Gıda fiyatlarının yükselmesinin diğer nedeni – Kurumsal Haberler

Gıda fiyatlarının yükselmesinin diğer nedeni

Birleşmiş Milletler’in en kötü senaryo hesaplaması, küresel gıda fiyatlarının 2027 yılına kadar %8,5 oranında artacağı yönünde.

American Farm Bureau’ya göre, Eylül 2020’den bu yana bazı gübrelerde %300 artışla, bu yüksek maliyetlere daha pahalı gübreler katkıda bulunuyor.

“Geçen yıl [fertilizer] Kaiser Family Farms’tan ve United Soya Fasulyesi Kurulu’nun çiftçi direktörü Meagan Kaiser, NBC’nin “Nightly News with Lester Holt”una verdiği demeçte, ton başına 270 dolar civarındaydı ve şimdi ton başına 1.400 doların üzerinde” dedi.

“Korkunç. Aile çiftliğimizin şu anda aldığı risk miktarını düşünmek biraz midemi bulandırıyor.”

Çiftçiler kendilerini bu maliyetlerin bir kısmını müşterilere aktarmak zorunda buluyor ve bu da bakkaliye fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.

Bitkiler için gübre çok önemlidir. Gübre olmadan bitkiler, küresel talebi karşılamak için gerekli verimi elde etmek için ihtiyaç duydukları besinleri alamazlar.

Uluslararası Gübre Birliği’ne göre, dünya nüfusunun yaklaşık yarısını gübre olmadan besleyebilecektik.

Çiftçiler bu yeni normale uyum sağlamaya çalışıyor. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre, 2022 baharında ne ekmeyi düşündükleri hakkında bir anket yapıldığında, çiftçiler daha fazla soya fasulyesine ya da rekor 91 milyon dönüm baklagillere yöneldiklerini söylediler. Bunun nedeni, baklagillerin büyümek için mısır kadar gübre gerektirmemesi olabilir.

Gübre fiyatlarındaki artışlar, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesiyle başladı.

Amerikan Üniversitesi Uluslararası Hizmet Okulu’nda yardımcı profesör olan Johanna Mendelson Forman CNBC’ye verdiği demeçte, “Dünyanın Rusya ve Ukrayna hakkında konuştuğumuz bölgeden gelen gübrelere bu kadar bağımlı olması şaşırtıcı” dedi.

Morgan Stanley’e göre bölge, azot, potasyum ve fosfor bazlı gübreler de dahil olmak üzere dünya gübre ihracatının en az %28’inden sorumlu.

Ayrıca, fiyat artışlarını hesaba katmak, artan doğal gaz maliyetleridir.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki Wisconsin Keşif Enstitüsü müdürü Jo Handelsman CNBC’ye verdiği demeçte, “Yakıt fiyatları ve gübre fiyatlarında gördüklerimizle doğrudan bir ilişki var” dedi.

Bunun nedeni, gübrelerin üretim sürecinde fosil yakıtların kullanılmasıdır ve iklim değişikliğine katkıda bulunabilmelerinin nedenlerinden biridir.

Ayrıca, çiftçiler gübreleri aşırı kullanırsa, kimyasallar su yollarına kaçarak çevresel hasara, kirliliğe ve hastalıklara neden olabilir.

Birleşmiş Milletler Küresel Toprak Ortaklığı sekreteri Ronald Vargas, “Gübrenin kötü olduğunu söylemiyorum … toprağımız doğal olarak besin maddelerine sahiptir.” “Eğer [soil] doğal olarak tükenir, o zaman bu besinleri kullanılabilir hale getirmenin bir yolunu bulmanız gerekir.”

Ufukta potansiyel çözümleri keşfederken, tedarik zinciri sorunları ve bunun iklim değişikliği üzerindeki etkileri arasında yaşanan dünya gübre krizi hakkında daha fazla bilgi edinmek için yukarıdaki videoyu izleyin.

.

Gıda fiyatlarının yükselmesinin diğer nedeni
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: