Fed’den Waller enflasyonla mücadele sözü verdi, 70’lerin hatalarının tekrarlanmayacağını söyledi – Borsa – Finans Haberleri

Fed’den Waller enflasyonla mücadele sözü verdi, 70’lerin hatalarının tekrarlanmayacağını söyledi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Federal Rezerv valisi adayı Christopher Waller, 13 Şubat 2020 Perşembe günü Washington DC’de Senato Bankacılık Komitesi onay oturumu sırasında konuşuyor.

Andrew Harrer | Bloomberg | Getty Resimleri

Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller Salı günü, oran belirleme grubunun enflasyon konusunda 1970’lerde yaptığı hataları yapmayacağına söz verdi.

O zamanlar, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ile bir panel sohbeti sırasında, merkez bankasının enflasyon konusunda sert konuştuğunu, ancak daha sıkı para politikasının işsizlikte bir artışa neden olduğu her seferinde solduğunu söyledi.

Waller, bu kez kendisi ve meslektaşlarının, enflasyon Fed’in hedeflediği seviyeye düşene kadar faiz oranlarını artırma niyetlerini takip edeceklerini söyledi. Merkez abnk, geçen hafta yarım puanlık bir hareket de dahil olmak üzere bu yıl oranları iki kez artırdı.

Waller, “Fed’in 1970’lerde enflasyon işini ciddiye almaması nedeniyle neler olduğunu biliyoruz ve bunun olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Açıklamalar, enflasyonun 40 yılı aşkın bir süredir en yüksek hızda çalışmasıyla geldi. Günün erken saatlerinde Başkan Joe Biden, enflasyonu ekonominin şu anki en büyük sorunu olarak nitelendirdi ve fiyat artışlarıyla mücadelenin “Federal Rezerv ile başladığını” kaydetti.

Biden, merkez bankasının siyasi bağımsızlığına dikkat çekse de, “Fed işini yapmalı ve işini yapacak. Kafamda buna ikna oldum” dedi.

Waller, 1970’lerin ve 80’lerin başlarındaki ve sonunda Başkan Paul Volcker devraldığında bir dizi büyük faiz artışıyla enflasyonu yenen Fed ile karşılaştırma yaparken, mevcut politika yapıcıların bu kadar agresif olmaları gerektiğini düşünmediğini söyledi. .

Waller, “Sıfır güvenilirlikleri vardı, bu yüzden Volcker basitçe ‘Bu şoku ve huşu yapmak zorundayım’ dedi” dedi. “Şu anda böyle bir sorunumuz yok. Bu bir Volcker anı değil.”

Volcker hamleleri, Fed’in gösterge faiz oranını %20’ye yaklaştırdı ve ekonomiyi resesyona soktu. Waller, ölümünden önce eski sandalye ile görüştüğünü söyledi ve Volcker, “Ne olacağını bilseydim, asla yapmazdım” dedi.

Waller, ekonominin bu sefer Volcker döneminden çok daha yumuşak olacak olan faiz artırım yoluna dayanabileceğini düşündüğünü söyledi.

“İşgücü piyasası güçlü. Ekonomi çok iyi gidiyor” dedi. “Herhangi bir olumsuz tepki olacağını düşünüyorsanız, bunu vurmanın zamanı geldi çünkü ekonomi bunu kaldırabilir.”

Günün erken saatlerinde Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de enflasyonu kontrol altına alma hedefini destekleyerek, muhtemel yolun federal fon oranını %2 ila %3 aralığına çıkaracağını ve “daha sonra enflasyonun sabit kalıp kalmayacağını belirleyebiliriz” dedi. Ekonomiyi frenlememizi veya frenlememizi gerektiren seviye.”

.

Fed’den Waller enflasyonla mücadele sözü verdi, 70’lerin hatalarının tekrarlanmayacağını söyledi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: