Ford stoku, tedarik maliyetlerinin 1 milyar dolar artması, parça kıtlığının daha fazla arabayı yarım bırakması nedeniyle %4’ten fazla düştü – Finans Haberleri

Ford stoku, tedarik maliyetlerinin 1 milyar dolar artması, parça kıtlığının daha fazla arabayı yarım bırakması nedeniyle %4’ten fazla düştü

Ford Motor Co. hisseleri, şirketin enflasyon ve parça kıtlığının beklediğinden daha fazla bitmemiş araç bırakacağını söylemesinin ardından Pazartesi günü uzatılan oturumda %4’ten fazla düştü ve Wall Street tedarik zincirindeki engellerin otomobil üreticileri için sona ermekten çok uzak olduğunu hatırlattı.

Ford F, %+1.43, üçüncü çeyreğin sonunda envanterde 40.000 ila 45.000 araca sahip olmasını beklediğini, “şu anda bazı parçaların eksik tedarik edilmesini” beklediğini söyledi.

Otomobil üreticisi ayrıca, son müzakerelere dayanarak, tedarikçilere yapılan ödemelerin enflasyon sayesinde çeyrek için beklenenden yaklaşık 1 milyar dolar daha yüksek olacağını söyledi. Ancak şirket, yıl için görünümünü yineledi.

CFRA analisti Garrett Nelson, MarketWatch’a verdiği demeçte, Ford’un uyarısı “otomobil parçası kıtlığının ve tedarik zinciri sorunlarının hala devam ettiğinin kanıtı” dedi.

Nelson, birçok yatırımcının “envanterlerin geçen yılın rekor düşük seviyelerinden toparlanmaya başlamasıyla birlikte bu sorunların dikiz aynasında görüldüğüne” inanmaya başladığını söyledi.

Ford, bitmemiş araçların yüksek talep gören, yüksek marjlı popüler kamyon ve SUV modellerini içerdiğini söyledi. Bu, bazı gönderilerin ve gelirin dördüncü çeyreğe kaymasına neden olacak.

Nelson, “İronik olarak, Ford, ABD’deki son satış artışının emsallerinden açık bir farkla daha iyi performans göstermesi nedeniyle kendi başarısının kurbanı olmuş olabilir” dedi. Üçüncü çeyrek üretimi “görünüşe göre talebe ayak uyduramadı.”

Ford, kıtlıklara ve tedarikçilere yapılan daha yüksek ödemelere rağmen, tam yıl 2022’de faiz ve vergi öncesi 11.5 milyar dolar ile 12.5 milyar dolar arasında düzeltilmiş kazanç beklentilerini yineledi.

Ford, üçüncü çeyrekte düzeltilmiş FAVÖK’ü 1,4 milyar dolar ile 1,7 milyar dolar arasında istedi.

Ford hisseleri normal işlem gününü %1,4 artışla kapattı. Şirket, elektrikli araçlara geçiş yapmak için bir yeniden yapılanma başlattı ve geçen ay yeni yapısıyla bağlantılı olarak işten çıkarmaları doğruladı.

Ford’un 26 Ekim’de üçüncü çeyrek mali sonuçlarını “tüm yıl performansı için beklentiler hakkında daha fazla boyut sağlamayı” beklediğini söylediğinde bildirmesi planlanıyor.

FactSet tarafından anket yapılan analistler, otomobil üreticisinin, 2021’in üçüncü çeyreğine göre düzeltilmiş EPS ile eşleşecek olan, 38,8 milyar dolarlık gelir üzerinden 51 sentlik düzeltilmiş kazanç rapor etmesini bekliyor.

Üç aylık satışlar, bir önceki yıldaki 35,7 milyar dolarlık gelirle karşılaştırılacaktı.

Ford’un hisseleri saatler sonra %4,4 düştü ve bu yıl şimdiye kadar %28 kaybetti, S&P 500 endeksi SPX için %18’lik kayıplarla karşılaştırıldığında, +%0,69.

Haber, FedEx Corp. FDX’ten bir hafta sonra geldi, piyasaları +%1.17 çalkaladı ve yıla ilişkin görünümünü geri çekerek ve yılın iş için daha kötü olacağına dair uyarıda bulunarak ekonomik yavaşlama korkularını artırdı.

.

Ford stoku, tedarik maliyetlerinin 1 milyar dolar artması, parça kıtlığının daha fazla arabayı yarım bırakması nedeniyle %4’ten fazla düştü
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: