Fed Valisi Bowman, üç çeyrek puanlık hareketlerden sonra ‘benzer büyüklükte’ faiz artışları görüyor – Borsa – Finans Haberleri

Fed Valisi Bowman, üç çeyrek puanlık hareketlerden sonra ‘benzer büyüklükte’ faiz artışları görüyor

Federal Rezerv Bankası Başkanı Michelle Bowman, 11 Şubat 2019’da San Diego, California’daki bir Amerikan Bankacılar Birliği konferansında bir Federal politika yapıcı olarak ilk kamuoyuna açıklamasını yapıyor.

Ann Saphir | Reuters

Federal Rezerv Başkanı Michelle Bowman Cumartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının son zamanlardaki büyük faiz artışlarını desteklediğini ve enflasyon düşene kadar devam edeceklerini düşündüğünü söyledi.

Fed, son iki politika toplantısında, gösterge borçlanma oranlarını 1994’ten bu yana en büyük artış olan 0,75 puan artırdı. Bu hamleler, 40 yılı aşkın süredir en yüksek seviyede seyreden enflasyonu düşürmeyi amaçlıyordu.

Artışlara ek olarak, oran belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi, Bowman’ın onayladığı bir görüş “devam eden artışların … uygun olacağını” belirtti.

Colorado’da Kansas Bankacılar Birliği için hazırladığı açıklamalarda, “Benim görüşüm, enflasyonun tutarlı, anlamlı ve kalıcı bir şekilde düştüğünü görene kadar benzer büyüklükteki artışların masada olması gerektiğidir” diye ekledi.

Bowman’ın yorumları, geçen hafta FOMC’nin son faiz artışını onaylamasından bu yana bir Guvernörler Kurulu üyesinin ilk yorumları. Geçen hafta, birden fazla bölge başkanı, enflasyonun mevcut %9.1’lik yıllık oranından düşene kadar oranların agresif bir şekilde artmaya devam etmesini beklediklerini söyledi.

Temmuz ayında 528.000 pozisyonun eklendiğini ve işçi ödemesinin yıldan yıla, her ikisi de beklenenden daha yüksek olduğunu gösteren Cuma günkü iş raporunun ardından, piyasalar bir sonraki FOMC toplantısında %68 oranında art arda üçüncü bir 0.75 puanlık hareket için fiyatlandırıyordu. CME Group verilerine göre Eylül ayında

Bowman, oranların ne kadar artırılması gerektiğini düşündüğünü tam olarak ölçmek için yaklaşan enflasyon verilerini yakından izleyeceğini söyledi. Ancak, son verilerin enflasyonun zirve yaptığı umutları üzerinde şüphe uyandırdığını söyledi.

“Bu beklentiyi destekleyen çok az somut gösterge gördüm ve enflasyon baskılarının hafifletilmesini görünümüme dahil etmeden önce bu düşüşün açık kanıtlarını görmem gerekecek” dedi.

Ayrıca Bowman, “gıda, barınma, yakıt ve taşıtlar dahil olmak üzere ihtiyaçlar için gelecek yıl için önemli bir yüksek enflasyon riski” gördüğünü söyledi.

Onun yorumları, GSYİH ile ölçülen ABD ekonomik büyümesinin iki çeyrek boyunca daraldığını ve ortak bir durgunluk tanımını karşıladığını gösteren diğer verileri takip ediyor. İkinci yarı büyümede bir toparlanma ve “2023’te ılımlı büyüme” beklediğini söylerken, enflasyon en büyük tehdit olmaya devam ediyor.

“Güçlü işgücü piyasasına yönelik en büyük tehdit, devam etmesine izin verilirse daha fazla ekonomik yumuşamaya yol açabilecek ve 1970’lerde yaşadığımız gibi yüksek enflasyonla birlikte uzun süreli bir ekonomik zayıflık riskine yol açabilecek aşırı enflasyondur. Her halükarda, biz her halükarda, biz Bowman, enflasyonu düşürme taahhüdümüzü yerine getirmeli ve kararlı bir şekilde bu göreve odaklanmaya devam edeceğim” dedi.

.

Fed Valisi Bowman, üç çeyrek puanlık hareketlerden sonra ‘benzer büyüklükte’ faiz artışları görüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: