Ford Kötü Haber Verirken George Soros Rivian’a İddiayı Destekliyor – Finans Haberleri

Ford Kötü Haber Verirken George Soros Rivian’a İddiayı Destekliyor

Riviyen (RIVN) – Rivian Automotive, Inc. A Sınıfı Raporunu Alın korktu ama elektrikli araç üreticisi bunu iyi bir şekilde telafi etti.

Genç elektrikli SUV ve pikap üreticisi, kısa vadeli geleceğiyle ilgili birçok şüpheyi ortadan kaldırdı.

Irvine, California merkezli şirket, tedarik zincirindeki aksaklıklara, talaş kıtlığına ve yükselen hammadde fiyatlarına rağmen 2022’de 25.000 araçlık üretim hedefini doğruladı. Bu sorunlar üretim oranlarının artmasını zorlaştırmıştır.

Şirket, hissedarlarına yazdığı bir mektupta, “Tedarik zinciri ortamına ilişkin en son anlayışımıza dayanarak, dördüncü çeyrek ve 2021 mali yılı kazanç çağrımızda 25.000 toplam üretim birimine yönelik yıllık rehberliği yeniden teyit ediyoruz.” Dedi.

9 Mayıs itibariyle, otomobil üreticisi ~5.000 araç üretti.

Rivian, “Tedarik zinciri üretimimizin darboğazı olmaya devam ediyor. Bu zorluk, yarı iletkenler gibi küçük bir avuç teknik bileşenin yanı sıra birkaç yarı iletken olmayan bileşende de devam etti.”

Uygun Fiyatlı Orta Boy Elektrikli SUV

“31 Mart 2022’den bu yana, beklenenden daha uzun sürelerle üretimi durdurmak zorunda kaldık ve bu da tedarikçi kısıtlamaları nedeniyle planlanan üretim süresinin yaklaşık dörtte birinin kaybedilmesine neden oldu.”

Ancak “cesaret verici bir şekilde, üretim rampamızı gösterirken, tedarikçilerimiz hedeflerimize ulaşabilmemize yardımcı olmak için eğiliyor” dedi.

Rivian ayrıca ilk çeyreği 17 milyar dolar nakitle kapattığını ve bunun yeni bir fabrikada uygun fiyatlı orta boy bir SUV olan R2’yi piyasaya sürmek için yeterli göründüğünü söyledi.

Şirket, “Eldeki mevcut paramızla 2025’te Gürcistan’da R2’yi piyasaya sürmek için bir yolumuz olduğundan emin olmak için ürün yol haritamızı ve ilgili işletme giderlerimizi optimize ettik” dedi.

Rivian, Mayıs ayı başlarında ABD’nin Georgia eyaletindeki yetkililerle bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, otomobil üreticisinin Atlanta’nın doğusundaki 5 milyar dolarlık bir fabrikanın inşaatını hızlandırmasını sağlayacak. Bu şirket için Normal, Ill’den sonra ikinci araç üretim yeri olacak.

İlk araçların 2024’te hattan çıkması beklenen inşaatın bu yaz başlaması planlanıyor. Üretim faaliyetleri tamamen hızlandırıldığında, tesis yılda 400.000 araç üretebilecek.

Devam etmek için kaydırın

Anlaşma ayrıca 2009’da kurulan ve 2021’de halka açılan Rivian’a Gürcistan’dan 1,5 milyar dolarlık kamu sübvansiyonu verecek. Otomobil üreticisi şu anda Normal’deki fabrikasında üç araç üretiyor: R1T elektrikli kamyonet, R1S elektrikli SUV ve RCV elektrikli ticari kamyonet.

Şirket, 9 Mayıs itibariyle, Rivian’ın Mart ayındaki fiyat artışlarından bu yana 10.000 ön sipariş dahil olmak üzere ABD ve Kanada’daki tüketicilerden 90.000’den fazla net R1T ön siparişi kaydettiğini ve ortalama fiyatı 93.000 doların üzerinde olduğunu söyledi.

Bu rakamlar, Rivian araçlarına olan talebin güçlü olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Ford Satıyor, Soros Alıyor

11 Mayıs duyurularından önce Ocak ayından bu yana değerinin %78’ini 22.79$’a kaybeden Rivian hisseleri, o zamandan bu yana iki işlem seansında %29.61 değer kazanarak 26.70$’a yükseldi.

Ancak bu, Ford’u engellemedi. (F) – Ford Motor Company Raporunu Alın, Rivian’ın ana hissedarlarından biri, ek hisse satışından. 13 Mayıs akşamı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan bir belgede, eski otomobil üreticisi aynı gün 7 milyon Rivian hissesini 26.88 $ fiyatla sattığını belirtti. Ford şu anda sadece 86,95 milyon Rivian hissesine sahip.

Bu, Ford’un Rivian hisselerini bir haftadan kısa bir süre içinde ikinci kez satması. 9 Mayıs’ta otomobil devi 8 milyon Rivian hissesini 26.90$ fiyatla sattı.

2021’de değer kazanmasının ardından Ford’un Rivian’daki hissesi Ocak ayından bu yana keskin bir şekilde düşerek otomobil üreticisi için büyük kayıplara neden oldu. Şirket, Ford’un Rivian’daki hissesinin 2021 sonundaki 10.6 milyar dolardan yarıdan fazla düşüşle 31 Mart’ta 5.1 milyar dolar değerinde olduğunu söyledi.

Ford, tamamen elektrikli pikap F-150 Lightning ile Rivian ile rekabet ediyor.

Ford satarsa, diğer Rivian hissedarları buna olan güvenlerini korurlar. İşte e-ticaret devi Amazon’un durumu (AMZN) – Amazon.com, Inc. Raporunu Alın31 Aralık itibariyle %17,74 hissesini koruyan .

Bir sözcü, e-postayla gönderilen bir açıklamada, “Rivian, Amazon için önemli bir ortak ve gelecek için heyecanlıyız” dedi. “2030 yılına kadar 100.000 elektrikli dağıtım aracını yola koymak küçük bir başarı değil ve bunu gerçeğe dönüştürmek için Rivian ile birlikte çalışmaya kararlıyız.”

Efsanevi yatırımcı George Soros da az önce Rivian’a büyük bir güven işareti verdi. Nitekim Soros Fon Yönetimi otomotiv grubundaki payını artırdı.

Firma, 31 Aralık itibariyle değeri 2 milyar dolar olan yaklaşık 20 milyon Rivian hissesine — 19.835.761 — sahipti. Ancak, 13 Mayıs’ta SEC’e yapılan bir dosyaya göre, Soros Fon Yönetimi, 31 Mart itibarıyla 6 milyonun biraz üzerinde ek Rivian hissesi — 6,045,000- satın aldı.

Toplamda, milyarderin fonu, 13 Mayıs’taki kapanış Rivian hisse fiyatında 691 milyon doların biraz üzerinde değere sahip 25.88 milyondan fazla Rivian hissesine sahip.

.

Ford Kötü Haber Verirken George Soros Rivian’a İddiayı Destekliyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.thestreet.com

Sevdiklerinle Paylaş: