Fed Sonunda Varlık Tahsisi Tahtından Hisse Senetlerini Mağlup Etti – Finans Haberleri

Fed Sonunda Varlık Tahsisi Tahtından Hisse Senetlerini Mağlup Etti

(Bloomberg) — Varlık paylaştırıcıların yıllarca işi kolaydı: En büyük Amerikan teknoloji şirketlerini satın alın ve getirilerin artmasını izleyin.

Bloomberg’den En Çok Okunan

O günler geride kaldı, Wall Street’teki yatırım yöneticileri için oyun kitaplarını yeniden yazan merkez bankası faiz artışlarının baskısı altında kaldı. TINA – yatırımcıların alternatif hisse senedi olmadığı mantrası – yerini bir dizi gerçek seçeneğe bıraktı. Para piyasası fonlarından kısa vadeli tahvillere ve değişken faizli tahvillere kadar, yatırımcılar şimdi bazı durumlarda %4’ü aşan düşük riskli getirileri kilitliyorlar.

Değişim yazdan bu yana devam ediyor, ancak yatırımcıların hala sıcak olan enflasyon verileri ve Fed’i konut krizinden bu yana en yüksek seviyelerde faiz oranlarını sabitlemeye zorlayacak sıkı bir işgücü piyasası ile uzlaşmasıyla Eylül ayında hız kazandı. Başkan Jerome Powell’ın Çarşamba günü yaptığı yorumlardan sonra, merkez bankasının enflasyonu frenlemek için en azından hafif bir resesyon beklediğine şüphe yok.

Küresel CEO Peter Chatwell, “Fiyatlandırma ve yüksek oran artışlarının gerçekleştirilmesi ve tahvil piyasasında enflasyon riski priminin yeniden ortaya çıkması sayesinde hisse senetlerinden daha fazla değer sunan tahvillerin bükülme noktasından geçtik” dedi. Mizuho International Plc’de makro stratejiler ticareti. “Gelecek aylarda bu hisse senedi risk primlerini daha da az cömert hale getirmek için aşağı yönlü riskler bekliyoruz.”

Bir ölçüye göre en az 1997’den bu yana hiç olmadığı kadar çılgınca sallanan bir borsada nakit riskine girmek istemiyorlar. Yatırımcılar bunun yerine 2007’den bu yana en yüksek getiriyi sağlayan iki yıllık Hazine tahvillerine razı oluyorlar. Bir yıllık tahviller neredeyse o kadarını ödüyor. ve her ikisi de en son enflasyon okumalarını takip ederken, bu yıl S&P 500’deki %20’lik düşüşten daha iyi.

hikaye devam ediyor

Tümüyle, sabit gelir, on yıldan fazla bir süredir hisse senetlerine göre en büyük ödülleri veriyor. Bank of America anketine göre, yatırımcılar kısa vadeli borsada işlem gören fonlara rekor miktarda para akıtırken, küresel fon yöneticilerinin %62’si fazla nakit paraya sahip. Ayrıca hisse senetlerine maruz kalmalarını tüm zamanların en düşük seviyesine indirdiler.

Morgan Stanley’nin varlıklar arası baş stratejisti Andrew Sheets bir notta, “Nakit ve kısa vadeli sabit gelir, varlıklar arası portföy içinde giderek daha düşük oynaklık ve yüksek getiri sunuyor” dedi. Bu alternatiflerin yeni çekiciliği, hisse senetleri yerine krediyi önermesinin bir nedenidir.

Kayma, fonlara giren ve çıkan akışlarda giderek daha fazla kendini gösteriyor. Devlet tahvili ETF’leri, Eylül ayında, üç yıl içinde sadece ikinci kez hisse senetlerinden daha fazla giriş topladı. Deutsche Bank AG’ye göre, devlet tahvilleri artık geçen yılki tüm ETF ve yatırım fonu satın alımlarının %22’sini oluştururken, hisse senetlerine tahsisler artık net %2’ye ulaştı.

Pandemi sonrası yükselişin temeli – ultra düşük faiz oranları ve parasal teşvik – çöktü. Şimdi onun yerine, yatırımcıları nakit koruma moduna girmeye zorlayan yüksek borçlanma maliyetleri ve daha sıkı finansal koşullar var.

Bu, borsaya girmeye istekli olanlar arasında bile belirgindir. Güçlü bilançoları ve yüksek temettü getirisi olan şirketleri tercih ediyorlar. Nakit açısından zengin şirketler, güçlü girişler görmeye devam ediyor, 2022’de yalnızca aylık pozitif girişler gören ve bugüne kadar toplam 6,7 milyar dolar olan Pacer US Cash Cows 100 ETF’yi alıyor. Sabit gelir akışına sahip şirketler, 36 milyar dolarlık Schwab US Temettü Sermayesi ETF’sinin bu yıl şimdiye kadar 10.6 milyar dolarlık nakit enjeksiyonu almasıyla yatırımcılar için hala çekici.

Fed’in saldırgan şahinliği resesyon tehdidini artırdı ve yumuşak iniş olasılığını azalttı. Bu, özellikle Fed’in sıkılaştırma hızını yavaşlatma belirtileri göstermesi durumunda, daha uzun vadeli tahvillerin yakında daha çekici hale gelmesi için kapıyı açıyor.

AXA Investment Managers’ın çekirdek yatırımlardan sorumlu baş yatırım sorumlusu Chris Iggo, “Oranlar zirveye ulaştığında, tahvil getirilerinin düşeceği beklentisiyle vade eğrisi boyunca hareket etmek mantıklı olacaktır” dedi.

HSBC’nin çok varlıklı baş stratejisti Max Kettner için, kısa vadeli tahviller hisse senetlerinden daha iyi bir seçenek haline geldi, ancak enflasyon endişelerinden büyüme endişelerine net bir geçiş, sabit gelire daha da geniş bir hareketin tetikleyicisi olabilir. Şimdilik, Kettner liderliğindeki HSBC strateji ekibi, Ağustos ayında nakit olarak daha fazla kilolu pozisyona geçti ve özsermaye riskini maksimum düşük kiloya indirdi.

“Yalnızca bir kez yaşarsınız” günlük alım satım kalabalığı bile herhangi bir hisse senedi düşüşünden kâr edemedi.

Kettner, “Kesinlikle bir rejim değişikliği görüyoruz” dedi. “2020/21 TINA ve YOLO dünyası, daha yavaş büyüme ve daha yüksek enflasyonun birleşimiyle temelde aniden durma noktasına geldi.”

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Fed Sonunda Varlık Tahsisi Tahtından Hisse Senetlerini Mağlup Etti
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: