FedEx Korkunç Kazançlar Sağladı Haberleri – Finans Haberleri

FedEx Korkunç Kazançlar Sağladı Haberleri

Yazı Boyutu

FedEx Perşembe günü yatırımcıları sürpriz bir kazanç kaçırmasıyla hayal kırıklığına uğrattı.

Getty Images aracılığıyla Benoit Doppagne/BELGA/AFP

FedEx

Şirketin Perşembe günü yatırımcıları beklenenden daha erken zayıf çeyrek sonuçları açıklarken tam yıl mali rehberliğini geri çekmesi sonrasında iki kez hayal kırıklığına uğrattı.

Hisse senedi, kapanış sonrası işlemlerde %12’den fazla düştü.

FedEx

(ticker: FDX), Ağustos ayında sona eren 2023 mali yılının ilk çeyreğinde 23.2 milyar dolarlık satıştan 3.44 dolar kazandığını söyledi. Wall Street, 23,5 milyar dolarlık satıştan hisse başına 5,10 dolarlık kazanç arıyordu.

Satışlar yakındı, ancak yönetim, gelirin “küresel hacim yumuşaklığından” etkilendiğini söyledi. Ekonomi yavaşlıyor. Maliyetler de sorun. Şirket 90’dan fazla FedEx ofisini kapatacak, yavaş işe alım, ve paradan tasarruf etmek için diğer eylemlerin yanı sıra bazı paket sıralama işlemlerini birleştirin.

Tüm bunlar, FedEx’in tüm yıl için rehberliğini geri çekmesine yol açtı. Haziran ayında şirket, hisse başına 22.50 ila 24.50 dolar arasında bir kazanç beklediğini söyledi.

Citi analisti Christian Wetherbee Perşembe günkü bir raporda, “Sonuçlar korktuğumuzdan çok daha kötüydü” dedi. Şirket için de biraz mücadele bekliyordu. Wetherbee, 6 Eylül’de hisselerinin notunu Buy’dan Hold’a indirdi. FedEx’in Ekspres paket teslimat işi tahminlerini kaçırdı ve FedEx’in daha düşük maliyetli, gün bazında paket teslimatı sağlayan Yer işi de zayıftı. FedEx’in nakliye işi Wetherbee’nin beklediğinden daha iyiydi.

CEO Raj Subramaniam bir haber bülteninde, “Bu performans hayal kırıklığı yaratsa da, maliyet azaltma çabalarını agresif bir şekilde hızlandırıyoruz ve üretkenliği artırmak, değişken maliyetleri azaltmak ve yapısal maliyet azaltma girişimlerini uygulamak için ek önlemleri değerlendiriyoruz” dedi. “Bu çabalar, Haziran ayında ana hatlarıyla belirttiğimiz stratejiyle uyumlu ve 2025 mali yılı mali hedeflerimize ulaşma konusunda kendime güvenim devam ediyor.”

FedEx, yaklaşık 6,9 milyar dolar kazandığı 2022 mali yılına kıyasla işletme kârını 3 milyar dolar artırarak 4,5 milyar dolara çıkarmak istiyor.

Yatırımcılar artık uzun vadeli düşünmüyorlar. Hisseler düşüyor ve Perşembe günkü işlemlerde FedEx hissesi bugüne kadar yaklaşık %21 düştü. bu


S&P 500

ve


Dow Jones Endüstriyel Ortalama

sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 15 düştü.

Birleşik Parsel Servisi

(UPS) UPS hissesi 2022’de şimdiye kadar yaklaşık %14 düşerek biraz daha iyi durumda kaldı. Ancak FedEx’in hayal kırıklığına uğramasının ardından hisseler %5’ten fazla düştü.

UPS, mevcut iş trendleri hakkında yorum yapmayı reddetti. Şirket, 2022’de yaklaşık 102 milyar dolarlık satış elde etmeyi bekliyor. Bu, 2022’nin ikinci yarısındaki satışlarda, 2021’in ikinci yarısına kıyasla yaklaşık %4 artışla yaklaşık 53 milyar dolar anlamına geliyor. İlk yarıda satışlar yıldan yıla yaklaşık %6 arttı 2022.

Wetherbee, kendi adına, UPS’in bu ayki kılavuzunu yinelediğini ekleyerek UPS’in mevcut ortamdan etkileneceğini düşünmüyor.

Yatırımcılar yine de daha düşük UPS hissesi gönderebilirler. Felakete yakalanan tek hisseler FedEx ve UPS olmayacak. Diğer lojistik sağlayıcılar vurulacak. Yatırımcılar oradan nereye yayıldığını görebilirler.

allen.root@dowjones.com adresinden Al Root’a yazın

.

FedEx Korkunç Kazançlar Sağladı Haberleri
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: