Fisker, Rivian veya Lucid: Hangi EV Hissesi Daha İyi Satın Alınır? – Finans Haberleri

Fisker, Rivian veya Lucid: Hangi EV Hissesi Daha İyi Satın Alınır?

Artık herkes biliyor, geleneksel ICE araçları, elektrikli araçlar (EV’ler) tarafından hızla eskimeye doğru yola çıktı.

Aslında Needham’ın temiz teknoloji analisti Vikram Bagri’ye göre EV’nin benimsenmesi “beklenenden daha hızlı ilerliyor.” Gerçekçi olarak, makro arka plan göz önüne alındığında bu pek de şaşırtıcı değil.

Bagri, “EV’ler için temel manzara, artan gaz fiyatları, devlet desteği ve bulunabilirliğin iyileştirilmesi ile her zamankinden daha yapıcı” dedi. “Gaz fiyatları dalgalandıkça kısa vadede bir miktar oynaklık görmeyi beklememize rağmen, elektrikli araçların benimsenmesi için düzenleyici ve talebe dayalı bir yol var.”

2030 yılına kadar, IEA, BCG ve BNEF’in ABD’de EV penetrasyonuna ilişkin tahminler %44 ile %53 arasında değişiyor. Bireysel OEM’ler, birçok otomobil üreticisinin setlerini 2030 veya 2035 yılına kadar %100 EV satışlarına ayarlamasıyla çok daha hızlı bir benimseme oranı bekliyor.

Evlat edinme, alanda faaliyet gösteren halka açık şirketler için birçok fırsat getiriyor ve bu, yatırımcılar için fırsatlara dönüşüyor.

Bagri ve ekibi, birçok EV üreticisinin beklentilerini değerlendiriyor ve kendi görüşlerine göre endüstrinin buğdayını samandan ayırıyor. Hadi daha yakından bakalım.

Fisker Inc. (FSR)

Elon Musk, dünyanın en ünlü EV girişimcisi olabilir, ancak Henrik Fisker, Musk’a parası için bir şans vermeyi umuyor. Fisker’in kurucu ortağı (şirket eşi Geeta Gupta-Fisker ile kuruldu) ve CEO, Aston Martin DB9, BMW Z8, Aston Martin V8 Vantage ve VLF gibi birkaç lüks otomobil tasarlayarak sektörde kıskanılacak bir sicile sahip. Diğerlerinin yanı sıra 1 V10’u zorla.

Fisker, odağını EV’lere çevirdi. Başlangıç, 2016 yılında kuruldu ve Fisker, güvenilir ve uygun fiyatlı olmanın yanı sıra sürdürülebilir bir şekilde üretilen araçları seri olarak üreterek elektrikli araç pazarından pay almayı planlıyor.

Üretim hattından çıkan ilk araç, bir elektrikli spor arazi aracı (SUV) olan Fisker Ocean olacak. SUV’ler, ABD ve AB’de satılan binek araçların yaklaşık yarısını oluşturuyor ve SUV pazarını binek araç kategorisinde en büyük segment haline getiriyor.

hikaye devam ediyor

Resmi üretim Kasım ortasında başlayacak ve otomobil, otomobil endüstrisinin 4. en büyük tedarikçisi olan Magna tarafından monte edilecek. 3,7 milyon araç üretim hatlarından çıkarılmış olan Magna’nın deneyimi, Needham’dan Bagri’nin “bu sadece yürütme riskini ve pazara sunma süresini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda döngünün başlarında daha yüksek marjlar anlamına geldiğini” belirterek işe yarayacak.

40.000$’ın altında başlayan fiyatlarla rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılan Fisker Ocean’ı, 2Y24’te piyasaya sürülmesi beklenen ve 30.000$ daha düşük bir fiyat noktasında olması beklenen PEAR izlemelidir.

Bu endüstri oyuncusu için neden parlak bir gelecek gördüğünü açıklayan Bagri, “FSR, EV pazarına son teknolojiyi uygun fiyata sunan SUV’larla giriyor ve bu da şirket için büyük bir fırsat sunuyor. Ayrıca FSR, en büyük ve en tanınmış şirketlerle fason üretim anlaşmaları yoluyla önemli sermaye harcamaları olmaksızın hakim bir konuma ulaşmayı hedefliyor.”

Analist, “Ayrıca,” diye eklemeye devam etti, “SUV’lerin popülaritesi FSR için tahminlerimizi fazla muhafazakar hale getirebilir, çünkü SUV’ler AB ve ABD’deki toplam otomobil satışlarının sırasıyla ~%45 ve>%50’sini oluşturuyor. Bu oranlar sürdürülürse, 2030’da ABD ve AB’de satılan ~10 mm’lik araçlar EV SUV’lar olmalıdır, bu da FSR’nin EV SUV pazarındaki payını ~%5’e çıkaracaktır.”

Buna göre Bagri, FSR’yi Satın alma derecesi ve 12 $ fiyat hedefi ile başlattı ve hisse senedinin gelecek yıl %34’lük bir büyüme görebileceğini öne sürdü. (Bagri’nin sicilini izlemek için, buraya tıklayın)

Genel olarak, FSR, analist fikir birliği tarafından 5 Alış, 2 Tutma ve 1 Satış’a ayrılan 8 incelemeye dayalı olarak Orta Düzey Alım derecesine sahiptir. Ortalama fiyat hedefi 13.50 dolar, bu da hisselerin bir yıllık zaman diliminde %51 daha fazla yükseleceğini gösteriyor. (TipRanks’te FSR stok tahminine bakın)

Rivian Otomotiv (RIVN)

Rivian, geçen Kasım ayında kamu piyasalarına girmesiyle büyük bir sıçrama yaptı. Amazon ve Ford tarafından desteklenen, gişe rekorları kıran bir halka arz ile donanmış şirket, yüksek kaliteli elektrikli kamyonlar ve SUV’lar vaadiyle EV kralı Tesla’ya büyük bir rakip olmak için durak kurdu.

Geçen yılın sonunda, Rivian birinci sınıf elektrikli kamyonu R1T’yi tanıttı ve bu yılın sonunda aynı platforma dayalı bir SUV olan R1S’nin teslimatlarına başlayacak.

Ancak, üretim artışı Rivian için biraz kabus oldu. Şirket, bu yılın başlarında çip kıtlığından Covid ile ilgili sorunlara ve araç hatlarının yeniden düzenlenmesine kadar uzanan çok sayıda üretim sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bunlar sadece üretimi etkilemekle kalmadı, aynı zamanda yatırımcı duyarlılığını da kötü etkiledi.

Karşı rüzgarlar da azalırken, duyarlılık son zamanlarda düzeldi. Temmuz ayının ikinci çeyrek raporunda, EV üreticisi, Street’in beklenen 3.500 teslimatının biraz üzerinde, çeyrekte 4.467 araç teslim ettiğini gösterdi. Güveni daha da artıran Rivian, yıl için 25.000 üretim hedefinde hala iyi olma yolunda olduğunu söyledi. Haziran 2022 itibariyle, şirketin R1 hattı için ABD ve Kanada’da toplam 98.000 net rezervasyonu vardı.

Rivian’ın “bir spor otomobilin performansı ve bir kamyonetin sağlamlığı” ile övünen teklifleriyle Bagri, “benzersiz bir şey arayan” erken EV benimseyenleri çekmek için gereken her şeye sahip olduğunu düşünüyor.

Ancak, tamamen yatırım açısından bakıldığında, şu anda analistin bu ismin arkasına geçmesini engelleyen çok fazla sorun var.

“Değerleme tam görünüyor… RIVN sağlam bir konumdayken, rekabetin yoğunlaşacağına, karlılığın hala çok uzak olduğuna, üretim zorluklarının devam edeceğine ve şirketin 2024 ve sonrasında ek sermayeye ihtiyaç duyacağına inanıyoruz,” dedi Bagri.

Bu amaçla, Bagri’nin kapsamı bir Tut (yani nötr) derecesi ile başlar ve akılda sabit bir fiyat hedefi yoktur.

Diğer 4 analist Bagri’ye kenarda katılırken ve 1’i tepeler için koşmayı önerirken, diğer 8 inceleme olumlu ve tümü Orta Düzeyde Satın Alma konsensüs derecelendirmesiyle sonuçlanıyor. Ortalama fiyat hedefi, 49.15 $ ‘da ortalama hedef saat göz önüne alındığında, bir yıllık% 22’lik kazançlar gerektiriyor. (TipRanks’te RIVN stok tahminine bakın)

Lucid Grubu (LCID)

Tesla, Lucid’in tanıtımıyla şimdi başka bir görünüme kavuşuyor. Eski Tesla mühendisi Peter Rawlinson tarafından yönetilen bu EV üreticisi, Musk ve ortaklarının tacını çalmayı umut eden başka bir şirket.

Lucid’in ası, “dünyanın en uzun menzilli, en hızlı şarj eden lüks elektrikli otomobili” olarak lanse ettiği Lucid Air elektrikli sedanıdır.

Bu sadece abartı değil. Rawlinson, Model S’nin mühendisliğine öncülük etti ancak Lucid Air ile performansını geliştirdi. Tesla Model S, 375 mil ile 405 mil arasında bir menzile sahiptir, ancak giriş seviyesi Lucid Air Pure, Lucid Air Dream Edition R ile 520 millik rekor kıran resmi EPA menziline tırmanan 406 mil menzile sahiptir.

Araç, MotorTrend’in 2021 ‘Yılın Otomobili’ ödülü de dahil olmak üzere çeşitli ödüller kazanarak yaygın bir övgü aldı.

Öyleyse, son derece umut verici. Bununla birlikte, diğerleri gibi, Lucid de tedarik zinciri aksaklıkları ve üretimi birkaç kez etkileyen lojistik sorunları ile olumsuz makro koşullardan kötü bir şekilde etkilendi. Örneğin, şirket 2022’de 20.000 araç üretmeyi umuyordu, ancak daha sonra bu 13.000’e düşürüldü ve bu da 6.000-7.000’e düşürüldü.

Ayrıca, Air’in yazılım yeteneklerinin seviyesinin diğer EV’lerin standardına uymadığı kaydedildi. Bu, diğer sorunlarla birlikte, Bagri’nin düşüş eğilimini bildirir.

“LCID’nin Düşük Performansını Değerlendiriyoruz [i.e. Sell] yetersiz yazılım, potansiyel üretim hız tümsekleri ve prim değerlemesi nedeniyle. Şirketten yüksek profilli ayrılmalar nedeniyle yazılım geliştirme ve üretim rampasının daha fazla engele çarpabileceğine inanıyoruz. 23-24’teki üretimi, fikir birliğinin ~%20 altında olacak şekilde modelliyoruz. Son olarak, kapsama alanımızda, LCID, en fazla dış sermaye gerektiren ve yakında bir özsermaye çıkıntısı yaratabilecek şirkettir” diye yazdı.

Sonuç olarak, piyasanın LCID hakkındaki mevcut görüşü, beklentilerine ilişkin belirsizliği gösteren karışık bir çantadır. Hisse senedi, her biri 2 Alış ve 1 Tut ve Sat’a dayalı bir Tut analist konsensüsüne sahiptir. Bununla birlikte, 21.67 dolarlık fiyat hedefi, mevcut hisse fiyatından ~%34’lük bir yukarı potansiyel olduğunu gösteriyor. (TipRanks’te LCID stok tahminine bakın)

Sonuç olarak

Bu parçada özetlenen üç EV adından Wall Street, gelecek yıl Fisker hissesinden en büyük kazancı bekliyor.

Cazip değerlemelerle EV hisse senetleri ticareti için iyi fikirler bulmak için TipRanks’i ziyaret edin Satın Alınabilecek En İyi Hisse SenetleriTipRanks’in tüm öz sermaye anlayışlarını birleştiren yeni başlatılan bir araç.

Feragatname: Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca analistin görüşleridir. İçeriğin yalnızca bilgilendirme amaçlı kullanılması amaçlanmıştır. Herhangi bir yatırım yapmadan önce kendi analizinizi yapmanız çok önemlidir.

Fisker, Rivian veya Lucid: Hangi EV Hissesi Daha İyi Satın Alınır?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: