‘Fırtınadan kurtulabiliriz’: Liz Truss, İngiltere Başbakanı olarak ilk konuşmasında enerji faturalarında derhal harekete geçme sözü verdi – Borsa – Finans Haberleri

‘Fırtınadan kurtulabiliriz’: Liz Truss, İngiltere Başbakanı olarak ilk konuşmasında enerji faturalarında derhal harekete geçme sözü verdi

LONDRA – İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss Salı günü ilk konuşmasını yaptı ve önümüzdeki birkaç gün içinde artan enerji faturaları ve yaşam maliyeti kriziyle mücadele sözü verdi.

Downing Street 10’un merdivenlerinde gazetecilere konuşan Truss, “Putin’in savaşının neden olduğu enerji kriziyle ilgileneceğim” dedi.

“Enerji faturalarıyla başa çıkmak ve gelecekteki enerji arzımızı güvence altına almak için bu hafta harekete geçeceğim” dedi.

Londra’daki yeni başbakanlık evinin dışında Truss, vergi indirimleri ve “işletme liderliğindeki büyümeyi ve yatırımı artıracak” reform yoluyla ekonomiyi büyütmek için “cesur bir planı” olduğunu da söyledi.

Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, eski dışişleri bakanı tarafından listelenen üçüncü öncelikti. Truss, “Birlikte fırtınayı atlatabileceğimize, ekonomiyi yeniden inşa edebileceğimize ve olabileceğimizi bildiğim modern, parlak Britanya olabileceğimize eminim” dedi.

Kwarteng maliye bakanı oldu

Truss, Salı sabahı Kraliçe II. Elizabeth ile İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde yaptığı görüşmenin ardından resmi olarak İngiltere başbakanı olarak atandı.

Truss’un selefi Boris Johnson, aynı gün resmi olarak görevinden istifa etti.

Truss, Pazartesi günü açıklanan sonuçlarla Muhafazakar Parti liderlik yarışını kazanmak için eski maliye bakanı olan rakibi Rishi Sunak’ı yendi.

Salı akşamı, Truss kabinesini toplamaya başlamış, Kwasi Kwarteng’i maliye bakanı, James Cleverly’yi dışişleri bakanı ve Suella Braverman’ı içişleri bakanı olarak atamıştı.

Hayat pahalılığı krizini çözmek

İngiliz halkının kötüleşen yaşam maliyeti kriziyle başa çıkmasına yardımcı olmak için 100 milyar sterlinlik (113 milyar dolar) bir enerji teşvik paketi söylentileri var.

Ancak böyle bir paketin nasıl finanse edileceğine dair sorular var.

“Yeni vergi yok”, Muhafazakar liderlik kampanyası sırasında Truss tarafından defalarca tekrarlanan bir duyguydu.

Berenberg yatırım bankası ekonomisti Dr. Salomon Fiedler, bir paketin uygulanmasının “o kadar kolay olmayabileceğini” önerdi.

Fiedler, “Görevdeki kamu hizmeti şirketleri fiyatları şimdi dondurur, ancak bireysel olarak gelecekte maliyetlerin üzerinde tutarlarsa, gelecekte mevcut kayıpları telafi etmek zorunda olmayan yeni girenler tarafından rekabette geride kalabilir ve bu nedenle onları alt edebilir,” dedi.

“Bu zamanla tutarlı bir strateji gibi görünmüyor” diye ekledi.

Fiedler, “Başka bir olasılık, mevcut dondurmayı gelecekte tüm enerji tüketicilerine bir vergi koyarak finanse etmek olabilir. Ancak bu aslında yeni bir vergi olacak ve Liz Truss’un önemli vaatlerinden birinden geri dönmesini gerektirecek.” dedi.

.

‘Fırtınadan kurtulabiliriz’: Liz Truss, İngiltere Başbakanı olarak ilk konuşmasında enerji faturalarında derhal harekete geçme sözü verdi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: