Fed’in büyük oran artışına rağmen, çoğu banka hala düşük faiz oranları ödeyecek – Borsa – Finans Haberleri

Fed’in büyük oran artışına rağmen, çoğu banka hala düşük faiz oranları ödeyecek

Jerome Powell, Federal Rezerv Valisi.

Katie Kramer | CNBC

Federal Rezerv, enflasyonu ehlileştirmeye çalışırken, gösterge faiz oranını yirmi yıldan fazla bir süredir yaptığı en büyük hamle olan yüzde yarım puan artırdı.

Merkez bankasının eylemleri, gıdadan yakıta kadar her şeyin fiyatlarının keskin bir şekilde yükseldiği bir çağda, paranın kendisinin maliyetinin yükseldiği anlamına geliyor. Borçlular – ipotek arayan veya kredi kartı borcu taşıyan kişiler – yakında bu krediler için daha yüksek oranlar ödeyecekler.

Ancak denklemin diğer tarafında, tasarruflarını bankalarda tutan mudilerin faydaları yakın zamanda elde etmesi pek olası değil. Bunun nedeni, 2020’de ekonomik felaketi önlemek için atılan adımların ABD bankacılık sektörünü mevduata boğması ve analistlere göre çoğu borç verenin daha fazlasını çekmek için çok az nedeni var.

Bankrate.com baş finans analisti Greg McBride, “Özellikle en büyük bankalar bir mevduat dağının üzerinde oturuyor. Dünyada yapacakları en son şey bu mevduatlar için ödediklerini artırmak,” dedi. “Kıyıdan kıyıya şubeleri ve ATM’leri olan büyük baskın bankacılık franchise’ları, oranlarını artırmaları için baskı altında olmayacaklar.”

2020’de ABD, küçük işletmelere ve ailelere yüz milyarlarca dolarlık teşvik sağladı, tahvil alım programlarıyla piyasaları destekledi ve oranları sıfıra yaklaştırdı. Federal Mevduat Sigorta Kurumu verilerine göre, bu nakit paranın çoğu, son iki yılda yaklaşık 5 trilyon dolarlık yeni mevduat toplayan bankalara gitti.

Aynı zamanda, endüstrinin kredi verme hızı ayak uyduramadı, bu da bankaların nakit dağıtmak için daha az yeri olduğu anlamına geliyordu. Düşük faiz ödemesine rağmen, sektörün kredi marjları daraldı ve geçen yıl rekor düşük seviyeye ulaştı. Bankrate.com’a göre, ülke çapında tasarruf için ödenen ortalama rakam yaklaşık %0.06’da kaldı. Varlıklara göre en büyük ABD bankası olan JPMorgan Chase’de, perakende hesapların çoğu 29 Nisan itibariyle yıllık %0.01 çok küçük bir getiri ödedi.

Gecikmeli yürüyüşler

Önceki faiz artırım döngülerinde, bankalar, en azından ilk başta, daha yüksek oranlarda para ödünç vermeleri için zaman tanımak için, mevduat sahiplerine ödenen oranları yükseltmekte genellikle yavaştı. Bu dinamik, sektörü takip eden hiç kimse için yeni bir şey değil: Aslında, Federal Fon oranı yükseldikçe daha yüksek kredi marjlarından yararlanma eğiliminde olan bankalar için yatırım durumunda en büyük faktör bu.

Ancak analistler arasında, içinde bulunduğumuz anın benzersiz yönlerinin bankaları artan oranlara daha duyarlı olmaya zorlayıp zorlamadığı konusunda bir tartışma var. Sonuç, milyonlarca Amerikalı tasarruf sahibi için sonuçlar doğuracak.

JPMorgan bankacılık analisti Vivek, bir bankanın geçerli faiz oranındaki değişikliklere ne kadar duyarlı olduğunu ölçen bir terim olan sektörün mevduat betasının, finansal sistemdeki “fazla likidite” nedeniyle “ilk birkaç Fed faiz artırımı için” düşük olması muhtemel. Juneja, 4 Mayıs tarihli bir notta söyledi. (Bir bankanın mevduat betası ne kadar yüksek olursa, oranları o kadar keskin bir şekilde yükseltir.)

Ancak Morgan Stanley analisti Betsy Graseck 14 Mart tarihli bir notta, bu döngüde beklenen dik artış oranı, fintech firmalarından gelen daha fazla rekabet ve daha geniş oran bilincinin önceki sıkılaştırma döngüsünden daha yüksek mevduat betalarına yol açacağını söyledi. Bu döngü 2018’e kadar yaklaşık üç yıl sürdü.

Graseck, “Tüketiciler, daha hızlı hız ve fintech’in müşteri edinmenin bir yolu olarak oranlara odaklanması nedeniyle faiz artışlarının daha fazla farkında olacaklar” dedi. “Bu, yerleşik bankaları mevduat oranlarını daha hızlı yükseltmeye zorlayabilir.”

Ayrıca Tüketici Mali Koruma Bürosu, endüstrinin bu döngü sırasında yükselen oranlara nasıl tepki vereceğini izleyeceğini ve bankalar üzerindeki baskıyı artıracağını söyledi.

‘Paranızı taşıyın’

Bir diğer bilinmeyen ise Fed’in sözde Sayısal Sıkılaştırmanın bankalar üzerindeki etkisi. Bu, merkez bankasının tahvil alım programlarının tersidir; Çarşamba günü Fed, tahvil varlıklarını ayda 95 milyar dolara kadar azaltacağı yönündeki kılavuzluğunu teyit etti.

Graseck, bunun mevduat büyümesini bankaların beklediğinden daha fazla yavaşlatabileceğini ve bu yıl faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalma ihtimallerini artırabileceğini söyledi.

McBride’a göre, JPMorgan, Bank of America ve Wells Fargo gibi büyük borç verenlerin ödemelerini yakın zamanda önemli ölçüde artırması muhtemel olmasa da, çevrimiçi bankalar ve fintech firmaları, topluluk kredi kuruluşları ve kredi birlikleri daha duyarlı olacak ve bu hafta oranları artıracak. Üç bankanın temsilcileri hemen yorum yapmadı.

Bankaların tasarruf sahiplerine ödedikleri oranları tamamen bir iş kararı olarak görmeleri gibi, tasarruf sahiplerinin de aynısını yapması gerektiğini söyledi.

McBride, “Paranızı daha iyi bir getiri elde edeceğiniz yere koyun, bu finanstaki tek ücretsiz öğle yemeğidir” dedi. “Paranızı başka bir federal sigortalı finans kurumuna taşımak, herhangi bir ek risk almak zorunda kalmadan size ek getiri sağlar.”

.

Fed’in büyük oran artışına rağmen, çoğu banka hala düşük faiz oranları ödeyecek
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: