Goldman Sachs, S&P 500 Fiyat Hedefini Az önce düşürdü. Ne Kadar Düşebilir. – Finans Haberleri

Goldman Sachs, S&P 500 Fiyat Hedefini Az önce düşürdü. Ne Kadar Düşebilir.

Yazı Boyutu

New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) çalışan tüccarlar, bugün, 16 Haziran 2022 Perşembe.

NYSE

Goldman Sachs

sonunda Fed ile mücadeleyi bırakmaya karar verdi ve yıl sonu tahminini düşürdü.


S&P500.

Fed Çarşamba günü, federal fon oranını yüzde dörtte üç oranında artırdığında faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmeye devam edeceğini açıkça belirtti ve “tepe” federal fon oranının %4,5’in üzerine çıkabileceğini belirtti. Fed, kurumsal kazançları düşürmeye devam etmesi muhtemel olan ekonomik talebi azaltarak yüksek enflasyonda hüküm sürmeye çalışıyor.

Şimdi, Goldman Sachs stratejistleri S&P 500 için fiyat hedeflerini düşürüyor. Stratejistler, önceki 4300 tahmininden aşağı yönlü endeks ticaretini yıl sonunda 3600 seviyesinde görüyorlar. Yeni hedef, endeksin mevcut seviyesinden küçük bir düşüşü temsil ediyor. 3700’ün hemen altında, ancak mesele şu ki, piyasaya olan güven zayıflıyor. Goldman’ın ABD’deki baş hisse senedi stratejisti David Kostin, “Faiz oranlarının beklenen yolu şimdi daha önce varsaydığımızdan daha yüksek, bu da hisse senedi piyasası sonuçlarının dağılımını önceki tahminimizin altına itiyor” diyor.

Goldman’ın denkleminin bir kısmı, Fed’in faiz artırımlarının 10 yıllık Hazine bonosunun “gerçek getirisini” daha yükseğe itmesidir. Yatırımcılar genellikle enflasyon oranından daha yüksek bir getiri oranı talep ettiğinden, bu 10 yıllık getiri eksi önümüzdeki 10 yıl için beklenen ortalama yıllık enflasyon beklentileridir. Gerçek 10 yıllık getiri, yüzde 1,3 puanın üzerine bir dokunuşa yükseldi ve Goldman yakında yüzde 1,5 puana ulaşabileceğini söylüyor.

Bu nedenle banka, S&P 500 için oldukça düşük kazanç büyüme tahminleri bekliyor. S&P 500 şirketlerinin toplam hisse başına kazancının 2023’te 234$ olmasını bekliyor. Bu, bu yılın beklenen sonucuna göre yalnızca %3’lük bir büyüme ve beklenenden daha düşük. FactSet’e göre mevcut toplam 2023 tahmini 240 dolar.

Yine de düşük kazançlar, bankanın tahminini etkileyen tek faktör değil. Daha yüksek bir gerçek 10 yıllık getiri de değerlemeleri azaltır. Güvenli bir devlet tahvilinin reel getiri oranı arttığında, daha riskli hisse senedi piyasasında beklenen getiri biraz daha az çekici görünüyor. Goldman, tarihsel olarak yüzde 1,5 puanlık gerçek bir 10 yıllık getirinin, gelecek yılın kazançlarının kabaca 15.4 katı S&P 500 katıyla ilişkilendirilmesi gerektiğini söylüyor. Hisse senetleri bu hafta satıldığı için endeksin şu anda işlem gördüğü yer aşağı yukarı burası.

Goldman’ın yeni hedefinin doğru olup olmayacağını veya tekrar kesilmesi gerekip gerekmediğini nihai olarak belirleyecek olan kazançlardır.

Jacob Sonenshine’a jacob.sonenshine@barrons.com adresinden yazın

.

Goldman Sachs, S&P 500 Fiyat Hedefini Az önce düşürdü. Ne Kadar Düşebilir.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: