Ford, Rivian’a Çok Kötü Haber Verebilir – Finans Haberleri

Ford, Rivian’a Çok Kötü Haber Verebilir

İlk çeyrek Rivian için çok zordu (RIVN) – Rivian Automotive, Inc. A Sınıfı Raporunu Alın ve hissedarları.

İkincisi, yeni şirketin hisseleri, yatırımcının üretim hızı artışlarını idare etme kabiliyeti konusundaki endişeleri, araç fiyatlarındaki artışa bağlı beceriksizlikten doğan bir PR krizi nedeniyle devrildiği için hisselerinin değerinin eridiğini gördü. Buna, tedarik zincirlerindeki aksaklıklar ve yükselen hammadde fiyatları da eklendi. Sonunda, fatura yatırımcılar için dik.

Mart ayının başında şirket, Normal, Ill. fabrikasının 2022’de 50.000 araç üretme kapasitesine sahip olduğunu, ancak tedarik zincirindeki zorluklar nedeniyle Rivian’ın bu sayının sadece yarısını, yani 25.000’i üreteceğini söylemişti.

Bu operasyonel zorluklar, Rivian hisselerinin bu yıl %72.2 düşmesiyle borsaya da yansıdı. Rivian’daki piyasa değeri 31 Aralık’tan 6 Mayıs’a kadar 66.1 milyar dolar azalarak 25.43 milyar dolara geriledi.

Rivian hisseleri, 31 Aralık’tan 31 Mart’a kadar, yani ilk çeyreği temsil eden, değerlerinin %52’sini (yarısından fazlasını) kaybetti.

Rivian Nedeniyle Ağır Kayıplar

Ford (F) – Ford Motor Company Raporunu Alıne-ticaret devi Amazon gibi (AMZN) – Amazon.com, Inc. Raporunu Alın, Rivian’ın hissedarıdır. Bu nedenle Amazon ve Ford’un Rivian’daki hisselerinin de zarar görmesi sürpriz değil.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan belgelere göre, 31 Aralık itibariyle Amazon Rivian’ın %17,74’üne ve Ford’un %11,42’sine sahipti.

Amazon’un finans direktörü Brian Olsavsky, ilk çeyrek kazanç çağrısı sırasında 29 Nisan’da analistlere verdiği demeçte, “İlk çeyrekte genel net zararı 3,8 milyar dolar bildirdik” dedi. “Yorumlarımızı öncelikli olarak işletme gelirine odaklarken, bu net zararın Rivian Automotive’deki adi hisse senedi yatırımımızdan işletme dışı gidere dahil edilen 7,6 milyar dolarlık vergi öncesi değerleme kaybını içerdiğini belirtmek isterim.”

Bu değer düşüklüğü, Amazon’un Rivian’daki hissesinin e-ticaret devine 12 milyar dolar kazanç sağladığı 2021’in dördüncü çeyreğiyle çelişiyor.

Ford ise Ocak-Mart döneminde 3,1 milyar dolarlık net zarar açıkladı.

Ford, “3.1 milyar dolarlık net zarar, esas olarak şirketin Rivian’daki yatırımındaki 5,4 milyar dolarlık piyasa değeri kaybına atfedilebilir. Faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazanç 2,3 milyar dolardı,” dedi.

Devam etmek için kaydırın

Şirket, Ford’un Rivian’daki hissesinin 2021 sonundaki 10.6 milyar dolardan yarıdan fazla düşüşle 31 Mart’ta 5.1 milyar dolar değerinde olduğunu söyledi.

Ford’un 8 Milyon Rivian Hissesi Satmayı Planladığı Bildirildi

Ford hasarı sınırlamaya karar verirdi. Gerçekten de, CNBC’den David Faber’e göre, Dearborn otomobil üreticisi 102 milyon Rivian hissesinin 8 milyonunu 8 Mayıs’ta sona erecek 180 günlük kilitlenme döneminin sonunda satmaya karar verdi. Satış, yatırım bankası Goldman Sachs aracılığıyla yapılacak. .

Kilitlenme, halka açılan bir şirketin ilk yatırımcılarının piyasaya taşmamak için hisselerini satamayacakları bir dönemdir.

The Street ile temasa geçen Ford, yorum yapmayacağını söyledi.

“Rivian’daki yatırımınızın 180 günlük kilitlenme süresinin dolmasına yaklaşırken, ileriye dönük bu yatırım açısından size sunulan seçenekleri nasıl düşünüyorsunuz?” JP Morgan analisti Ryan Brinkman, ilk çeyrek kazanç çağrısı sırasında Ford’un CEO’su Jim Farley’e sordu.

“Rivian hisselerindeki son düşüş göz önüne alındığında, hissenin bir kısmını veya tamamını elinizde tutmaya daha yatkın mısınız?”

Farley, “Maalesef bu noktada Rivian hakkında yorum yapmayacağız” dedi.

Amazon, tüm Rivian hisselerini elinde tutup tutmayacağını henüz açıklamadı.

Grup, Rivian’ın hem müşterisi hem de hissedarı olduğu için özel bir durumda. Ford, Rivian’ın hissedarı ve rakibidir.

Rivian 2009’da kuruldu ve 2021’de halka açıldı. Otomobil üreticisi Normal’deki fabrikasından üç araç üretiyor: R1T elektrikli kamyonet, R1S elektrikli SUV ve RCV elektrikli ticari kamyonet.

R1T, F-150 pikapının elektrikli versiyonu olan F-150 Lightning’in ana rakiplerinden biridir.

.

Ford, Rivian’a Çok Kötü Haber Verebilir
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.thestreet.com

Sevdiklerinle Paylaş: