Ford’un F-150 Lightning’i Rivian ve Hummer elektrikli manyetiklerine karşı nasıl bir araya geliyor? – Kurumsal Haberler

Ford’un F-150 Lightning’i Rivian ve Hummer elektrikli manyetiklerine karşı nasıl bir araya geliyor?

SAN ANTONIO — Ford Motor’un yeni F-150 Lightning’i elektrikli bir kamyonet. Bir kamyona benzediği ve motor yerine elektrik motorları ve bir pil takımı olduğu düşünüldüğünde, bu açık görünebilir, ancak söylenmesi gerekiyor.

Niye ya? Çünkü başarılı bir pille çalışan pikap, Ford ve genel olarak endüstri için EV geçişinde kritik bir adımdır.

Endüstri lideri Tesla, tüketicilerin elektrikli araba satın alacağını kanıtlamış ve Rivian Automotive, elektrikli yaşam tarzı araçlarına talep olduğunu göstermiş olsa da, F-150, EV’lerin uyumlu araçlardan ve niş kamyonlardan bir ürüne geçip geçemeyeceği konusunda şimdiye kadarki en önemli testtir. daha fazla ana akım alıcıyı cezbedecektir.

Elektrikli pikap piyasası, hala büyük ölçüde kanıtlanmamış olsa da, yatırımcıların önümüzdeki yıllarda izlemesi önemli olacak. Oto istihbarat firması Edmunds’a göre kamyonlar geleneksel olarak yüksek kar marjlarına sahip ve ABD’de satılan araçların yaklaşık %20’sini oluşturuyor.

Yakınlaştır Simge Oklar dışa dönük

LMC Automotive, ABD elektrikli pikap pazarının bu yıl yaklaşık 25.000 araçtan 2030 yılına kadar yaklaşık 1 milyona çıkmasını bekliyor. Bu yıl piyasada beş elektrikli pikap modelinin olması bekleniyor ve bunun önümüzdeki dönemde 21’e çıkması bekleniyor. onyıl.

Ford’un F-150 Lightning’i, elektrikle çalışan ilk geleneksel kamyonet. Bu bir GMC Hummer EV “süper kamyon” değil. Bu bir Tesla “Cybertruck” değil. Bu bir Rivian R1T “macera aracı” değil. Elektrikli bir kamyonet.

F-150 Lightning’in faydaları Hummer EV ve Rivian R1T’ye benzer, ancak şu anda ABD’de satılan tek elektrikli manyetikler eşit yaratılmamıştır. Üçü farklı şekilde ilerliyor ve satışlar erken benimseyenleri geçerek daha genel, EV meraklısı alıcılara geçtiğinde farklı alıcılara hitap edecek.

F-150 Yıldırım

Lightning, insanların bildiği geleneksel pikap ile yeni bir EV arasında bir köprü görevi görerek hem işlev hem de biçim açısından F-150 adının hakkını veriyor. Güç aktarma organları, bazı tasarım değişiklikleri ve isteğe bağlı 15,5 inç kontrol ekranı dışında, tasarım ve parçalarının çoğunu geleneksel kardeşiyle paylaşıyor.

Ayrıca, yaklaşık 40.000 ABD Doları ile 90.000 ABD Doları arasında değişen geleneksel bir pikap gibi fiyatlandırılır. Cox Automotive’e göre bu, Ford’un şu anki büyük dört kapılı kamyonet serisine benziyor ve tam boyutlu bir kamyonetin ortalama fiyatları yaklaşık 61.000 dolar.

Kitleler için elektrikli bir pikap, Ford’un pazara sunmak için benzersiz bir konumda olduğu bir şeydi. F-150 de dahil olmak üzere F-Serisi serisi, Amerika’da 40 yıldır en çok satan araç ve 45 yıldır en çok satan kamyon oldu.

Şirket, F-150 kamyonetinin elektrikli versiyonunu yapmak için yola çıktı ve başarılı oldu. Araç tam boyutlu bir kamyon olarak çalışır. Ancak elektrifikasyon, esasen anlık tork, büyük bir ön bagaj aracılığıyla artan depolama veya geleneksel olarak bir motorun olacağı “frunk” gibi ek faydalar getiriyor ve gaz doldurma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Yıldırım, bir F-150’nin olması gerektiği gibi sürüyor ve bu kötü bir şey değil. Ford ve diğer otomobil üreticileri, kamyonetleri, zorlu iş kamyonlarından yolda ve arazide sorunsuz hareket edebilen konforlu araçlara giderek daha fazla dönüştürdü.

Aracın büyük aküsü daha iyi bir sürüş sağlar, çünkü aracı daha yere sağlam basar ve daha iyi denge için 50-50’ye yakın ağırlık oranı sağlar. Bunun da ötesinde, EV’ler özellikle kargo çekerken fark edilen şanzıman vites değişiklikleri gerektirmediği için dengeli bir çekme deneyimi sağlar.

Lightning, tepeleri ve hatta biraz engebeli arazileri ölçeklendirme yeteneğine sahip olsa da, bu konuda Hummer veya R1T ile eşleşmiyor – ama bu tasarım gereği. Bu, niş bir segment değil, ana akım alıcılar için tasarlanmış bir kamyon. Ford bir noktada böyle daha sert bir araç sunabilir, ancak bu o değil.

F-150 Lightning, 580 beygir gücü ve 775 fit pound tork üretebiliyor. En üst seviye 131 kWh pile sahip tüketici modelleri yaklaşık 72.500 dolardan başlar ve tek bir şarjla 320 mil menzile sahiptir. Çekme kapasitesi 10.000 pound’a kadar – Hummer ve R1T’ninki arasında. Daha küçük akülü ve 230 mil menzilli araçlar daha ucuzdur ancak aynı zamanda daha az performans sunar.

Elektrikli Ford F-150 Yıldırım

Andrew Evers / CNBC

Lightning’in Hummer ve R1T’ye göre en benzersiz avantajlarından biri, yerleşik güç üretimi yetenekleridir. Ford, elektrik kesintisi durumunda bir işyerine veya bir eve enerji kullanımına bağlı olarak 10 güne kadar elektrik sağlayabilen prizler ve çift yönlü şarj sistemi ile araca yükledi.

Ford, bu ayın başlarında seçkin filo alıcıları ve 200.000’den fazla rezervasyon sahibi için F-150 Lightning’i göndermeye başladı. Şirket, 2023 ortasına kadar üretimi 150.000 araca çıkarmayı planladığı için sipariş bankasını ne zaman yeniden açacağını açıklamadı.

R1T

Rivian R1T, elektrikli pikap pazarında biraz ilk hareket avantajına sahip; üretim geçen sonbaharda başladı ama yavaş yavaş artıyor. R1T, hem performans hem de arazi sürüşünde yetenekli, bir spor araba gibi yaklaşık üç saniyede 0-60 mil hızla gidiyor, ancak bir Jeep SUV gibi kayaları veya büyük tepeleri ölçekleyebilir.

Vegan deri ve gerçek ahşap ile iç ve dış tasarımı, arazi kabalığından çok Tesla benzeri şıktır. Aynı zamanda F-150 Lightning’den çok daha küçük – aslında yaklaşık 16 inç daha kısa – bu da onu Ford Ranger veya Jeep Gladyatör ile karşılaştırılabilir hale getiriyor.

Bu, Rivian’ın ürünlerini “macera araçları” olarak nasıl konumlandırdığını anlatıyor. Jeep, SUV’larını yıllardır böyle tanımlıyor ve Rivian’ı Stellantis SUV markası için F-150’den daha büyük bir tehdit haline getiriyor.

Şimdilik, Rivian CEO’su RJ Scaringe aynı fikirde ve CNBC’ye yakın tarihli bir röportajda üç alıcının her birinin “oldukça farklı ürünler” olduğunu söyledi. Rivian R1T, Hummer ve F-150 arasındaki çapraz alışverişin son derece düşük olduğunu söyledi: “Açıkça amaç ve hedefler farklı.”

Edmunds, R1T’ye bakan müşterilerin, diğer pikaplardan ziyade Ford Mustang Mach-E crossover ve diğer EV’leri karşılaştırmalı olarak satın aldıklarını bildiriyor.

Bununla birlikte, Scaringe, Rivian’da teorik olarak daha büyük bir kamyonu içerebilecek eksiksiz bir araç dizisi planlarına değindi.

Rivian R1T elektrikli kamyonet

Kaynak: Rivian

R1T için başlangıç ​​fiyatları 67.500$ ile 85.000$ arasında değişiyor. Şu anda mevcut olan araçlar, 128,9 kWh “büyük” bir pil ile tek bir şarjla 314 mil menzile sahip. Dört motorlu performans versiyonları, 835 beygir gücü ve 908 fit pound tork üretmek için bir araya geliyor. Araç, 11.000 pound’a kadar çekebilir; bu, birçok kamyonet sahibi için önemli bir ölçüdür.

mizah

GM’nin 1990’larda ve 2000’lerde aşırı gaz yakan araçlarıyla meşhur bir marka olan Hummer’ı yeniden diriltmesinin bir nedeni var. Hummers’ı sevseniz de sevmeseniz de onları tanıyordunuz. Bu, GM’nin yeni EV’nin markaya sadık kaldığı sürece marka bilinirliğini geliştirdiği anlamına geliyor ve öyle de oluyor.

Hummer EV alıcısı, torunlarının modernize edilmiş bir versiyonuna benziyor. Büyük, gösterişli ve son derece yetenekli.

Gaz yakmak yerine, çok fazla enerji tüketir. Elektrikli Hummer’ın, galon başına mil için eşdeğer bir elektrikli araç menzili olan 47 MPGe’de üçünün en az verimli elektrikli kamyonu olduğu bildiriliyor. Bu, hem R1T hem de F-150 Lightning için 70 MPGe’ye eşittir. Ama yine, bu Hummer, peki ne bekliyordunuz?

Hummer’ın arazi kabiliyeti de diğer iki pikapla karşılaştırıldığında öne çıkıyor ve bu da daha düşük verimliliğini ve 9,000 pound’dan fazla ağırlığını açıklamaya yardımcı oluyor.

Bu Hummer, kaya tırmanışlarını kolaylıkla ölçekleyebilir, aynı zamanda GM’in Süper Seyir sistemi ile sorunsuz bir yol deneyimi ve olağanüstü eller serbest otoyol sürüşünü kanıtlar. Ayrıca, aracın bagajına sığabilen çıkarılabilir tavan panelleri ve “yengeç yürüyüşü” modu ve diğer kamyonlardan daha hızlı şarj dahil olmak üzere diğer birçok özel ve gizli özelliğe sahiptir.

GM, arazi ve performans parçaları açısından sahip olduğu her şeyi ve daha fazlasını Hummer’a attı. 110.000 $ ‘lık başlangıç ​​fiyatı, önümüzdeki yıllarda 79.995 $’dan başlayabilen daha düşük fiyatlı varyantların öncesinde bunun bir kanıtıdır.

GMC Hummer EV Sürümü 1

Michael Wayland / CNBC

Mevcut en üst seviye Hummer, ağırlığına rağmen, “Watts to Freedom” veya “WTF” modu ile yaklaşık üç saniyede 0-60 mil hıza ulaşabilir. 1.000 beygir gücü ve 1.200 fit pound motor torku kapasitesine sahiptir. Tek bir şarjla menzili, 212,7 kWh pil takımıyla (205’i kullanılabilir, GM’ye göre) 329 mil kadardır. Üç elektrikli toplayıcının en düşük kaldırma kuvveti olan 7.500 pound’a kadar çekebilir.

Rivian kamyonetin aksine Edmunds, elektrikli Hummer ile daha az dayanıklı rakipleri arasında bazı önemli çapraz alışverişler olduğunu bildiriyor. Hummer ile ilgilenen alıcılar, karşılaştırma için diğer modellerden daha fazla R1T ve Lightning’e bakıyor.

Bu geçit, yine de, bu kamyon arayanların sadece %9’unu temsil ediyor.

.

Ford’un F-150 Lightning’i Rivian ve Hummer elektrikli manyetiklerine karşı nasıl bir araya geliyor?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: