Fed, oranları bir yüzde puanının dörtte üçü daha artırdı, enflasyonla mücadele için daha fazla zam sözü verdi – Borsa – Finans Haberleri

Fed, oranları bir yüzde puanının dörtte üçü daha artırdı, enflasyonla mücadele için daha fazla zam sözü verdi

Çarşamba günü Federal Rezerv, gösterge faiz oranlarını bir yüzde puanının dörtte üçü daha artırdı ve mevcut seviyenin çok üzerinde yükselmeye devam edeceğini belirtti.

1980’lerin başından bu yana en yüksek seviyelerine yakın seyreden enflasyonu düşürme arayışında, merkez bankası federal fon oranını %3-3.25 aralığına çıkardı, bu, art arda üçüncü 0.75’in ardından 2008’in başından beri en yüksek seviyeydi. yüzde noktası hareketi.

Hisse senetleri, duyurunun ardından önceki kazanımlarından vazgeçti ve Dow Jones Sanayi Ortalaması 200 puandan fazla düştü. Ancak o zamandan beri, Fed Başkanı Jerome Powell faiz oranlarına ilişkin görünümü tartışırken kayıpları azalttı. Tüccarlar, Fed’in bazılarının tahmin ettiğinden daha uzun süre daha şahin kalmasından endişe duyuyorlar. Toplantıdan elde edilen projeksiyonlar, Fed’in bu yılki kalan iki toplantısında faiz oranlarını en az 1,25 puan artırmayı beklediğini gösterdi.

Mart ayında başlayan ve sıfıra yakın bir noktadan başlayan artışlar, 1990 yılında gecelik fon oranını temel politika aracı olarak kullanmaya başladığından bu yana en agresif sıkılaştırmaya işaret ediyor. 2.25 yüzde puanı; ertesi yılın Temmuz ayına kadar oranları düşürmeye başlayacaktı.

Muazzam oran artışlarının yanı sıra, Fed yetkilileri, fon seviyesi bir “terminal orana” veya 2023’te %4,6’lık bitiş noktasına ulaşana kadar artırmaya devam etme niyetinin sinyallerini verdi. Bu, gelecek yıl çeyrek puanlık bir faiz artışı anlamına geliyor, ancak düşüş yok.

Bireysel üyelerin beklentilerinin “nokta grafiği”, 2024 yılına kadar faiz indirimlerine işaret etmiyor. Fed Başkanı Jerome Powell ve meslektaşları, son haftalarda, piyasa fiyatlandırdığı için gelecek yıl faiz indirimlerinin gerçekleşmesinin olası olmadığını vurguladı.

Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri, faiz artırımlarının sonuçları olmasını beklediklerini belirtiyor. Yüzdeki fon oranı, bankaların gecelik borç verme için birbirlerinden talep ettikleri oranları ifade eder, ancak ev rehni kredileri, kredi kartları ve otomobil finansmanı gibi birçok tüketici tarafından ayarlanabilir oranlı borçlanma aracına zarar verir.

Oranlar ve ekonomik veriler için üç aylık tahmin güncellemelerinde yetkililer, işsizlik oranının mevcut %3,7’den gelecek yıl %4,4’e yükselmesi beklentileri etrafında birleşti. Bu büyüklükteki artışlara genellikle durgunluklar eşlik eder.

Bununla birlikte, GSYİH büyümesinin 2022 için %0,2’ye yavaşladığını ve sonraki yıllarda hafifçe yükselerek sadece %1,8’lik daha uzun vadeli bir orana ulaştığını görüyorlar. Gözden geçirilmiş tahmin, Haziran ayındaki %1.7 tahmininden keskin bir düşüş ve genel olarak kabul edilen bir durgunluk tanımı olan iki ardışık negatif büyüme çeyreğinin ardından geliyor.

Artışlar ayrıca, Temmuz ayında enflasyonu %6,3 olarak gösteren Fed’in tercihli kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ile ölçüldüğü üzere, manşet enflasyonun bu yıl %5,4’e düşeceği umutlarını da beraberinde getiriyor. Ekonomik tahminlerin özeti, enflasyonun 2025 yılına kadar Fed’in %2 hedefine geri döneceğini gösteriyor.

Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyonun bu yıl %4,5’e düşmesi, mevcut %4,6 seviyesinden çok az değişiklikle 2025 yılına kadar nihai olarak %2,1’e düşmesi bekleniyor. (PCE okuması tüketici fiyat endeksinin oldukça altında ilerliyor.)

Ekonomik büyümedeki düşüş, FOMC’nin Temmuz ayında harcama ve üretimi “yumuşamış” olarak nitelendirdiği ifadeye masaj yapmasına rağmen geldi. Bu toplantının bildirisinde şunlar kaydedildi: “Son göstergeler harcama ve üretimde mütevazı bir büyümeye işaret ediyor.” Oybirliğiyle onaylanan bir açıklamada yapılan tek değişiklikler bunlardı.

Aksi takdirde, açıklamada iş kazanımlarını “sağlam” olarak tanımlamaya devam etti ve “enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini” kaydetti. Açıklamada ayrıca “hedef oranda devam eden artışların uygun olacağı” da kaydedildi.

Nokta grafiği, sonraki yıllarda bazı farklılıklar olmasına rağmen, neredeyse tüm üyelerin yakın vadede daha yüksek oranlarla gemide olduğunu gösterdi. 19 “noktadan” altısı, oranları gelecek yıl %4,75-%5 aralığına çekmekten yanaydı, ancak merkezi eğilim, oranları %4,5-4,75 alanına koyacak olan %4,6’ya doğruydu. Fed, fon oranını çeyrek puanlık aralıklarda hedefliyor.

Grafik, 2024’te üç ve 2025’te dört faiz indirimi daha göstererek, daha uzun vadeli fon oranını %2,9’luk bir medyan görünüme indirdi.

Piyasalar daha agresif bir Fed için hazırlanıyor.

CME Group verilerine göre, tüccarlar 0,75 yüzde puanlık harekette tam fiyatlandırdı ve hatta tam yüzde puanlık bir hareket için %18 şans verdiler. Çarşamba günkü toplantıdan hemen önce vadeli işlem sözleşmeleri, Nisan 2023’e kadar %4.545 fon oranı anlamına geliyordu.

Hareketler, Powell ve meslektaşlarının geçen yılın çoğunu “geçici” olarak görmemek için harcadıkları inatla yüksek enflasyonun ortasında geldi. Yetkililer, Covid pandemisinin ilk günlerinde oranların sıfıra çekilmesinden bu yana ilk artış olan çeyrek puanlık bir artışla bu yılın Mart ayında yumuşadı.

Faiz artışlarıyla birlikte Fed, yıllar içinde biriktirdiği tahvil miktarını azaltıyor. Eylül, piyasalarda bilindiği gibi, tam hızda “niceliksel sıkılaştırmanın” başlangıcı oldu ve vadesi gelen tahvillerden ayda 95 milyar dolara varan gelirin Fed’in 8,9 trilyon dolarlık bilançosunu devirmesine izin verildi.

.

Fed, oranları bir yüzde puanının dörtte üçü daha artırdı, enflasyonla mücadele için daha fazla zam sözü verdi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: