Fed, enflasyon mücadelesine son vermeden önce %4,6’ya varan zam oranları öngörüyor – Borsa – Finans Haberleri

Fed, enflasyon mücadelesine son vermeden önce %4,6’ya varan zam oranları öngörüyor

ABD Federal Rezerv Kurulu Başkanı Jerome Powell, 27 Temmuz 2022’de Washington DC’deki Federal Rezerv genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşuyor.

Drew Öfke | Getty

Federal Rezerv, Çarşamba günü yayınlanan medyan tahminine göre, merkez bankası yükselen enflasyonla mücadelesini durdurmadan önce 2023’te faiz oranlarını %4,6’ya kadar yükseltecek.

Fed Çarşamba günü gösterge faiz oranlarını bir çeyrek puan daha artırarak %3-3.25 aralığına yükselterek 2008 başından bu yana en yüksek seviye oldu.

Medyan tahmin ayrıca, merkez bankası yetkililerinin 2022 sonuna kadar oranları %4,4’e yükseltmeyi beklediklerini de gösterdi. Takvim yılında yalnızca iki politika toplantısı kala, merkez bankasının faiz artırımından önce 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha gerçekleştirme olasılığı yüksek. yıl sonu.

Fed’in faiz oranlarının gidişatına ilişkin görünümüne işaret etmek için kullandığı sözde nokta grafiği, 19 “noktadan” altısının faiz oranlarını daha da yükselterek gelecek yıl %4,75-%5 aralığında olacağını gösterdi.

İşte Fed’in son hedefleri:

Yakınlaştır Simge Oklar dışa dönük

Bir dizi büyük faiz artırımının ekonomiyi yavaşlatması bekleniyor. Fed’in Ekonomik Öngörülerinin Özeti, işsizlik oranının mevcut %3,7’den gelecek yıl %4,4’e yükselmesinin tahmin edildiğini gösterdi. Bu arada, GSYİH büyümesinin 2022 için sadece %0,2’ye düşmesi bekleniyor.

Agresif sıkılaştırmayla birlikte Fed’in tercihli kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ile ölçülen manşet enflasyonun bu yıl %5,4’e gerilemesi bekleniyor. Gösterge Ağustos ayında %6.3 seviyesindeydi. Fed yetkilileri, enflasyonun sonunda 2025 yılına kadar Fed’in %2 hedefine geri döneceğini düşünüyor.

.

Fed, enflasyon mücadelesine son vermeden önce %4,6’ya varan zam oranları öngörüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: