Fed Ups Durgunluk Korkusu Olarak Hisse Senedi Tüccarları Daha Dik Bir Dalışa Hazırlanıyor – Finans Haberleri

Fed Ups Durgunluk Korkusu Olarak Hisse Senedi Tüccarları Daha Dik Bir Dalışa Hazırlanıyor

(Bloomberg) — Şahinci bir Federal Rezerv, yatırımcıların tüm umutlarını yıktı, geçen hafta borsayı bir kıyamet sarmalına soktu ve tüccarların daha fazla zararın yolda olduğuna dair korkularını ateşledi.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Fed’in son toplantısına giden kötü haberlerin büyük bir kısmını hisse senetlerinin fiyatladığına dair umutlar artık suya düştü. S&P 500 Endeksi, merkez bankasının faizleri yüzde dörtte üç oranında artırdığı ve beklenenden daha agresif bir artış hızının yolda olduğuna işaret ettiği Çarşamba gün ortasından bu yana %4’ten fazla kaybetti.

Haziran ayından bu yana ilk kez, trader’lar S&P 500’de kısa vadeli dalgalanmalara karşı koruma için uzun vadeli dalgalanmalardan daha fazla ödeme yapıyor, bu da hisse senetlerinin nereye gittiğine dair bir kafa karışıklığının işareti. Bu arada, Wall Street analistlerinden gelen bir dizi tahmin kesintisi de benzer şekilde acımasız bir mesaj veriyor. Örneğin, Goldman Sachs Group Inc.’deki stratejistler, geniş hisse senedi karşılaştırmasına ilişkin yıl sonu görüşlerini Cuma günkü kapanışa göre %2,5’lik bir düşüş anlamına gelen bir seviyeye indirdi. Stratejistler, daha fazla acının gelebileceğini söyledi.

BMO Wealth Management’ın baş yatırım stratejisti Yung-Yu Ma bir röportajda, “Borsadaki bu yılki rahatsız edici düşüş muhtemelen yakın zamanda bitmeyecek” dedi. “Gerçek şu ki, önümüzdeki haftalarda ve aylarda enflasyon önemli ölçüde düşene kadar hisse senetleri üzerinde ağır bir bulut asılı kalmaya devam edecek.”

Piyasalar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısından gelen net mesaja tepki gösteriyor: Enflasyonu kontrol altına alma mücadelesi gerçek ekonomik hasar yaratacak. Şimdi, bunun hisse senetleri için daha fazla sorun yaratacağına dair bahisler artıyor. Cuma günü, S&P 500 Ağustos ortasına kadar iki aylık toparlanmasını neredeyse sildi ve iki yıllık Hazine tahvillerinin getirisini 2007’den bu yana en yüksek seviyeye gönderdi. Hisse senetleri son beş haftanın dördünde en az %3 düştü.

hikaye devam ediyor

Cboe Volatilite Endeksi veya VIX ile birlikte oynaklık da geri döndü ve Haziran ayından bu yana ilk kez Cuma günü kısa bir süreliğine 32’nin üzerine çıktı. VIX’deki ön ay vadeli işlem sözleşmeleri, ikinci ay vadeli işlemlerinin 0,7 oynaklık puanı üzerinde işlem görüyor ve genellikle artan yatırımcı korkularına işaret eden ters çevrilmiş bir oynaklık eğrisi oluşturuyor.

Goldman Sachs’taki stratejistlerin oranlar beklenenden daha hızlı yükseldiğinde adil olarak değerlendirdiği S&P 500 fiyat-kazanç oranı, bankanın 18 katından aşağı ayarladığı bir seviye olan kazancın 15 katıdır. Banka, bunu hesaba katmak için yıl sonu S&P 500 görünümünü 700 puan azaltarak 3.600’e indirdi.

Tam gelişmiş resesyonlar sırasında vuran önceki ayı piyasaları, S&P 500 için acımasızdı ve II. CFRA’nın baş yatırım stratejisti Sam Stovall (S&P 500 Cuma günü bu seviyenin %0.7 üzerinde kapandı). Gösterge, Haziran ayında ulaştığı son düşük seviye olan 3.666.77’nin altına düşerse benzer bir senaryo tekrar olabilir, dedi. 3,200’e düşebilir, bu da rekor seviyeden %33’lük bir düşüşü temsil eder ve 14.9 kat değerleme anlamına gelir (hisse başına 215$’lık ileriye dönük kar tahminine dayanarak), dedi.

Stovall bir röportajda, “Bu, resesyonun eşlik ettiği bir ayı piyasası olacak, ancak mega bir erimeye doğru gittiğimizi düşünmüyorum” dedi. 2023’ün ilk çeyreğine kadar, son dip nihayet gerçekleşene kadar beklememiz gerekebilir” dedi.

Tabii ki, düşüş ortamı da uzun vadeli boğaların dayanabileceği faktörler yaratıyor.

Ned David Research tarafından derlenen verilere göre, 1995 yılına geri dönersek, bu dokuz aylık bozgun, hisse senetlerini üçüncü en uzun aşırı karamsarlık dönemine gönderdi. Ancak önceki düşüş çizgilerini takip eden yılda, S&P 500 ortalama %20 yükseldi. Uzun vadeli iyimserliğe ek olarak, Fed’in faiz oranlarını enflasyonla mücadele edecek noktaya ne kadar erken yükseltirse, o kadar çabuk gevşemeye başlayacağı umudu da var.

Wealth Alliance başkanı ve genel müdürü Eric Diton telefonla yaptığı açıklamada, “Uzun vadeli yatırımcılar için, bunlar oturup avantajlı fiyatlarla hisse senedi almak için beklediğimiz fırsatlar” dedi. “Ayı piyasaları o kadar sık ​​ortaya çıkmaz.”

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Fed Ups Durgunluk Korkusu Olarak Hisse Senedi Tüccarları Daha Dik Bir Dalışa Hazırlanıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: