FedEx hisseleri, şirketin küresel talebi zayıflattığını belirtmesinin ardından düştü – Kurumsal Haberler

FedEx hisseleri, şirketin küresel talebi zayıflattığını belirtmesinin ardından düştü

FedEx kazançlar konusunda uyardı

FedEx’in hisseleri, şirketin küresel sevkiyat hacimlerindeki zayıflığı gerekçe göstererek kasvetli ön kazanç açıklamasının ardından Cuma günü düştü.

Nakliye devi Perşembe günü geç saatlerde tam yıl rehberliğini geri çekmiş ve önemli maliyet düşürücü önlemler açıklamıştı.

Hisse senetleri Cuma sabahı ticaretinde %20’den fazla düştü.

CEO Raj Subramaniam yaptığı açıklamada, “Küresel hacimler, makroekonomik trendler çeyreğin sonlarında hem uluslararası hem de ABD’de önemli ölçüde kötüleştikçe düştü” dedi. “Bu performans hayal kırıklığı yaratsa da, maliyet azaltma çabalarını agresif bir şekilde hızlandırıyoruz.”

CNBC’den Jim Cramer ile Mad Money üzerine bir röportajda Subramaniam, ekonominin “dünya çapında bir resesyona” girmesini beklediğini söyledi.

Başta dünyadaki yüksek değerli ekonomi olmak üzere herkesin işinin bir yansımasıyız” dedi.

FedEx, maliyet düşürme hamlelerinin bir parçası olarak 90 ofis yerini ve beş kurumsal ofis tesisini kapatacağını, işe alım çabalarını erteleyeceğini, uçuşları azaltacağını ve projeleri iptal edeceğini söyledi.

Güncellemeler, Wall Street beklentilerinin oldukça altında kalan mali ilk çeyrek kazançlarıyla birlikte geldi. Şirketin sonuçları yayınlaması ve önümüzdeki hafta yöneticilerle bir konferans görüşmesi yapması planlanıyordu, ancak raporu erken yayınladı.

31 Ağustos’ta sona eren dönemde, Refinitiv fikir birliği tahminlerine göre FedEx’in performansı şöyle:

  • Hisse başına kazanç: 3,44$, düzeltilmiş ve beklenen 5,14$
  • Gelir: 23,59 milyar dolar beklenene karşılık 23,2 milyar dolar

Performans, FedEx’in Haziran ayında belirlediği tam yıl tahminini, tahmini engelleyen değişken bir ortama atıfta bulunarak geri çekmesine neden oldu. Şirket, yıl için sermaye harcaması tahminini 500 milyon dolar azaltarak 6,3 milyar dolara düşürdü.

Şirket, Asya’daki belirli zayıflığın yanı sıra ilk çeyrekteki düşük performansı nedeniyle Avrupa’da hizmet vermenin zorluklarını belirtti. Bu faktörler nakliye hacmini boğsa da şirket, işletme giderlerinin yüksek kaldığını söyledi. FedEx, 1.23 milyar dolarlık düzeltilmiş faaliyet geliri bildirdi.

Maliyenin ikinci çeyreği için şirket, 23,5 milyar ila 24 milyar dolar arasındaki gelir üzerinden en az 2,75 dolarlık hisse başına düzeltilmiş kazanç bekliyor. Refinitiv’e göre Wall Street analistleri 5.48$’lık 2. Çeyrek EPS ve 24.86 milyar$’lık gelir arıyorlardı.

.

FedEx hisseleri, şirketin küresel talebi zayıflattığını belirtmesinin ardından düştü
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: