Fed, enflasyonla mücadele için oranları yarım puan artırdı – yirmi yılın en büyük artışı – – Borsa – Finans Haberleri

Fed, enflasyonla mücadele için oranları yarım puan artırdı – yirmi yılın en büyük artışı –

WASHINGTON – Federal Rezerv Çarşamba günü gösterge faiz oranını yarım puan artırarak, 40 yılın en yüksek enflasyonuna karşı mücadelesinde şimdiye kadarki en agresif adım oldu.

Fed Başkanı Jerome Powell düzenlediği basın toplantısında, “Enflasyon çok yüksek ve neden olduğu zorluğu anlıyoruz. Onu geri getirmek için süratle hareket ediyoruz” dedi. ” Enflasyonun düşük gelirli insanlar üzerindeki yüküne dikkat çekerek, “fiyat istikrarını yeniden sağlamaya büyük önem veriyoruz” dedi.

Başkanın yorumlarına göre bu, muhtemelen bundan daha agresif bir şey olmasa da, 50 baz puanlık birden fazla faiz artışı anlamına gelecek.

Federal fon oranı, bankaların kısa vadeli borç verme için birbirlerinden ne kadar ücret alacağını belirler, ancak aynı zamanda çeşitli ayarlanabilir oranlı tüketici borçlarına da bağlıdır.

Oranlardaki yükselişle birlikte merkez bankası, 9 trilyon dolarlık bilançosundaki varlıklarını azaltmaya başlayacağını belirtti. Fed, pandemi sırasında faiz oranlarını düşük tutmak ve ekonomide para akışını sağlamak için tahvil satın alıyordu, ancak fiyatlardaki artış para politikasında dramatik bir yeniden düşünmeye zorladı.

Piyasalar her iki hamle için de hazırlandı ancak yine de yıl boyunca dalgalı bir seyir izledi. Yatırımcılar, piyasaların iyi işlemesini sağlamada aktif bir ortak olarak Fed’e güvendiler, ancak enflasyondaki artış sıkılaştırmayı gerektirdi.

CNBC Pro’dan hisse senedi alımları ve yatırım trendleri:

CME Group verilerine göre, Çarşamba günkü faiz artırımı, federal fon oranını %0,75-1 aralığına itecek ve mevcut piyasa fiyatlandırması, oranı yıl sonuna kadar %2,75-%3’e yükseltecek.

Duyuruyu takiben hisse senetleri yükselirken, Hazine getirileri önceki yüksek seviyelerinden geri çekildi.

Piyasalar şimdi merkez bankasının önümüzdeki aylarda agresif bir şekilde oranları artırmaya devam etmesini bekliyor. Powell, yalnızca 50 baz puanlık hareketlerin “önümüzdeki birkaç toplantıda masada olması gerektiğini” söyledi, ancak Fed’in daha şahin olma olasılığını azaltıyor gibi görünüyordu.

Powell, Haziran ayında yüzde dörtte üç oranında Fed’in yükselişine büyük ölçüde eğilimli olan piyasa fiyatlarına rağmen, “Yetmiş beş baz puan, komitenin aktif olarak düşündüğü bir şey değil.” Dedi.

“Amerikan ekonomisi çok güçlü ve daha sıkı para politikasını idare etmek için iyi bir konumda” diyen Bakan, daha sıkı para politikasına rağmen ekonomi için “yumuşak veya yumuşak” bir iniş öngördüğünü de sözlerine ekledi.

Çarşamba günü ana hatlarıyla açıklanan plan, Fed’in her ay vadesi gelen tahvillerden elde edilen gelirlerin sınırlı bir seviyeye çekilmesine ve geri kalanını yeniden yatırım yapmasına izin vermesiyle, bilanço azaltımının aşamalar halinde gerçekleştiğini görecek. 1 Haziran’dan itibaren, planda 30 milyar dolarlık Hazine ve 17.5 milyar dolarlık ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin devri yapılacak. Üç ay sonra, Hazine için üst sınır 60 milyar dolara ve ipotekler için 35 milyar dolara yükselecek.

Bu rakamlar, üst limitlerdeki artışın daha kademeli olacağına dair bazı beklentiler olsa da, oturumdan sonraki dakikalarda açıklandığı gibi, son Fed toplantısındaki tartışmalarla çoğunlukla uyumluydu.

Çarşamba günkü açıklamada, ekonomik faaliyetin “ilk çeyrekte yavaşladığı”, ancak “hane halkı harcamaları ve işletme sabit yatırımlarının güçlü kalmaya devam ettiği” belirtildi. Enflasyon “yüksek kalır.”

Son olarak açıklamada, Çin’deki Covid salgınına ve hükümetin durumu ele alma girişimlerine değinildi.

Açıklamada, “Ayrıca, Çin’deki Kovid bağlantılı karantinaların tedarik zinciri aksamalarını daha da kötüleştirmesi muhtemeldir. Komite, enflasyon risklerine karşı son derece dikkatlidir” denildi.

Charles Schwab sabit gelir stratejisti Collin Martin, “Bizim tarafımızda sürpriz yok” dedi. “Beklentilerimizde piyasalardan biraz daha az agresifiz. Haziran ayında 50 baz puanlık bir artışın daha muhtemel göründüğünü düşünüyoruz. … Enflasyonun zirveye yakın olduğunu düşünüyoruz. Bu, Fed’e bu kadar agresif bir tempoda yavaşlamak için biraz hareket alanı sağlıyor.”

Bazı Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri daha büyük oran artışları için baskı yapsa da, Çarşamba günkü hareket oybirliğiyle destek aldı.

50 baz puanlık artış, oran belirleyici FOMC’nin Mayıs 2000’den bu yana başlattığı en büyük artış. O zamanlar Fed, erken dotcom döneminin aşırılıklarıyla ve internet balonuyla savaşıyordu. Bu sefer, koşullar biraz farklı.

2020’nin başlarında pandemi krizi vurduğunda, Fed gösterge fon oranını %0-0,25 aralığına indirdi ve bilançosunun boyutunu iki katından fazla artıran agresif bir tahvil alım programı başlattı. Aynı zamanda Kongre, ekonomiye 5 trilyon dolardan fazla mali harcama enjekte eden bir dizi yasa tasarısını onayladı.

Bu politika hareketlerini tıkanmış tedarik zincirleri ve ekonomiler yeniden açıldıkça artan talep izledi. 12 aylık bir dönemde enflasyon, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun tüketici fiyat endeksi tarafından ölçüldüğü üzere Mart ayında %8.5 arttı.

Fed yetkilileri aylarca enflasyon artışını “geçici” olarak reddetti, ardından fiyat baskıları azalmadığı için bu pozisyonu yeniden düşünmek zorunda kaldı.

Üç yıldan fazla bir süredir ilk kez, FOMC Mart ayında 25 baz puanlık bir artışı onayladı ve o zaman fon oranının bu yıl sadece %1.9’a yükselebileceğini gösterdi. O zamandan beri, merkez bankacılarından yapılan çok sayıda açıklama, bunun çok kuzeyinde bir orana işaret etti. Çarşamba günkü hareket, Fed’in Haziran 2006’dan bu yana ilk kez art arda yaptığı toplantılarda oranları artırdığını gösteriyor.

Dow Jones Sanayi Ortalamasının yaklaşık %9 düşmesi ve tahvil fiyatlarının da keskin bir şekilde düşmesiyle birlikte hisse senetleri bu yıl boyunca düştü. Karşı fiyat hareket eden 10 yıllık Hazine getirisi, 2018’in sonundan beri görmediği bir seviye olan Çarşamba günü yaklaşık %3 oldu.

Fed, faiz artırımlarıyla en son bu kadar agresif olduğunda, 2000 başlarında fon oranını %6.5’e çıkardı, ancak sadece yedi ay sonra geri çekilmek zorunda kaldı. Halihazırda sürmekte olan bir durgunluk ve 11 Eylül 2001 terörist saldırılarının birleşimiyle, Fed hızla kesintiye gitti ve sonunda Irak işgalinden kısa bir süre sonra, 2003 ortalarında fon oranını %1’e kadar indirdi.

Bazı ekonomistler, Fed’in bu sefer de aynı çıkmazla karşı karşıya kalabileceğinden endişe ediyor – enflasyon yükselirken harekete geçememek, ardından yavaşlayan büyüme karşısında sıkılaşmak. GSYİH, ilk çeyrekte %1.4 düştü, ancak yıl boyunca gevşemesi beklenen artan Covid vakaları ve yavaşlayan stok oluşumu gibi faktörler tarafından geri alındı.

.

Fed, enflasyonla mücadele için oranları yarım puan artırdı – yirmi yılın en büyük artışı –
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: