Fed’den Williams, gelecek yıl bir faiz indirimi için piyasa beklentilerini geri itti – Borsa – Finans Haberleri

Fed’den Williams, gelecek yıl bir faiz indirimi için piyasa beklentilerini geri itti

New York Federal Rezerv Bankası CEO’su John Williams, 6 Kasım 2019’da New York’ta düzenlenen bir etkinlikte konuşuyor.

Carlo Allegri | Reuters

New York Federal Rezerv Başkanı John Williams Salı günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarının yükselmeye devam etmesini ve enflasyon düşene kadar bu seviyelerde kalmasını beklediğini söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın son yorumlarını yineleyen Williams, The Wall Street Journal’a, para politikası söz konusu olduğunda kendisinin de uzun süredir daha yüksek kampta olduğunu söyledi.

Canlı bir röportajda, “Bir süre kısıtlayıcı politikaya ihtiyacımız olacak” dedi. “Bu, çok kısa bir süre için yapacağımız ve sonra rotayı değiştireceğimiz bir şey değil.”

Bu görünüm, Powell’ın gösterge faiz oranlarına ilişkin beklentilerini açıklamak için “bir süre” dilini kullanmasından sadece birkaç gün sonra geldi. Wyoming, Jackson Hole’daki yıllık politika konuşmasında Fed başkanı, “tarihi kayıtların, politikanın erken gevşemesine karşı güçlü bir şekilde uyarıda bulunduğunu” belirtti.

Başkan Yardımcısı Lael Brainard ile birlikte Powell ve Williams, Fed’in politika beyin güvenini oluşturuyor. 40 yılı aşkın süredir en yüksek seviyesine yakın seyreden ve merkez bankasının %2’lik hedefinin oldukça üzerinde seyreden enflasyonu düşürmeye çalışıyorlar.

Williams, oranların nereye gittiğini görmek istediğini özellikle söylemedi. Ancak enflasyonu düşürmenin reel faiz oranlarının (nominal seviyeler eksi enflasyonun) pozitif olmasını gerektireceğine inandığını belirtti. Fed fon oranı şu anda %2,25-%2,5 aralığında hedefleniyor ve bu, Temmuz ayında %4,6 olan merkez bankasının tercih ettiği temel kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi enflasyon göstergesinin oldukça altında.

Williams, “Talebin arzı çok aştığını düşünüyorum, reel faiz oranlarını sıfırın üzerine çıkarmamız gerekiyor” dedi. Talebi yavaşlatmak için biraz kısıtlayıcı bir politikaya ihtiyacımız var ve henüz orada değiliz.”

CNBC Pro’dan hisse senedi alımları ve yatırım trendleri:

Fed’in “hala bundan oldukça uzak” olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi.

CME Group verilerine göre, mevcut işaretleme fiyatlandırması, oran belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Eylül ayında art arda üçüncü üç çeyrek puanlık artış, ardından Kasım ayında yarım puanlık bir hareket ve Aralık ayında çeyrek puanlık bir artışı onaylaması içindir. . Piyasalar daha sonra Fed’in 2023 sonbaharında kesintiye başlamasını bekliyor.

Williams, zamların ardından finansal koşullarda bir miktar sıkılaşmanın kendisini cesaretlendirdiğini, ancak politikada bir değişiklik düşünmeden önce daha fazlasını görmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

.

Fed’den Williams, gelecek yıl bir faiz indirimi için piyasa beklentilerini geri itti
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: