Fiyatlar düşmeden evimi satmalı mıyım yoksa bir sonraki büyük emlak patlamasını mı beklemeliyim? – Finans Haberleri

Fiyatlar düşmeden evimi satmalı mıyım yoksa bir sonraki büyük emlak patlamasını mı beklemeliyim?

Fiyatlar düşmeden evimi satmalı mıyım yoksa bir sonraki büyük emlak patlamasını mı beklemeliyim?

Ev satıcıları, günümüzün hala sıcak ama serinleyen emlak piyasasında bir kapanış penceresiyle karşı karşıya kalabilir.

Satıcılar düşük envanterden yararlanmaya devam ederken, enflasyonun, artan faiz oranlarının ve aşırı değerli evlere ilişkin algıların satıcıların pazarından biraz hava aldığını da bilmelidirler.

Ayrıca evlerin yavaş ama istikrarlı bir şekilde piyasada daha uzun süre kaldıklarına ve olası satıcılar için zor bir seçim yarattığına dair işaretler de var: Yerel pazarınızın yeterince talep gördüğüne ve aşırı fiyat tekliflerini cezbettiğine bahse girer misiniz, yoksa bekletiyor musunuz? sıkı ve bir sonraki büyük dalga için bekleyin?

Satıcılar için uyarı levhalarını kaçırmayın

Seçilmiş liderler genellikle tüm siyasetin yerel olduğunu söylerler. Bu emlak için de geçerli.

Talep gören şehirler ve mahalleler her zaman geniş ulusal trendlere meydan okuyacaktır. Kaliteli okullar, yaşanabilirlik ve kültürel olanaklara erişim gibi şeyler, ev satıcılarının her zaman en yüksek doları almasına yardımcı olacaktır.

Ancak son rakamları görmezden gelmek zor.

Redfin’in Ev Alıcısı Talebi Endeksi – Redfin acentelerinden ev turu taleplerini ve diğer ev satın alma hizmetlerini ölçer – ipotek satın alma başvurularının bir aydan fazla bir süredir ilk kez artmasıyla Temmuz ayının son haftasında yedi puan yükseldi. Ancak Redfin, şu ana kadarki iyileştirmelerin satışlara yol açmadığını da söyledi.

Kuruluş, bekleyen satışların Temmuz ayında düştüğünü ve yeni listelemelerin Haziran 2020’den bu yana en büyük düşüş olan %11 düştüğünü söyledi.

Ev Alım Duyarlılığı Endeksi 2011’den bu yana en düşük seviyesine düşen Fannie Mae, geçtiğimiz günlerde daha karamsar rakamlar sundu. Fannie Mae, tüketicilerin ev satın alma koşulları konusunda karamsar olduğunu ve bunun satmak için iyi bir zaman olduğuna inanan tüketicilerin yüzdesinin de düştüğünü söyledi. .

hikaye devam ediyor

Yine de satmak için iyi bir zaman

Pek çok öncü gösterge, sakinleşmeye başladığımızı gösterse de, bir avuç kritik faktör, şimdi satış yapmak için iyi bir zaman – listelemeye hazır olduğunuzu varsayarsak:

Talep: Evler daha uzun süre piyasada olabilir, ancak talep nispeten yüksek ve konut stoğu önceki yıllara göre düşük. ABD’nin bazı bölgeleri, satıcıların talep edilen fiyatın üzerinde teklifler bekleyebilecekleri teklif savaşı bölgesinde kalmaya devam ediyor – Utah, Washington ve Florida %20 artı değer kazanmaya devam ediyor.

Tamamen nakit: Düşük stoklu bir piyasada yaşıyorsanız ve alıcılar mülklerden daha fazlaysa, satıcılar nakit para almayı bekleyebilir – bazen kelimenin tam anlamıyla. Tamamen nakit teklif piyasası şu anda sıcak, bu da satıcılar için harika bir haber çünkü nakit teklifler genellikle kapanışa giden yolu hızlandırıyor.

Artan oranlar: Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltme hamleleri satıcılara karşı işe yarayabilir – daha yüksek oranlar daha büyük aylık ipotek anlamına gelir – yaklaşan zamlar muhtemelen bazı alıcıları Fed’in bir sonraki beklenen hamlesinden önce oranları kilitlemeye sevk edecektir. 30 yıllık sabit bir ipotek üzerindeki ortalama oran şu anda %5,35 civarında, oranların %3’ün biraz üzerinde seyrettiği bir yıl öncesine göre önemli ölçüde yüksek.

Beklemek için iyi bir zaman

Satmak için iyi sebepler var. Ama sıkı tutulacak bir o kadar çok kişi var.

Kendi planınız: Eviniz hızla satılırsa ne olur? Satıştan elde edilecek gelir için bir planınız var mı? Yeni yerinizi aramaya başlamanız mı gerekiyor?

Yeni ipoteğiniz: Daha büyük bir eve ihtiyacınız olduğu için satıyorsanız, özellikle popüler bir mahalleye veya şehre bakıyorsanız, bu sıçrama işe yaramaz olabilir. Yeni, daha büyük bir mülk, henüz satılan mülkün kârını yutabilir ve yine de daha büyük bir aylık ipotek ödemesi taşıyabilir.

Yükselen oranlar (tekrar): Aynı Fed oranı artışları, elbette, bir satıcı olarak sizin aleyhinize çalışabilir, çünkü geleneksel ipotek alıcılarının mülkünüzü satın almasını zorlaştırarak muhtemel alıcı havuzunu azaltacaktır.

İyi tavsiyeler alın

Alıcı veya satıcı olarak büyük bir gayrimenkul işlemi yapmak, kapsamlı bir öz denetimle başlar. Neden al veya sat ve neden şimdi? Ardından, bu yanıtları bölgenizi bilen deneyimli bir temsilciye götürün.

Bir acente, şehrinizin veya mahallenizin ne talep edeceği veya neye mal olacağı konusunda rutin olarak en iyi pusulanızdır.

Daha sonra ne okunmalı

  • Wall Street’in önde gelen firmalarından sürekli olarak eyleme geçirilebilir fikir akışı almak için MoneyWise yatırım bültenimize kaydolun.

  • Emeklilik planlarınız enflasyon yüzünden sekteye uğradıysa, işte geri dönmenin stressiz bir yolu

  • ‘Her zaman bir yerlerde bir boğa piyasası vardır’: Jim Cramer’ın ünlü sözleri, ne olursa olsun para kazanabileceğinizi öneriyor. İşte bugünden yararlanabileceğiniz 2 güçlü arka rüzgar

Bu makale yalnızca bilgi sağlar ve tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Herhangi bir garanti olmaksızın sağlanır.

Fiyatlar düşmeden evimi satmalı mıyım yoksa bir sonraki büyük emlak patlamasını mı beklemeliyim?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: