FTX, önceki tura paralel olarak yaklaşık 32 milyar dolarlık değerlemeyle 1 milyar dolara kadar artırma görüşmeleri yapıyor – Borsa – Finans Haberleri

FTX, önceki tura paralel olarak yaklaşık 32 milyar dolarlık değerlemeyle 1 milyar dolara kadar artırma görüşmeleri yapıyor

Sam Bankman-Fried, 23 Haziran 2022’de New York’ta Casa Cipriani’de CARE – Özel İhtiyaçları Olan Çocuklardan yararlanan ilk yıllık Ayışığı Galasında sahnede konuşuyor.

Craig Barritt | Getty Resimleri

Sam Bankman-Fried’in kripto holdingi FTX, tartışmalar hakkında bilgisi olan kişilere göre, şirketin değerlemesini yaklaşık 32 milyar dolarda tutacak yeni finansmanda 1 milyar dolara kadar yükseltmek için yatırımcılarla görüşüyor.

Görüşmelerin gizli olduğu için isminin açıklanmamasını isteyen kaynaklar, müzakerelerin devam ettiğini ve şartların değişebileceğini söyledi. Coindesk daha önce, FTX’in Ocak ayındaki son sermaye artışını takiben, sabit değerlemede yaklaşan bir yatırım hakkında rapor vermişti. Mevcut yatırımcılar arasında Singapurlu Temasek, SoftBank’ın Vision Fund 2 ve Tiger Global bulunuyor.

Bir FTX sözcüsü yorum yapmayı reddetti.

Rakipleri ve akranları bu yılki “kripto kışında” dövülürken, FTX kendisini piyasa konsolidatörü olarak faturalandırmaya çalıştı ve sıkıntılı varlıkları indirimli olarak satın almaya başladı. Bahamalar merkezli şirket, 2022’de değerinin dörtte üçünü kaybeden Coinbase’in hisse senedi erimesine maruz kalmaması için özel olarak tutuluyor.

Kaynaklar, Ocak ayındaki 400 milyon dolarlık tura ek olarak yeni sermayenin bir kısmının daha fazla anlaşmaya yol açacağını söyledi. Temmuz ayında FTX, kendisine borç veren BlockFi’yi satın alma seçeneği sunan bir anlaşma imzaladı ve şirket Güney Koreli Bithumb’ı satın almak için görüşmelerde bulundu. FTX ayrıca Ağustos ayında iflas etmiş kripto komisyonculuğu Voyager Digital’i satın almayı teklif etti, ancak “düşük top teklifi” olarak adlandırılan şey için reddedildi.

Bloomberg, Haziran ayında FTX’in Robinhood’u satın almaya çalıştığını bildirse de, çevrimiçi komisyoncuda önemli bir hisseye sahip olan Bankman-Fried, herhangi bir aktif tartışmanın sürdüğünü reddetti.

CNBC’nin geçen ay sızdırılmış bir yatırımcı destesine dayanarak bildirdiğine göre, FTX’in geliri 2021’de önceki yıl 89 milyon dolardan 1.02 milyar dolara yükselerek %1.000’den fazla arttı. FTX, bir yıl önce sadece 17 milyon $ olan net geliri geçen yıl 388 milyon $’a çıkardı. Finansal veriler, şirketin 270 milyon dolarlık gelir elde etmesiyle birlikte ivmenin ilk çeyrekte de devam ettiğini gösterdi.

Ama o zaman piyasa yükseldi. Yükselen faiz oranları ve kırk yıllık yüksek enflasyon yatırımcıları en riskli varlıklardan uzaklaştırdığı için, kriptoya bağlı her şey ikinci çeyrekte güneye döndü. Mart ayının sonundan bu yana, hem bitcoin hem de eter %60’tan fazla düştü ve çok sayıda kripto odaklı aracı kurum tasfiye etmek zorunda kaldı.

Eski bir Wall Street kantitatif tüccarı olan Bankman-Fried, FTX’i üç yıl önce kurdu. Bankman-Fried, para toplamaya ve varlıkları ele geçirmeye devam ederken, kriptonun toparlanacağına ve bunu yaptığında büyük bir kâr elde etmeye hazır olacağına bahse giriyor.

İZLEMEK: 30 yaşındaki kripto milyarderi San Bankman Fried milyarlarını nasıl kazandığını açıkladı

.

FTX, önceki tura paralel olarak yaklaşık 32 milyar dolarlık değerlemeyle 1 milyar dolara kadar artırma görüşmeleri yapıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: