Goldman, S&P 500 Hedefini Daha Yüksek Fed Faiz Yolunu Göstererek Düşürdü – Finans Haberleri

Goldman, S&P 500 Hedefini Daha Yüksek Fed Faiz Yolunu Göstererek Düşürdü

(Bloomberg) — Goldman Sachs Group Inc., faiz oranlarının yükselmesine ilişkin görünümün dramatik bir şekilde değişmesinin ABD hisse senetlerinin değerlemeleri üzerinde ağırlık yaratacağını savunarak, S&P 500 Endeksi için yılsonu hedefini 4.300’den 3.600’e indirdi.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Goldman’ın değerleme modelindeki yüksek faiz oranı senaryosu, önceki 18 kata kıyasla 15 kat daha fazla fiyat kazancını destekliyor, David J. Kostin de dahil olmak üzere stratejistler Perşembe günü bir notta yazdılar. “Ekonomistlerimiz şimdi FOMC’nin politika faizini Kasım’da 75 baz puan, Aralık’ta 50 baz puan ve Şubat’ta 25 baz puan artırarak %4,5-4,75’lik bir tepe fon oranı için artıracağını tahmin ediyor.”

Goldman, şirket kazançlarını azaltacak, getiri farkını genişletecek ve ABD hisse senedi kriterini 3,150’ye düşürecek bir senaryo olan artan resesyon ihtimali nedeniyle son tahminine yönelik risklerin hala aşağı yönlü olduğunu söyledi. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadele etmek için resesyon riskini göze alacağının sinyalini vererek, merkez bankalarının küresel büyümeyi rayından çıkarabileceğine dair korkuları artırdı.

ABD yatırım bankası, hisse senedi değerlemelerinin ve reel getirilerin son birkaç yıldır kilit adım ilerlediğini, ancak bu ilişkinin son zamanlarda yerinden çıktığını ve hisse senetleri için bir risk oluşturduğunu söyledi. Daha önce reel oranların 2022’yi kabaca %0,5’te tamamlayacağını varsaymıştı, şimdiki %1.5’lik varsayımla karşılaştırıldığında.

Kostin ve meslektaşları, hisse senedi yatırımcılarının çoğunluğunun sert iniş senaryosunun kaçınılmaz olduğu ve odaklarının olası bir durgunluğun zamanlaması, büyüklüğü ve süresi üzerinde olduğu görüşünü benimsediğini yazdı. Böyle bir çerçevede 3, 6 ve 12 aylık S&P 500 hedefleri sırasıyla 3.400, 3.150 ve 3.750’ye ulaştı.

hikaye devam ediyor

Elbette S&P 500, Kostin ve ekibinin ABD’yi Avrupa’dan daha güvenli bir bahis olarak gördüklerini söylediği 12 Eylül’den bu yana Stoxx Europe 600 Endeksi’nden daha düşük performans gösteriyor. Ayrıca, enflasyonun açık gevşeme işaretleri göstermesi durumunda ABD hisse senedi göstergesinde yıl sonu rallisinin 4.300’e yükselmesinin mümkün olduğunu söylüyorlar.

Goldman’ın yeni baz durum hedefi, Perşembe günkü kapanıştan itibaren ABD hisse senedi göstergelerinde %4.2’lik bir düşüş anlamına geliyor. Gösterge için sırasıyla 3.600 ve 4.000’de 6 aylık ve 12 aylık hedefler öngörüyor.

Birçok emsalleri gibi ABD bankası, artan belirsizliğin yatırımcılardan savunmacı bir pozisyon almayı gerektirdiğini ve güçlü bilançolar, yüksek sermaye getirileri ve istikrarlı satış büyümesi gibi kalite özelliklerine sahip hisse senetlerine sahip olmaları gerektiğini tavsiye ediyor.

(Beşinci paragraftan başlayarak ek açıklama ekler.)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Goldman, S&P 500 Hedefini Daha Yüksek Fed Faiz Yolunu Göstererek Düşürdü
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: