Federal Rezerv, üç yıldan fazla bir süredir ilk faiz artırımını onayladı, altı tane daha var

Federal Rezerv, üç yıldan fazla bir süredir ilk faiz artırımını onayladı, altı tane daha var

Federal Rezerv Çarşamba günü, üç yıldan fazla bir süredir ilk faiz oranı artışını onayladı; bu, ekonomik büyümeyi bozmadan artan enflasyonu ele almak için artan bir salvo.

Politika yapıcı Federal Açık Piyasa Komitesi, Covid pandemisinin başlangıcından bu yana gösterge faiz oranını sıfıra yakın tuttuktan sonra, oranları çeyrek yüzde puanı veya 25 baz puan artıracağını söyledi.

Bu, oranı şimdi %0.25-%0.5 aralığına getirecektir. Hareket, asal oranda bir artışa tekabül edecek ve birçok tüketici borçlanması ve kredisi için finansman maliyetlerini derhal daha yüksek gönderecek.

Komite, faiz artırımlarının yanı sıra, bu yıl kalan altı toplantının her birinde faiz artırımları kaleme aldı ve yılsonu itibarıyla %1.9’luk bir konsensüs fon oranına işaret etti. Komite, 2023’te bir sonraki yılın hiçbirinde olmayan üç zam daha görüyor.

Faiz artırımı sadece bir muhalefetle onaylandı. Louis Fed Başkanı James Bullard, 50 baz puanlık bir artış istedi.

Komite en son Aralık 2018’de oranları artırdı, ardından bir sonraki Temmuz’da geri adım atmak ve indirime başlamak zorunda kaldı.

Toplantı sonrası yaptığı açıklamada, FOMC ayrıca “hedef aralıkta devam eden artışların uygun olacağını tahmin ettiğini” söyledi. Fed’in, ağırlıklı olarak Hazineler ve yıllar içinde satın aldığı ipoteğe dayalı menkul kıymetlerden oluşan yaklaşık 9 trilyon dolarlık bilançosuna değinen açıklamada, “Buna ek olarak, Komite, elindeki Hazine menkul kıymetlerini ve acente borçlarını ve acente ipoteklerini azaltmaya başlamayı bekliyor. gelecek bir toplantıda -destekli menkul kıymetler.”

Faiz artışının yanı sıra komite üyeleri yıl sonuna kadar beklenen faiz artırımları için görünümlerini yükselttiler ve enflasyon, işsizlik ve gayri safi yurtiçi hasıla ile ölçülen genel ekonomik büyüme görünümlerini ayarladılar.

Yetkililer ayrıca ekonomik görünümlerini birden fazla cephede ayarlayarak, Aralık ayında beklediklerinden çok daha yüksek enflasyon ve GSYİH büyümesi önemli ölçüde yavaşladı.

Komite üyeleri, gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin Aralık 2021’deki %2,7’lik tahmine kıyasla bu yıl %4,1’lik büyümeyi yansıtmasını bekleyerek enflasyon tahminlerini yükseltti.

GSYİH’de, Aralık ayındaki %4’lük oran, komitenin özellikle Ukrayna savaşının potansiyel etkilerine dikkat çekmesi nedeniyle %2.8’e düşürüldü.

Açıklamada, “Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali muazzam insani ve ekonomik sıkıntılara neden oluyor” denildi. “ABD ekonomisi üzerindeki etkileri oldukça belirsiz, ancak yakın vadede işgal ve ilgili olayların enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratması ve ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturması muhtemel.”

rota değiştirme

Merkez bankası, salgının ilk günlerinde ABD ekonomisini ve finans piyasalarını felç eden ve 22 milyon Amerikalıyı işsizlik hattına gönderen bir kapanmayla mücadele etmek için federal fon oranını düşürmüştü.

Ancak, politika yapıcıların geçen yıl teslim olmadan önce “geçici” olarak reddettiği bir koşul olan Fed’in enflasyona elini zorlamak için sayısız faktör bir araya geldi. Yetkililer, son iki aydır faiz artırımlarının geleceğini güçlü bir şekilde belirtirken, yatırımcılara sorulan asıl soru ne kadar ve ne kadar hızlı bir artış olacağıdır.

40 yıl içinde 12 aylık en hızlı artışla mevcut fiyat artış eğilimi, pandemi dönemindeki zirvelerinden daha az da olsa tıkalı kalan tedarik zincirlerini çok geride bırakan talep tarafından besleniyor. Eşi görülmemiş düzeyde mali ve parasal teşvik – 10 trilyon doları aşan – enflasyon artışıyla aynı zamana denk geldi. Ve Ukrayna savaşı, son günlerde azalmasına rağmen, petrol fiyatlarında büyük bir artışla aynı zamana denk geldi.

CME Group verilerine göre, bu haftaki FOMC toplantısına girerken, piyasalar bu yıl yaklaşık yüzde 0,25’lik yedi artışa eşdeğerde fiyatlandırıyordu. Ancak trader’lar, bazı yetkililerin enflasyon baskılarının devam etmesi halinde gerçekleşebileceğini belirttiği gibi, Fed’in Mayıs ayında 50 baz puan artırıp artırmayacağı konusunda %50-50 arasında bölünmüş durumda.

Geniş bir mal ve hizmet sepetini ölçen tüketici fiyat endeksine göre fiyatlar yıllık %7,9 arttı. Benzin fiyatlarının 12 aylık dönemde %38 artmasıyla enerji en büyük yük oldu.

Bununla birlikte, fiyat baskıları sadece gaz ve bakkaliyeden genişledi.

Örneğin, giyim fiyatları pandeminin ilk günlerinde düştükten sonra geçen yıla göre %6,6 arttı. Motorlu araç onarım maliyetleri %6,3 arttı ve havayolu ücretleri %12,7 arttı. TÜFE’nin yaklaşık üçte birini oluşturan barınak kirası maliyetleri son aylarda keskin bir şekilde yükseldi ve yıldan yıla %4,8 arttı.

Tüm bu maliyet artışları, Fed’in %2’lik enflasyon hedefini toz içinde bıraktı.

Eylül 2020’de Fed, ırk, cinsiyet ve serveti kapsayan tam ve en önemlisi kapsayıcı bir istihdam hedefinin çıkarına daha sıcak çalışmasına izin verecek yeni bir enflasyon yaklaşımını onayladı. Bununla birlikte, yaklaşımdaki değişikliği, Arap petrol ambargosu günlerinden bu yana ABD ekonomisinin gördüğünden daha tehlikeli enflasyon ve 1980’lerin başında yaklaşık %15 ile zirveye ulaşan enflasyon izledi.

O günlerde, Paul Volcker liderliğindeki Fed, faiz oranlarını ekonomiyi resesyona sokacak bir noktaya kadar yükseltmek zorunda kaldı, şimdi merkez bankacılarının kaçınmak istediği bir şey. O zamanlar, fon oranı %19’u gölgede bırakıyordu.

.

Federal Rezerv, üç yıldan fazla bir süredir ilk faiz artırımını onayladı, altı tane daha var
adlı haberimizi okudunuz. Diğer Haberler için aşağıya kaydırınız.

Sevdiklerinle Paylaş: