Fed’den Waller bu ay ‘önemli’ bir oran artışı görüyor, verilere bağlı yaklaşımı destekliyor – Borsa – Finans Haberleri

Fed’den Waller bu ay ‘önemli’ bir oran artışı görüyor, verilere bağlı yaklaşımı destekliyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Federal Rezerv valisi adayı Christopher Waller, 13 Şubat 2020 Perşembe günü Washington DC’de Senato Bankacılık Komitesi onay oturumu sırasında konuşuyor.

Andrew Harrer | Bloomberg | Getty Resimleri

Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller Cuma günü meslektaşlarının son duygularını yineledi ve bu ayın sonunda büyük bir faiz artışı beklediğini söyledi.

Ayrıca, politika yapıcıların geleceği tahmin etmeye çalışmaktan vazgeçmeleri ve bunun yerine verilerin söylediklerine bağlı kalmaları gerektiğini söyledi.

Waller, Viyana’da bir konuşma için hazırladığı açıklamalarda, “Bir sonraki toplantımızı ileriye dönük olarak, politika faizinde önemli bir artışı daha destekliyorum.” Dedi. “Fakat daha ileriye baktığımda, size uygun politika yolu hakkında bir şey söyleyemem. Zirve aralığı ve oraya ne kadar hızlı hareket edeceğimiz, ekonomi hakkında alacağımız verilere bağlı olacaktır.”

Bu yorumlar, enflasyonu düşürme çabasında kararlı olduklarını söyleyen Fed Başkanı Jerome Powell, Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve diğerlerinin son sözlerine benziyor.

Piyasalar, merkez bankasının gösterge borçlanma faizini yüzde 0,75 oranında artırmasını kuvvetle bekliyor; bu, bu büyüklükteki üçüncü adım ve Fed’in gösterge fon oranını temel politika aracı olarak kullanmaya başlamasından bu yana en hızlı parasal sıkılaştırma hızı olacak. 1990’ların başında.

Waller belirli bir artış taahhüdünde bulunmazken, yorumları, yarım puanlık bir artışın aksine 0.75 puanlık hareketi destekleyeceğini belirten çoğunlukla şahin bir tondaydı.

“FOMC’nin son toplantısından bu yana aldığımız tüm verilere dayanarak, bir sonraki toplantımızdaki politika kararının basit olacağına inanıyorum” dedi. “Güçlü işgücü piyasası nedeniyle, şu anda Fed’in istihdam ve enflasyon hedefleri arasında bir ödünleşim yok, bu nedenle enflasyonla agresif bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz.

Fed üç çeyrek puanlık zammı uygularsa, gösterge oranlarını %3-3.25 aralığına kadar çıkaracaktır. Waller, enflasyon yılın geri kalanında azalmazsa, Fed’in oranı “%4’ün çok üzerinde” almak zorunda kalabileceğini söyledi.

Ayrıca Fed’in gelecekteki yolunun ne olacağı ve bu hareketleri dikte etmek için devreye girecek faktörler konusunda “ileriye dönük rehberlik” sağlama uygulamasından uzaklaşmasını önerdi.

“Sıkıştırma döngüsünün bu aşamasında ileriye yönelik rehberliğin daha az kullanışlı hale geldiğine inanıyorum” dedi. “Ek oran artışlarının boyutu ve bu döngüdeki politika faizinin hedefi ile ilgili gelecekteki kararlar, yalnızca gelen veriler ve bunların ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerindeki etkileri ile belirlenmelidir.”

Waller, enflasyonun 40 yıldan fazla bir sürenin en yüksek zirvesinden ılımlı hale geldiğine dair memnuniyet verici işaretlere dikkat çekti.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Temmuz’da bir yıl öncesine göre %6.3 arttı – gıda ve enerji hariç %4.6. Bu, merkez bankasının %2 uzun vadeli hedefinin hala oldukça üzerinde ve Waller, enflasyonun son yumuşamaya rağmen “yaygın” kaldığını söyledi.

Ayrıca, enflasyonun geçen yıl bir noktada yumuşar gibi göründüğünü, ardından tüketici fiyat endeksinin yıllık bazda %9 arttığı bir noktada keskin bir şekilde yükseldiğini kaydetti.

“Başka bir yanlış karar Fed’in kredibilitesine zarar verirse, enflasyonda geçici bir yumuşama ile kandırılmanın sonuçları şimdi daha da büyük olabilir. Dolayısıyla, çekirdek fiyatlarda anlamlı ve kalıcı bir artış görene kadar, önemli adımların atılmasını destekleyeceğim. Para politikasını sıkılaştırın” dedi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George da Cuma günü yaptığı açıklamada, enflasyonla ilgili endişeleri dile getirdi ancak aynı zamanda politika sıkılaştırmaya yönelik daha bilinçli bir yaklaşımı savundu.

Her ne kadar tatmin edici olmasa da, zirve politika faizine ağırlık vermek bu noktada muhtemelen sadece spekülasyondan ibaret” dedi.

George, “Politikamızın gidişatını teorik modellere veya pandemi öncesi eğilimlere atıfta bulunmak yerine gözlem yoluyla belirlememiz gerekecek” diye ekledi. “Daha sıkı para politikasının gerçek ekonomik koşullara geçişinde olası gecikmeler göz önüne alındığında, bu, hız yerine istikrar ve amaçlılık için savunuyor.”

George, Haziran ayındaki üç çeyrek puanlık artışa karşı oy kullanan tek Federal Açık Piyasa Komitesi üyesiydi ve Temmuz zammı için oy kullanmasına rağmen, bunun yerine yarım puanlık bir hareketi savunuyordu.

.

Fed’den Waller bu ay ‘önemli’ bir oran artışı görüyor, verilere bağlı yaklaşımı destekliyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: