Fed’den Daly, enflasyon konusunda ‘işimiz bitmekten çok uzak’ diyor; Evans, daha küçük bir yürüyüş için ‘makul’ bir şans görüyor – Borsa – Finans Haberleri

Fed’den Daly, enflasyon konusunda ‘işimiz bitmekten çok uzak’ diyor; Evans, daha küçük bir yürüyüş için ‘makul’ bir şans görüyor

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, ABD’nin ekonomik görünümü hakkında bir konuşma yaptıktan sonra poz veriyor, Idaho Falls, Idaho, ABD, 12 Kasım 2018.

Ann Saphir | Reuters

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Salı günü yaptığı açıklamada, Fed’in enflasyonu kontrol altına almadan önce daha yapacak çok işi olduğunu ve bunun daha yüksek faiz oranları anlamına geldiğini söyledi.

CNBC’den Jon Fortt ile canlı bir LinkedIn röportajı sırasında Daly, “İnsanlar hala ödedikleri yüksek fiyatlar ve artan fiyatlar ile mücadele ediyor” dedi. “Altı ay önce kolayca ödediklerini bu hafta karşılayamayan insan sayısı, işimizin bitmekten çok uzak olduğu anlamına geliyor.”

Ayrı bir gelişmede, Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ileride başka bir büyük faiz artırımı olasılığını gündeme getirdi, ancak Fed’in sert politika sıkılaştırması kullanmadan enflasyonu düşürmesiyle bunun önlenebileceğini umduğunu söyledi.

Merkez bankası bu yıl şimdiye kadar gösterge faiz oranını dört kez artırarak toplamda 2,25 puana ulaştı. Bu, Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviye olan %9,1’lik yıllık enflasyona yanıt olarak geldi.

Fed, Temmuz ayında fon faizini Haziran’da olduğu gibi 0,75 puan artırdı. Bunlar, merkez bankasının 1990’ların başında temel para politikası aracı olarak fon oranını kullanmaya başlamasından bu yana en büyük arka arkaya artışlardı.

Ancak Daly, kimsenin bu büyük hamleleri Fed’in faiz artırımlarını azalttığının bir göstergesi olarak almaması gerektiği konusunda uyardı.

İlerlemeyi değerlendirirken “Neredeyse bitmedi” dedi. “İyi bir başlangıç ​​yaptık ve bu noktada geldiğimiz noktadan gerçekten memnunum.”

Vadeli işlem fiyatlandırması, CME Group verilerine göre, piyasaların Fed’in faiz oranlarını Eylül ayında 0,5 puan artırdığını ve yıl sonuna kadar yarım puan daha artırdığını ve fon oranını %3,25-3,5 aralığına götürdüğünü gösteriyor. Bu senaryo, politika sıkılaştırması nedeniyle ekonominin yavaşlayacağını ve Fed’in önümüzdeki yazdan itibaren faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını gösteriyor.

Ancak Daly bu fikri geri itti.

“Bu benim için bir bilmece,” dedi. “Bunu verilerde nerede bulduklarını bilmiyorum. Bana göre, bu benim modal bakış açım olmazdı.”

Fed meslektaşı Evans da Salı sabahı yaptığı açıklamada, merkez bankasının enflasyonun düştüğünü görene kadar ayağını frende tutacağını söyledi. Politika yapıcıların Eylül ayında yapacakları bir sonraki toplantıda faiz oranlarını yarım puan artırmalarını bekliyor, ancak daha büyük bir hamle için kapıyı açık bıraktı.

“Elli [basis points] makul bir değerlendirme, ancak 75 de iyi olabilir” diye gazetecilere verdiği demeçte, “Daha fazlasının isteneceğinden şüpheliyim.” Baz puan 0,01 yüzde puanıdır.

Evans, “Hızla tarafsız hale gelmek istedik. Hızla biraz kısıtlayıcı olmak istiyoruz” dedi. “Gerçek yan etkilerin sıraya girip girmeyeceğini veya önümüzde daha çok şey olup olmadığını görmek istiyoruz.”

Bununla birlikte, enflasyon düşerken politika yapıcıların faiz artırımlarını yakında durdurabileceklerini umduğunu da söyledi.

Ne Evans ne de Daly, politika oturumlarına katılsalar da, bu yıl oran belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nde oy kullanmıyorlar.

FOMC, yıllık sempozyumunu Wyoming, Jackson Hole’da düzenleyeceği Ağustos ayında toplanmadı. Önümüzdeki iki günlük toplantısı önümüzdeki ay, 20-21 Eylül’de.

.

Fed’den Daly, enflasyon konusunda ‘işimiz bitmekten çok uzak’ diyor; Evans, daha küçük bir yürüyüş için ‘makul’ bir şans görüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: