Fed Enflasyonda 500 Baz Puan Küresel Saldırıya Öncülük Ediyor: Eko Haftası – Finans Haberleri

Fed Enflasyonda 500 Baz Puan Küresel Saldırıya Öncülük Ediyor: Eko Haftası

(Bloomberg) — ABD Federal Rezervi ve bir dizi küresel muadilleri, tüketici fiyatlarını kontrol altına alma taahhütleri her zamankinden daha kararlı hale geldikçe, önümüzdeki hafta enflasyona karşı hızlı bir saldırı başlatacak.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Üç günlük merkez bankası kararlarının, yetkililerin daha fazla saldırganlığı tercih etmeleri halinde daha büyük bir çetele potansiyeli ile birlikte 500 baz puana varan faiz artırımları sağlaması bekleniyor.

Saldırıyı Salı günü İsveç’in Riksbank başlatacak ve politika yapıcıların ekonomistler tarafından 75 baz puanlık bir hareketle sıkılaştırmayı hızlandırması bekleniyor.

Bu, ABD’li yetkililerin Çarşamba günü yeniden canlanan enflasyon üzerindeki baskıyı sürdürmek için borçlanma maliyetlerini aynı miktarda artırmalarının beklendiği ana olayın sadece bir başlangıcı. Tahminlerin zirvesinde yer alan başka bir tüketici fiyat endeksi raporunun ardından, bazı yatırımcılar 100 baz puanlık devasa bir artışa bile bahse girdi.

Perşembe en yaygın eylemi görecek. Filipinler, Endonezya ve Tayvan’daki merkez bankalarının hepsinin faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor. Daha sonra odak, İsviçre Ulusal Bankası, Norges Bankası ve İngiltere Bankası’ndan tahmin edilen yarım puan veya daha fazla artışla Avrupa’ya kayıyor. Daha güneyde, Güney Afrika Rezerv Bankası beklenen 75 baz puanlık bir hareketle çabalarını sürdürecek ve Mısır da harekete geçebilir.

Yine de, üç büyük merkez bankasının, yürüyüş mücadelesinde bariz bir şekilde bulunmaması muhtemeldir. Çarşamba günü, Brezilyalı politika yapıcılar, son 18 ayda benzeri görülmemiş bir dizi artışın ardından duraklayabilir.

Ertesi gün, Japonya Merkez Bankası yetkilileri, yen’deki zayıflıktan endişe duysalar bile, muhtemelen değişmeyen bir duruşla devam edecekler. O zaman Türk akranları, enflasyonun %80’in üzerinde olmasına rağmen, muhtemelen oranları düşük tutmaya yönelik alışılmışın dışında yaklaşımlarına devam edecekler.

hikaye devam ediyor

Bloomberg Ekonomisi Ne Diyor…

“Para politikası açısından yoğun bir haftada Fed’in 75 baz puan, İngiltere Merkez Bankası’nın ise 50 baz puan artırmasını bekliyoruz. Ayrıca önümüzdeki haftanın takviminde Japonya, İsveç, Türkiye, Brezilya, Endonezya ve Filipinler merkez bankalarından alınan kararlar ve PBOC’den alınan kredi faiz oranlarına ilişkin bir güncelleme yer alıyor.”

–Tom Orlik, baş ekonomist. Tam önizleme için buraya tıklayın

Önümüzdeki hafta başka bir yerde ABD konut verileri, yeni İngiltere hükümetinin mali açıklaması ve Japonya enflasyon verileri de yatırımcıların ilgisini çekecek.

Geçen hafta olanlar için buraya tıklayın ve aşağıda küresel ekonomide neler olup bittiğine dair açıklamamız var.

ABD Ekonomisi

Tüm gözler doğrudan Fed kararına ve Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısına çevrilirken, ekonomik veri takvimi bu yıl şu ana kadar merkez bankası sıkılaştırmasının etkisi hakkında ipuçları verecek.

Ağustos ayındaki konut başlangıçlarına ve önceden sahip olunan ev satışlarına ilişkin raporlar, sırasıyla Salı ve Çarşamba günü yayınlanacak. Mevcut mülklerin satın alınmasına ilişkin medyan projeksiyon, yedinci düz bir aylık düşüş gerektiriyor.

Eylül ayı için haftalık işsizlik başvuruları ve S&P Global üretim ve hizmet anketleri, nispeten sakin bir veri haftasını tamamlayacak.

Asya

BOJ yönetim kurulu, yen’in dolar karşısında 145’i test etmesiyle Japonya’nın döviz piyasalarına müdahale etmeye yakın olduğu spekülasyonları arasında Perşembe günü politika kararını verecek.

Vali Haruhiko Kuroda’nın, ileriye dönük rehberliği ayarlama yolunu açabilecek olan Covid destek kredileri programını sona erdirmesi muhtemel olsa da, politikayı değiştirmeden tutması bekleniyor.

Perşembe günü Asya’da bir merkez bankası maratonunu, Endonezya, Filipinler ve Tayvan’ın tüm politikalarını belirlemesi ve Hong Kong Para Otoritesi’nin Fed’in bir gecede hareketine tepki vermesiyle başlayacak.

Aşağıda, Avustralya Merkez Bankası’ndan Jonathan Kearns Pazartesi günü oranlar ve emlak fiyatları hakkında konuşacak, RBA Başkan Yardımcısı Michele Bullock ise Çarşamba günü Bloomberg’de özel bir etkinlikte konuşacak.

Veri cephesinde, Japonya’nın Salı günü yayınlanan ulusal enflasyon verilerinin sürünerek devam etmesi bekleniyor. Güney Kore’nin Çarşamba günkü erken ticaret verileri, küresel ekonomideki yavaşlama hızı hakkında fikir vermeye devam edecek. Singapur da Cuma günü enflasyon verilerini açıklayacak.

Avrupa, Orta Doğu, Afrika

İngiltere Pazartesi günü Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi için ulusal tatil olarak izin alırken, para politikası işi her zamanki gibi Perşembe günü yas tutulmasına izin vermek için bir hafta ertelenen bir kararla devam edecek.

BOE toplantısı, yetkililerin yeni Başbakan Liz Truss’un yaşam maliyeti krizini kontrol altına alma çabalarının ve sterlin’in 1985’ten bu yana en düşük seviyeye düşmesinin yarattığı değişen görünüme yanıt vermeleri için ilk fırsat olacak. Ekonomistler en az yarım – Yetkililer rahatsız edici derecede yüksek olan enflasyonla karşı karşıya kaldıkça puan artışı.

Ertesi gün, Maliye Bakanlığı’nın yeni Şansölyesi Kwasi Kwarteng, ulusal sigortadaki son artışı tersine çevirme planlarını onaylaması beklenen bir “mali olay” sunacak – bir bordro vergisi – ve Truss’un destek paketi hakkında daha fazla ayrıntı ortaya koyacak.

SNB, İsviçre’deki enflasyon Avrupa’nın geri kalanından çok daha düşük olmasına rağmen, Perşembe günkü üç aylık kararında faiz oranlarını yüzde 0,75 artırabilir. Norveç merkez bankası, çekirdek tüketici fiyatlarının tahminlerini açıkça aşmasının ardından hızlandırılmış temposunu sürdürerek, muhtemelen yarım saat sonra da zam yapacak.

Haftanın başlarında, İsveçli Riksbank’tan beklenen faiz artışının yanı sıra, yatırımcılar, en büyük İskandinav ekonomisinin 2023’te resesyona girdiğine dair artan kanıtlar arasında, politika yapıcıların gelecekteki sıkılaştırma planlarını ne kadar hızlandırmayı planladıklarına odaklanacaklar.

Euro bölgesinde, Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos ve Bundesbank başkanı Joachim Nagel’in konuşmaları, Cuma günü yapılacak Eylül ayı ilk satın alma yöneticisi anketleriyle birlikte yatırımcılara odaklanabilir.

Güneye bakıldığında, Salı günü Gana’daki veriler, artan oranlar ve zaten yükselen fiyatların daha da yükselmesine neden olan cedi’deki düşüş nedeniyle ekonomik büyümenin ikinci çeyrekte %3’e yavaşladığını gösterecek.

Bu arada Çarşamba günü, Güney Afrika’da yayınlanan bir rapor, oranın merkez bankasının %6’lık tavanının üzerinde kalması beklense de, benzin fiyatlarındaki düşüşün ardından Ağustos ayında enflasyonun düştüğünü ortaya koymaya hazırlanıyor.

Daha fazla rand zayıflığı ve fiyat beklentilerinin sabitlenmesine ilişkin endişeler, Perşembe günü SARB’nin Para Politikası Komitesi’nin odak noktası olacak. Bir ay içinde başlayacak olan – borçlanma maliyetleri üzerinde spekülasyon yapmak için kullanılan – vadeli oran anlaşmaları, 75 baz puanlık bir artışla tamamen fiyatlanıyor ve 100 baz puanlık daha büyük bir hareket olasılığı %82’de.

Yavaşlayan bir ekonomi ve gelecek yılki seçimlerin yaklaşması, gündemde daha fazla teşvikin kalması anlamına gelse de, Türkiye’nin Ağustos ayındaki şok indiriminin ardından Perşembe günü faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

Enflasyonist baskılar arttıkça ve sterlin kademeli düşüşünü sürdürürken Mısır muhtemelen faiz oranlarını aynı gün artıracak.

Latin Amerika

Brezilya merkez bankasının ödüllü ekonomist anketi, 2023 ve sonrasına sıkı sıkıya bağlı olarak haftayı geride bırakıyor. Pazartesi günü ilerleyen saatlerde Kolombiya, Temmuz ayı ekonomik faaliyetini bildirerek, muhtemelen Mayıs ve Haziran aylarından itibaren biraz soğuma gösterdi.

Sıradaki, Arjantin’deki ikinci çeyrek üretim rakamları, Güney Amerika’nın en büyük ikinci ekonomisini sarsan siyasi ve piyasa kargaşası göz önüne alındığında şaşırtıcı bir güç gösterebilir.

Şili’de öne çıkan konu, politika yapıcıların kilit oranı %10,75’lik rekor bir rekor seviyeye itmek için beklenenden daha büyük bir 100 baz puanlık artışla sıkılaştırmayı hızlandırdığı 6 Eylül’deki merkez bankası toplantısının tutanakları olacak.

Meksika’nın ay ortası tüketici fiyat okumalarının %8,77’den çok hafif bir yükselişe geçmesine bakın, bu da Banxico’nun üçüncü çeyrek için en yüksek enflasyon tahmininin gelmiş olabileceğini düşündürüyor.

Brezilya merkez bankasının, Mart 2021’deki %2’den art arda 12 rekor artışın ardından ana faiz oranını değiştirmeyerek %13,75’te tutması bekleniyor. Yatırımcılar, önümüzdeki aylarda %50’den daha az bir artış şansı görüyor ve Brezilya’nın — Mart 2021’de dünya çapında sıkılaştırmaya ilk başlayanlar arasında — aynı zamanda ilk bitirenler arasında yer alıyor.

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Fed Enflasyonda 500 Baz Puan Küresel Saldırıya Öncülük Ediyor: Eko Haftası
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: