Goldman, düzenleyicilerin denetim anlaşmasına varmasının ardından ABD’de işlem gören Çin hisse senetleri için borsadan düşme riskinin neredeyse yarı yarıya azaldığını söylüyor – Borsa – Finans Haberleri

Goldman, düzenleyicilerin denetim anlaşmasına varmasının ardından ABD’de işlem gören Çin hisse senetleri için borsadan düşme riskinin neredeyse yarı yarıya azaldığını söylüyor

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu ve ABD Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu Cuma günü yaptığı açıklamada, her iki tarafın da ABD’de işlem gören Çinli şirketlerin denetim çalışma kağıtlarının incelenmesi konusunda bir işbirliği anlaşması imzaladığını duyurdu. Resimde 2020’de Pekin’deki CSRC binası görülüyor.

Emmanuel Wong | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

PEKİN – Goldman Sachs analistleri Pazartesi günü yayınladıkları bir raporda, düzenleyicilerin bir denetim anlaşmasına varmasının ardından Çin hisse senetlerinin ABD borsalarından kote olma riskinin neredeyse yarı yarıya azaldığını söyledi.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu ve ABD Halka Açık Şirketler Muhasebe Gözetim Kurulu Cuma günü yaptığı açıklamada, her iki tarafın da ABD’de işlem gören Çinli şirketlerin denetim çalışma kağıtlarının incelenmesi konusunda bir işbirliği anlaşması imzaladığını duyurdu. Çin Maliye Bakanlığı da anlaşmayı imzaladı.

Goldman Sachs’tan Kinger Lau ve bir ekip, “Bu, şüphesiz düzenleyici bir atılımdır,” dedi ve belirsizliğin devam ettiği konusunda uyardı.

PCAOB’nin anlaşmanın sadece bir ilk adım olduğunu söylediğini, Çin tarafının ise teftişlerde “yardım” sağlayacağını söylediğine dikkat çektiler.

PCAOB, Eylül ayı ortasına kadar Çin’de sahada müfettişler bulundurmayı planladığını ve Aralık ayında Çin’in denetim bilgilerine erişimi hâlâ engelleyip engellemediği konusunda bir karar vermeyi planladığını söyledi.

Goldman Sachs analistleri Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, modellerinin “piyasanın yaklaşık %50 olasılıkla fiyatlandırılabileceğini” öne sürdüğünü ve Çinli şirketlerin ABD’den çıkarılabileceğini söyledi.

Bu, Mart ortasındaki %95’ten düştü – Ocak 2020’ye kadar olan rekorun en yüksek seviyesi.

2020’nin sonlarında, ABD Holding Yabancı Şirketler Sorumluluğu Yasası yasalaştı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, Amerikan düzenleyicilerinin şirket denetimlerini arka arkaya üç yıl boyunca gözden geçirememesi durumunda Çinli şirketleri ABD borsalarından çıkarmasına izin veriyor.

Mart ayından bu yana SEC, Alibaba ve ABD’de listelenen diğer belirli Çin hisse senetlerini yeni yasaya uymadıkları için çağırmaya başladı.

Çin hisseleri için görünüm

Goldman Sachs analistleri, Amerikan emanet makbuzları olarak bilinen ABD’de listelenmiş Çin hisse senetlerinin listeden çıkarılmaya zorlanması durumunda, hisselerin %13 oranında düşebileceğini tahmin ediyor.

Raporda, MSCI Çin’in böyle bir senaryo altında %6 düşebileceği belirtildi. Endeksin en büyük varlıkları, Tencent ve Alibaba gibi çoğunlukla Hong Kong’da listelenen Çin hisse senetleridir.

Raporda, “liste dışı bırakma” senaryosunun ADR’leri ve MSCI Çin’i sırasıyla %11 ve %5 daha fazla artırabileceği belirtildi.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

Pekin’in Çinli araç çağırma şirketi Didi’nin Haziran 2021’deki halka arzını incelemesinin ardından, Çin merkezli çok az şirket ABD’de listelendi. Düzenleyiciler, o zamandan beri, özellikle en az 1 milyon kullanıcısı olan Çinli şirketler üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştırdı.

CSRC’nin son hamleleri.

Goldman, düzenleyicilerin denetim anlaşmasına varmasının ardından ABD’de işlem gören Çin hisse senetleri için borsadan düşme riskinin neredeyse yarı yarıya azaldığını söylüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: