FTX, kripto çılgınlığı sırasında %1.000 gelir elde etti, sızdırılan finansallar şovu – Borsa – Finans Haberleri

FTX, kripto çılgınlığı sırasında %1.000 gelir elde etti, sızdırılan finansallar şovu

FTX Cryptocurrency Derivatives Exchange’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, 17 Ağustos 2022 Çarşamba günü New York, ABD’de David Rubenstein ile Bloomberg Wealth’in bir bölümü hakkında bir röportaj sırasında konuşuyor.

Jeenah Ay | Bloomberg | Getty Resimleri

CNBC tarafından görülen dahili belgelere göre FTX, kripto çılgınlığını geçen yıl bir milyar dolarlık gelire ulaştırırken, küresel ayak izini bir satın alma telaşı ile genişletti.

Denetlenmiş mali veriler, özel şirketin mali durumu hakkında ender bir fikir vermektedir. FTX kârlıydı, dünya çapında hızla genişledi ve baş döndürücü bir büyüme gördü.

Kripto borsasının geliri 2021’de 89 milyon dolardan 1,02 milyar dolara %1.000’den fazla arttı. Birçok start-up gibi kârlılığı, onu nasıl ölçtüğünüze bağlı. Faaliyet geliri, bir yıl önce 14 milyon dolardan 272 milyon dolara yükseldi. FTX, bir yıl önce sadece 17 milyon $ olan net geliri geçen yıl 388 milyon $’a çıkardı.

FTX, sızdırılan finansal belgeler hakkında yorum yapmayı reddetti.

CNBC ile paylaşılan bir yatırımcı destesine göre, şirket 2022’nin ilk çeyreğinde 270 milyon dolar gelir getirdi ve 2022’de kabaca 1,1 milyar dolar gelir elde etme yolundaydı. Ancak, son sözde “Kripto Kışı” sırasında kripto fiyatları düştüğü için FTX’in ikinci çeyrekte nasıl dayandığı belli değil.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, halka açık Coinbase, kripto boğa piyasası sırasında geçen yıl 7,4 milyar dolar gelir ve 3,6 milyar dolar net gelirle nakit patlaması yaşadı. Ancak bu yılın ikinci çeyreğinde, perakende satış geliri olarak bir önceki yıla göre 1,59 milyar dolarlık net gelirle karşılaştırıldığında, 808,3 milyon dolar gelir, bir önceki çeyreğe göre %64 düşüş ve 1,1 milyar dolarlık sürpriz net zarar bildirdi. ticaret hacimleri düştü.

FTX, üç yıl önce eski Wall Street kantitatif tüccarı Sam Bankman-Fried tarafından kuruldu. 30 yaşındaki CEO, kısa süre önce, likidite kurudukça şirketleri desteklemek için sektörün son kredi mercii olarak devreye girdi. Yüz milyonlarca dolarlık birden fazla krediye ek olarak, Bankman-Fried’in şirketleri de sıkıntılı varlıklar elde etmeye çalıştı. Temmuz ayında FTX, kendisine borç veren BlockFi’yi satın alma seçeneği sunan bir anlaşma imzaladı ve Güney Koreli Bithumb’ı satın almak için görüşmelerde bulundu. FTX ayrıca Ağustos ayında Voyager’ı satın almayı teklif etti, ancak şirketin “düşük top teklifi” olduğunu iddia ettiği için reddedildi.

Belgelere göre, FTX geçen yılın sonunda kabaca 2,5 milyar dolar nakit ve %27 kar marjına sahipti. Reklam ve “ilişkili taraf” giderleri çıkarıldığında, marjlar %50’ye yakındı. En son Ocak ayında para topladı ve SoftBank’ın Vision Fund 2 ve Tiger Global gibi yatırımcılardan 32 milyar dolarlık bir değerlemeyle 400 milyon dolar topladı.

Küresel ayak izi

FTX, Coinbase ve Binance’in kendilerini dünyanın en büyük ticaret merkezleri olarak sağlamlaştırdığı bir zamanda kuruldu. Coinbase hala büyük ölçüde ABD Binance bünyesinde faaliyet gösteriyor, ticaret hacmine göre en büyük borsa Çin’de başladı, daha sonra merkezini Cayman Adaları’na taşıdı ve şimdi bir Amerikan yan kuruluşu ile ABD pazarı için baskı yapıyor.

FTX, rekabet edebilmek için sessizce kendi küresel yan kuruluşlarından oluşan filosunu kuruyor.

FTX Trading Ltd.’nin merkezi, Bankman-Fried’in yaşadığı Bahamalar’da bulunan FTX Türev Piyasaları ile Antigua’dadır. FTX Trading kısa süre önce İsviçre dışından Digital Assets DA AG’nin yanı sıra Avustralya dışından IFS Group ve Hive’ı satın alarak toplamda dünya çapında 15 küçük şirkete ulaştı. Belgelere göre portföy şirketleri, diğer ülkeler arasında Kıbrıs, Almanya, Cebelitarık, Singapur, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsamaktadır. Kripto şirketleri genellikle yeni bir ülkede mağaza kurmak için uygun düzenleyici lisansları hızla almak için yeni şirketler edinir.

Belgelere göre Bankman-Fried, FTX’in döviz hacimlerinin yaklaşık %6’sını oluşturan ticaret şirketi Alameda Research’ü de kurdu.

FTX’in ABD işi teknik olarak bir ana şirket olan West Realm Shires Inc’e aittir. 2021 itibariyle FTX ABD, FTX’in toplam gelirinin %5’inden azını oluşturuyordu. Yine de şirket, bir dizi yüksek profilli reklam ve sponsorlukla ABD’de genişlemeye çalışıyor.

Belgelere göre FTX, 2021’de gelirinin yaklaşık %15’ini reklam ve pazarlamaya harcadı. Bu, aktör Larry David ile 2022 Super Bowl reklamını ve aynı zamanda şirkette öz sermaye yatırımcıları olan Tom Brady ve Giselle Bündchen’in yüksek profilli ünlü onaylarını açıklayabilir. FTX ayrıca Miami’nin eski adı American Airlines Arena olan NBA arenasının isim haklarını da satın aldı. Belgelere göre FTX, önümüzdeki yıllarda reklam için tahmini 900 milyon dolar harcamayı planladı.

Kripto borsası da hisse senedi ticaretine doğru genişliyor. Bankman-Fried’in Robinhood’da %7,6’lık pasif hisse almasından haftalar sonra hisse senedi alım satımını başlattı ve FTX’in ABD perakende hesapları için bir arazi kapma yoluyla alım satım uygulamasını satın almak istediği yönündeki spekülasyonları körükledi. Robinhood ve Bankman-Fried, bir anlaşmanın yapım aşamasında olduğunu reddetti.

FTX, perakende genişleme çabalarını kesinlikle hızlandırdı. Ancak belgeler, vadeli işlemler veya opsiyonlar gibi türevleri kullanan daha sofistike tüccarlar için hala esas olarak bir yer olduğunu gösteriyor. Gelirin yaklaşık üçte ikisi vadeli işlem ücretlerinden gelirken, kabaca %16’sı sözde spot ticaretten geldi. Vadeli işlemler ve türev işlemleri, borsalar için daha kazançlı olma eğilimindedir.

.

FTX, kripto çılgınlığı sırasında %1.000 gelir elde etti, sızdırılan finansallar şovu
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: