Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Senato tarafından ikinci dönem için onaylandı – Borsa – Finans Haberleri

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Senato tarafından ikinci dönem için onaylandı

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, 04 Mayıs 2022’de Washington DC’de düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında konuşuyor. Powell, Federal Rezerv’in rekor yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yarım puan artırdığını duyurdu.

Mcnamee’yi Kazanın | Getty Resimleri

O ve meslektaşları bir enflasyon savaşına girerken, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Perşembe günü bir dönem daha görev yapacağını öğrendi.

Senato, Powell’a merkez bankasının yönetiminde ikinci bir dört yıllık görev süresi vermek için 80-19 oyu verdi ve Başkan Joe Biden’in 69 yaşındaki eski yatırım bankacısını Kasım ayında aday göstermesinden bu yana uzun süredir ertelenen oylamayı sona erdirdi.

Senatörler, Biden’ın merkez bankası için yaptığı diğer adaylar üzerinde tartışırken gecikmeler yaşandı. Sarah Bloom Raskin, atanmasıyla ilgili çıkan tartışmaların ardından adını geri çekerken, Lisa Cook ve Philip Jefferson vali olarak daha yeni onaylandı.

Senato Bankacılık Komitesi’nin en kıdemli Cumhuriyetçisi Senatör Patrick Toomey yaptığı açıklamada, “Başkan Powell’ın liderliği, Amerikan tarihindeki en iyi kapitalize edilmiş bankacılık sistemini korurken ekonomik büyümeyi teşvik etmeye yardımcı oldu” dedi.

Powell’ı seçerken Biden, ilk olarak Başkan Donald Trump tarafından pozisyona getirilen bir politika yapıcıyı seçiyor; bu, başkan ve diğer politika yapıcılarla, faiz oranlarını artırdıklarında “kafalar” olarak alay etmeye devam ediyor.

Ardından Powell, Mart 2020’de Covid-19’un küresel bir pandemiye dönüştüğü ulusun en ciddi krizlerinden birinin ortasında buldu.

Faiz oranlarını sıfıra yakın bir seviyeye indiren ve Fed’in faiz oranlarını patlatacak bir tahvil alım programı kuran, borç verme ve piyasa hızlandırma programlarının bir karışımını kullanarak, ulusu tarihteki en sert gerilemesinden çekmeyi amaçlayan bir dizi manevra düzenledi. 9 trilyon dolara ulaştı.

Daha yakın zamanlarda, Powell ve Fed başka bir krizle karşı karşıya kaldı – son iki ayda yıllık %8’in üzerinde seyreden fiyat artışlarıyla 1980’lerin başından beri en kötü enflasyon artışı. Powell, tehdide hitap edemeyecek kadar yavaş hareket ettiği için bazı eleştirilerle karşı karşıya kaldı, ancak Fed geçen hafta gösterge oranlarını yarım yüzde puan artırdı, bu 22 yılın en agresif hareketi.

Powell, geçen hafta nadir bir şekilde kamuoyuna doğrudan hitap etti ve Fed’in fiyatları düşürmeye derinden bağlı olduğunu ve bunu yapmak için elindeki tüm araçları kullanacağını söyledi.

.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Senato tarafından ikinci dönem için onaylandı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: