz oranlarını düşürmeye teşvik etti. Fiili satım opsiyonu, sahibine, kullanım fiyatı olarak bilinen ve piyasa düşüşüne karşı bir sigorta poliçesi görevi gören, dayanak varlığı belirli bir seviyede satma hakkı veren ancak yükümlülüğü vermeyen bir finansal türevdir.

Bazı ekonomistler ve analistler, Fed’in, yatırımcıların harcamaları kısmasıyla finansal koşulları sıkılaştırmaya hizmet edebilecek piyasa kayıplarını memnuniyetle karşılaması ve hatta hedeflemesi gerektiğini bile önerdiler.

İlişkili: Daha yüksek hisse senedi fiyatları Fed’in enflasyonla mücadelesini zorlaştırıyor mu? Kısa cevap ‘evet’

New York Fed’in eski başkanı William Dudley, bu yılın başlarında, merkez bankasının, yatırımcılara acı çektirmedikçe, 40 yılın zirvesine yaklaşan enflasyonla başa çıkamayacağını savundu. Dudley, Nisan ayında bir Bloomberg sütununda, “Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için ne kadar yapması gerektiğini bilmek zor” diye yazmıştı. “Ama kesin olan bir şey var: Etkili olması için hisse senedi ve tahvil yatırımcılarına şimdiye kadar olduğundan daha fazla zarar vermesi gerekecek.”

Bazı piyasa katılımcıları ikna olmuş değil. Moneta’nın baş yatırım sorumlusu Aoifinn Devitt, Fed’in borsa oynaklığını muhtemelen bir amaç değil, para politikasını sıkılaştırma çabalarının bir yan ürünü olarak gördüğünü söyledi.

Devitt, “Hisse senetlerinin bir sıkılaştırma döngüsünde tali hasar olabileceğinin farkındalar”, ancak bu, hisse senetlerinin “çökmesi gerektiği” anlamına gelmiyor, dedi.

Ancak Fed, enflasyonu ehlileştirmeye odaklandığı için piyasaların düştüğünü ve ekonominin yavaşladığını ve hatta durgunluğa girdiğini görmeye hazır olduğunu söyledi.

Federal Rezerv, mali kriz ve sonrasında uğraştığı için federal fon hedef oranını 2008 ve 2015 yılları arasında %0 ila %0.25 aralığında tuttu. Fed ayrıca COVID-19 pandemisine yanıt olarak Mart 2020’de oranları tekrar sıfıra yaklaştırdı. Dow Jones Piyasa Verilerine göre, en düşük faiz oranıyla Dow DJIA, Mart 2020 ile Aralık 2021 arasında %-0,45 ile %40’ın üzerine fırlarken, büyük ölçekli S&P 500 SPX %-0,72 ile %60’ın üzerine çıktı. .

Exencial Wealth Advisors’dan Courtney, yatırımcıların, Fed’in işler sarpa sarması durumunda devreye girmesini beklerken, “on yıldan fazla bir süredir düşen faiz oranlarının arka rüzgarına alıştığını” söyledi.

Courtney Perşembe günü MarketWatch’a verdiği demeçte, “Bence (şimdi) Fed mesajı ‘artık bu arka rüzgarı almayacaksınız’” dedi. “Bence piyasalar büyüyebilir, ancak kendi başlarına büyümek zorunda kalacaklar çünkü piyasalar, sıcaklıkların bütün gün ve bütün gece belirli bir seviyede tutulması gereken bir sera gibidir ve bence piyasaların verdiği mesaj bu. sera etkisi olmadan kendi kendine büyüyebilir ve büyümelidir.”

Görmek: Görüş: Borsa trendi, özellikle bu haftanın büyük günlük düşüşlerinden sonra, acımasızca düşüş gösteriyor.

Bu arada, SoFi’nin yatırım stratejisi başkanı Liz Young Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fed’in agresif duruşu, yatırımcıların nihayetinde “son büyük bir floş” olabileceğini kanıtlayabilecek “birkaç günlük düşüşe daha” hazırlıklı olmaları gerektiği anlamına geliyor. Not.

“Bu kulağa tuhaf gelebilir, ancak bu hızlı bir şekilde gerçekleşirse, yani önümüzdeki birkaç ay içinde, bence bu aslında boğa durumu haline gelir” dedi. “Hızlı ve sancılı bir düşüş olabilir, bu da yılın ilerleyen zamanlarında enflasyon daha belirgin bir şekilde düştüğü için daha dayanıklı olan yeni bir yükselişe neden olabilir.”

.

Fed, borsayı daha fazla ezmeden enflasyonu ehlileştirebilir mi? Yatırımcıların bilmesi gerekenler.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: