Fed, enflasyonu azaltmak için faiz oranını 0,75 yüzde puanı artırdı ve ileride agresif artışlar görüyor. Senin için ne anlama geliyor? – Finans Haberleri

Fed, enflasyonu azaltmak için faiz oranını 0,75 yüzde puanı artırdı ve ileride agresif artışlar görüyor. Senin için ne anlama geliyor?

WASHINGTON – Federal Rezerv, yüksek enflasyonu ezmek amacıyla Çarşamba günü üçüncü bir büyük ölçekli faiz artırımı ile öne geçti – ancak ekonomistler, kampanyanın gelecek yıla kadar giderek artan bir durgunluk riskiyle karşı karşıya kalacağından endişe ediyor.

Fed, kilit kısa vadeli faiz oranını bir yüzde puanının dörtte üçü artırarak %3 ila %3,25 aralığına yükseltti ve bu, ekonomiyi yavaşlatarak enflasyonu hafifletmek için tasarlanmış normalden daha yüksek bir seviye. Ayrıca, hem bu yılın hem de 2023’ün sonunda bu oranın ne olacağına ilişkin tahminini önemli ölçüde artırdı.

Fed yetkilileri şimdi, kilit oranın 2022’yi %4,25 ila %4,5 aralığında, Haziran ayında öngördükleri %3,25 ila %3,5’in tam bir yüzde puanı üzerinde ve gelecek yılı ise %4,5 ila %4,75’te kapatacağını tahmin ediyor. onların medyan tahmini. Bu, merkez bankasının Kasım toplantısında üç çeyrek puanlık bir artışı ve ardından Aralık ayında yarım puanlık bir faiz artışını onaylayabileceğini gösteriyor.

Ancak önümüzdeki bir veya iki yıl içinde, yüksek oranlar ekonomik aktiviteyi kısıtladıkça, Fed politika yapıcıları büyümenin önemli ölçüde zayıflamasını bekliyor. Merkez bankası, muhtemelen yavaşlayan bir ekonomiye veya muhtemelen bir durgunluğa yanıt olarak, 2024’te federal fon oranını yaklaşık dörtte üç oranında düşürmeyi bekliyor.

Faiz artışının üzerinizdeki etkisi: Cüzdanınıza ve portföyünüze nasıl vurabileceği aşağıda açıklanmıştır

Fed nasıl çalışır: FED neden faiz artırıyor? Peki bu zamlar enflasyonu nasıl yavaşlatıyor?

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell 26 Ağustos 2022’de Fed’in enflasyonu %2 hedefine indirmeye kararlı olduğunu, bunun da faiz oranlarının yükselmeye devam edeceği anlamına geldiğini söyledi.

Bir basın toplantısında, Başkan Jerome Powell, Fed’in ana hedefinin yüksek enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. “Bunu başaramayız,” dedi.

Ancak bunu başarmanın muhtemelen ekonomi ve milyonlarca Amerikalı için biraz acı anlamına geleceğini söyledi.

“Bence çok daha düşük bir büyüme dönemine sahip olacağımız çok yüksek bir ihtimal var ve bu işsizlikte bir artışa yol açabilir” dedi.

Bu bir durgunluk anlamına mı geliyor?

Powell, “Bu sürecin bir resesyona yol açıp açmayacağını veya ne kadar önemli bir resesyona yol açacağını kimse bilmiyor” dedi. “Oranları bilmiyorum.”

Yorumları, birkaç ay öncesine göre, Fed’in bir gerilemeyi tetiklemeden enflasyonla mücadele etmek için oranları artırabileceğine olan güvenini dile getirdiği tonda kayda değer bir değişikliğe işaret ediyor.

hikaye devam ediyor

Yine de, “İşsizlikte çok mütevazı bir artış olabileceği fikrinden vazgeçmedik” dedi.

Ekonomi zaten geriliyor. Fed, iki günlük toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Son göstergeler harcama ve üretimde mütevazı bir büyümeye işaret ediyor” ancak “iş kazanımları güçlü … ve işsizlik oranı düşük kaldı” dedi.

Federal fon oranındaki “devam eden artışların” “uygun olacağını” da ekledi.

2 yıllık Hazine getirisi ve hisse senetleri tepki gösteriyor

Hisse senetleri, Dow Jones Industrial Average, S&P 500 ve Nasdaq Composite’in tümü %1,7 civarında düşüşle günü düşük kapattı. Hisse senetleri Fed’in açıklamasından sonra yüksek seviyelerde oynaklık yaşadı ve son işlem saatleri boyunca kazançlar ve kayıplar arasında birçok kez sallandı.

2 yıllık Hazine bonolarının getirileri, 2007’den bu yana en yüksek seviye olan %4’ün üzerinde gerçekleşti ve yatırımcıların enflasyonu kontrol altına alma mücadelesinin uzatılacağına inandıklarının sinyalini verdi.

Bugün FED faiz artırımı ne oldu?

Çarşamba günkü 0.75 puanlık faiz artışının ekonomiye yansıması ve kredi kartları, konut kredisi kredi limiti ve diğer krediler için oranları artırması bekleniyor. Sabit, 30 yıllık ipotek oranları bu yılın başındaki %3,22’den %6’nın üzerine çıktı. Aynı zamanda, hanehalkları, özellikle yaşlılar, yıllarca süren yavaş getirilerin ardından nihayet daha yüksek banka tasarruf getirileri elde ediyor.

Barclays, Fed politika yapıcılarının geçen haftaki bir raporun enflasyonun -tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile ölçülen- Ağustos ayında yıllık %8,3 arttığını ve Haziran’ın 40 yılın en yüksek seviyesi olan %9,1’in altına düştüğünü açıklamasının ardından faizleri yeniden sert bir şekilde yükseltmekten başka seçeneği olmadığını söyledi. beklenen %8’in üzerinde.

Ayrıca, işverenler Ağustos ayında sağlıklı bir 315.000 iş ekledi ve ortalama saatlik ücret yıllık %5,2 oranında arttı. Bu, şirketler kar marjlarını korumak için mücadele ederken daha fazla fiyat artışını tetikleyebilir.

Faiz oranlarının nereye gideceğini tahmin etmeye çalışan piyasalar, Fed politika yapıcılarının Çarşamba günü oranları tam bir yüzde puanı artırma ihtimalinin %18 olduğunu düşündü.

2022’de resesyonda mıyız?

Ancak Goldman Sachs ekonomisti David Mericle, Powell’ın Temmuz ayı sonlarında gazetecilere faiz artırım hızının artan resesyon riskini açıklamak için muhtemelen yavaşlayacağını söylemesinden bu yana çok az şeyin değiştiğini söyledi. Bunun yerine, Fed’in kısmen hisse senedi piyasalarına yakın zamana kadar daha fazla oran artışı beklentisi konusunda kayıtsız büyüyen bir mesaj vermeye çalıştığını söylüyor.

Fed’in borçlanma maliyetlerini yükseltmesiyle büyüme yavaşlıyor. Fed Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yetkililerin medyan tahminine göre, ekonominin bu yıl sadece %0,2 ve 2023’te % 1,2 büyümesini beklediğini ve bunun her iki yıl için de Haziran ayındaki %1,7’lik tahmininin altında kalmasını beklediğini söyledi.

%3,7’lik işsizliğin, önceki %3,9’luk tahmininin oldukça üzerinde, gelecek yılın sonuna kadar %4,4’e yükseleceğini tahmin ediyor.

Ve Fed’in tercih ettiği yıllık enflasyon ölçümünün – TÜFE’den farklı olarak – Ağustos’taki %6.3’ten yıl sonunda %5.4’e düşmesi bekleniyor. 2023’ün sonu. Bu, Fed’in %2 hedefinin biraz üzerinde olacaktır.

Büyük Fed oranı artışları olmasa bile, tedarik zinciri darboğazları gevşediği, emtia fiyatları düştüğü, güçlü bir doların ithalat maliyetlerini düşürmesi ve perakendecilerin zayıf şişmiş stoklara büyük indirimler sunması nedeniyle enflasyonun yavaşlaması bekleniyor. Ancak Powell, Fed’in gerçek fiyat artışlarını etkileyebilecek olan tüketicilerin enflasyon beklentilerini baskılamak için faiz oranlarını artırmasının kritik olduğunu söyledi.

Çarşamba günü ayrıca, şimdiye kadar arz sorunlarının iyileşmesinin Fed’in beklediği gibi fiyat artışlarını yumuşatmadığını söyledi. Bu kazanımların bir sonucu olarak “enflasyon gerçekten düşmedi”.

Artan sayıda ekonomist, Fed’in agresif kampanyasının – kilit oranı 2022’de sıfıra yakın başladı – ekonomiyi durgunluğa sokacağına inanıyor. Ekonomistler, Wolters Kluwer Blue Chip Economic Indicators tarafından yapılan bir ankete göre, Haziran ayındaki %39 oranından, gelecek yıl %54 oranında bir gerileme şansı olduğunu söylüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell aylardır merkez bankasının resesyona yol açmadan enflasyonu ehlileştirebileceğini düşündüğünü söyledi. Ancak geçen ay FED’in Jackson Hole, Wyoming’deki yıllık konferansında yaptığı konuşmada, daha yüksek oranların ve daha yavaş büyümenin “hanelere ve işletmelere de biraz acı getireceğini” kabul etti. Bunlar enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetleri.”

Nationwide ekonomisti Ben Ayers, “Fed, Eylül ayında enflasyonla mücadelesinin bitmediğine dair net bir mesaj daha gönderdi” dedi.

Bu makale ilk olarak USA TODAY’de yayınlandı: Fed, enflasyonu frenlemek için faiz oranını yeniden artırdı. senin için ne anlama geliyor

Fed, enflasyonu azaltmak için faiz oranını 0,75 yüzde puanı artırdı ve ileride agresif artışlar görüyor. Senin için ne anlama geliyor?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: