Fed’den Bullard, ileride daha fazla faiz artırımı görüyor ve ABD’de durgunluk yok – Borsa – Finans Haberleri

Fed’den Bullard, ileride daha fazla faiz artırımı görüyor ve ABD’de durgunluk yok

Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar görene kadar faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini söyledi.

Merkez bankası yetkilisi, Fed’in 1980’lerin başından bu yana en yüksek enflasyon seviyeleriyle savaşmaya devam etmesi nedeniyle bu yıl faiz oranlarında 1,5 puan civarında bir artış beklediğini söyledi.

“Enflasyonun aslında tüm boyutlarda döndüğünü ve inandırıcı bir şekilde aşağı indiğini görmemiz gerektiğine dair kanıt elde etmek için muhtemelen daha uzun süre daha yüksek olmamız gerekecek, sadece şurada burada bir tık aşağı değil, Bullard, CNBC’deki canlı bir “Squawk Box” röportajı sırasında söyledi.

Devam eden oran artışları mesajı, bölge başkanları Cleveland’dan Loretta Mester, Chicago’dan Charles Evans ve San Francisco’dan Mary Daly de dahil olmak üzere bu hafta diğer Fed konuşmacılarıyla tutarlı. Her biri Salı günü enflasyon mücadelesinin bitmekten çok uzak olduğunu ve daha fazla para politikası sıkılaştırmasına ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Hem Bullard hem de Mester, bu yıl oran belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinde oy kullanan üyeler. Geçen hafta grup, Fed’in gösterge borçlanma faizinde art arda ikinci bir 0.75 puanlık artışı onayladı.

Bullard’ın istediği gibi, oran yıl sonuna kadar %3,75-%4 aralığına yükselmeye devam edecek. 2022’ye sıfıra yakın başladıktan sonra, oran şimdi %2,25-%2,5 aralığına geldi.

Tüketici fiyat enflasyonu 12 aylık bir oranla %9.1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyede seyrediyor. Dallas Fed’in “kesilmiş ortalama” tahminiyle yaptığı gibi, enflasyonun en yüksek ve en düşük seviyelerini çıkarsa bile, enflasyon %4,3’te ilerliyor. .

Bullard, “İşimizi yapıyormuşuz gibi hissedebilmemiz için önce, çekirdek enflasyonun tümünde, manşetinde ve diğer ölçütlerinde ikna edici kanıtlar görmemiz gerekecek,” dedi.

Faiz artışları, art arda çeyreklerde negatif GSYİH okumaları gören ABD’de büyümenin yavaşladığı bir zamanda geldi, bu da ortak bir durgunluk tanımı. Ancak Bullard, ekonominin gerçekten resesyonda olduğunu düşünmediğini söyledi.

“Şu anda bir durgunluk içinde değiliz. Bu iki çeyrek negatif GSYİH büyümesine sahibiz. Bir dereceye kadar, bakanın gözünde bir durgunluk var” dedi. “Yılın ilk yarısındaki tüm istihdam artışıyla birlikte bir durgunluk olduğunu söylemek zor. %3,6’lık sabit işsizlik oranıyla bir durgunluk olduğunu söylemek zor.”

Yılın ikinci yarısında, iş kazanımları muhtemelen daha uzun vadeli eğilimlerine yavaşlayacak olsa da, makul derecede güçlü bir büyüme görmelidir, diye ekledi. Dow Jones tahminlerine göre Temmuz ayı tarım dışı istihdam artışının 258.000 olması bekleniyor.

Yavaşlama eğilimine rağmen, piyasalar Eylül ayında Fed’den yarım puanlık bir faiz artırımı daha fiyatlıyor, ancak art arda üçüncü bir 0,75 puanlık hareket şansı artıyor. Daha sonra piyasa, Kasım ve Aralık aylarında gelecekteki artışlar bekliyor ve bu da gösterge federal fon oranını yıl sonuna kadar Bullard’ın hedefinin altında %3,25-3,5 aralığına çekiyor.

Bullard, “Verileri çok dikkatli bir şekilde takip edeceğiz ve sanırım doğru olanı yapacağız.” Dedi.

.

Fed’den Bullard, ileride daha fazla faiz artırımı görüyor ve ABD’de durgunluk yok
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: