Fed’den Mester, gösterge oranını %4’ün üzerinde görüyor ve en azından 2023’e kadar herhangi bir kesinti yok – Borsa – Finans Haberleri

Fed’den Mester, gösterge oranını %4’ün üzerinde görüyor ve en azından 2023’e kadar herhangi bir kesinti yok

Loretta Mester, Jackson Hole, Wyoming’de

David A. Grogan | CNBC

Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta Mester Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının enflasyonla mücadelesini gevşetmeden önce faiz oranlarının önemli ölçüde yükseldiğini gördüğünü söyledi.

Oranı belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bu yıl oy kullanan bir üyesi olan Mester, önümüzdeki aylarda gösterge oranlarının %4’ün üzerine çıkacağını gördüğünü söyledi. Bu, bankaların gecelik borçlanma için birbirlerinden ne kadar ücret alacağını belirleyen, ancak birçok tüketici borçlanma aracına bağlı olan federal fon oranı için mevcut %2.25-2.5’lik hedef aralığın oldukça üzerindedir.

Piyasalar şu anda fon oranının gelecek yıl %4’ün üzerine çıkması için 3’te 1 şansla fiyatlıyor.

Dayton’daki bir konuşma için hazırlanan açıklamalarda, “Şu anki görüşüm, federal fon oranını gelecek yılın başlarında yüzde 4’ün biraz üzerine çıkarmak ve orada tutmak gerekli olacak” dedi. “Fed’in gelecek yıl federal fon oranı hedefini düşürmesini beklemiyorum.”

Mester, buna paralel olarak, son günlerde hem Fed Başkanı Jerome Powell hem de New York Fed Başkanı John Williams tarafından kullanılan bir ifadeyle, oranların “bir süre için” yüksek kalacağını söyledi. Gerçek oranların veya federal fon oranı ile enflasyon arasındaki farkın “pozitif bölgeye taşınması” gerekeceğini söyledi.

Fed bu yıl faiz oranlarını toplamda 2,25 puan olmak üzere dört kez artırdı. Piyasalar, Eylül toplantısında art arda üçüncü kez 0,75 puanlık artışı fiyatlıyor ve faiz indirimlerinin 2023 sonbaharında başlamasını bekliyor.

Mester, işsizlik oranı yükselirken ve finansal piyasalar oynak kalırken, oran artışlarının “%2’nin çok altında” çalıştığını gördüğü ekonomik büyümeyi yavaşlatacağını tahmin ettiğini söyledi. Enflasyonun bu yıl %5-6 aralığına düşmesini ve sonraki yıllarda Fed’in hedefine yaklaşmasını bekliyor.

Daha düşük oran arayanlara verilen bir tavizde, enflasyon merkez bankasının %2 hedefine ulaşana kadar Fed’in oranları artırmaya devam etmesi gerekmediğini söyledi. Ancak politika yapıcıların uyanık kalması gerektiğini söyledi.

“Enflasyon canavarına karşı zaferi çok erken ilan etmek bir hata olur. Bunu yapmak bizi 1970’lerin hane halkı ve işletmeler için çok maliyetli olan dur-kalk para politikası dünyasına geri götürür” dedi.

CNBC Pro’dan hisse senedi alımları ve yatırım trendleri: .

Fed’den Mester, gösterge oranını %4’ün üzerinde görüyor ve en azından 2023’e kadar herhangi bir kesinti yok
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: