Goldman’ın Apple Card işinin şaşırtıcı bir subprime sorunu var – Borsa – Finans Haberleri

Goldman’ın Apple Card işinin şaşırtıcı bir subprime sorunu var

En zayıf Amerikalı borçlular, ödemeleri kaçırmaya ve kredilerinde temerrüde düşmeye başlıyor ve bu şaşırtıcı bir yerde ortaya çıkıyor: Goldman Sachs.

Bank of America gibi rakipler rekor seviyelerde veya yakın geri ödeme oranlarından yararlanırken, Goldman’ın kredi kartı kredilerindeki zarar oranı ikinci çeyrekte %2,93’e ulaştı. JPMorgan’ın 6 Eylül tarihli notuna göre, bu, büyük ABD kart düzenleyicileri ve “subprime borç verenlerin çok üzerinde” arasında en kötüsü.

Goldman’ın kart müşterilerinin profili, aslında subprime teklifleri ile bilinen ihraççıların profiline benziyor. Başvurulara göre Goldman’ın kart kredilerinin dörtte birinden fazlası FICO puanı 660’ın altında olan müşterilere gitti. Bu, birçok tahminci tarafından beklendiği gibi, ekonomi bir gerileme yaşarsa, bankayı daha yüksek kayıplara maruz bırakabilir.

Fitch Ratings’in kıdemli direktörü Michael Taiano bir röportajda, “İnsanlar işlerini kaybediyor ve enflasyon 40 yılın en yüksek seviyelerindeydi; bu, subprime kohortunu daha fazla etkileyecek çünkü onlar maaştan maaşa yaşıyorlar” dedi. “Goldman ile soru şu olacak, geç döngü dönemine çok hızlı mı büyüyorlar?”

Dinamik, CEO David Solomon için hassas bir zamanda geliyor. Bankanın hisse senedi fiyatını iyileştirme baskısı altında olan Goldman’ın para kaybeden tüketici operasyonları manşetlere ve bazı yatırımcıların ve içeriden insanların öfkesine neden oldu. Yatırım bankası, Wall Street ticaret ve danışmanlık faaliyetlerinin geleneksel güçlü yönlerinden farklılaşmak için 2016 yılında tüketici finansmanına adım atmaya başladı.

Ancak yolculuk, liderlik cirosu ve personel ayrılmaları, kaçırılan ürün teslim tarihleri, marka bilinci oluşturma konusundaki kafa karışıklığı, düzenleyici bir soruşturma ve artan kayıplarla damgasını vuran inişli çıkışlı bir yolculuk oldu.

Goldman Sachs CEO’su David Solomon, Brooklyn, New York’taki Schimanski gece kulübünde sahne alıyor.

Trevor Hunnicutt | Reuters

Konuyla ilgili bilgisi olan kişilere göre, Solomon muhtemelen bu hafta sonraki bir yönetim kurulu toplantısında tüketici işiyle ilgili direktörlerden sorularla karşılaşacak. İnsanlar, Süleyman’ın kilit işlere liderlik etmesi için kimi seçtiği konusunda iç görüş ayrılıkları olduğunu ve içeridekilerin onun daha güçlü yöneticiler yerleştirmesini umduğunu söyledi. Bazıları, uluslararası festival devresinde DJ’lik yapan Solomon’un çok dışadönük olduğunu ve kendi kişisel markasını bankanın önüne koyduğunu düşünüyor.

Goldman bu makale için yorum yapmayı reddetti ve Apple hemen bir yorum talebi göndermedi.

Viral bir vuruş

Goldman’ın 2019’dan bu yana Apple Card’a bağlı olan kredi kartı işi, perakende kredi ölçeğini kazanma açısından muhtemelen şirketin şimdiye kadarki en büyük başarısı oldu. Bölümün 14 milyon müşterisine ve 16 milyar dolarlık kredi bakiyesine en büyük katkıyı yapan şirket, Goldman’ın 2024 yılına kadar neredeyse ikiye katlanarak 30 milyar dolara ulaşacağını söylediği bir rakam.

Ancak artan kayıplar bu tabloyu bozmakla tehdit ediyor. Borç verenler, bir müşteri altı ay boyunca ödemeleri kaçırdıktan sonra batık kredileri “zarar yazma” olarak değerlendirir; Goldman’ın %2,93 net zarar yazma oranı, JPMorgan’ın kart işindeki %1,47’lik oranın iki katı ve Bank of America’nın %1,60’lık oranın üzerinde, bu ihraççıların büyüklüğünün küçük bir parçası olmasına rağmen.

Goldman’ın kayıpları, büyük bankalar arasında %2,26 zarar yazma oranına sahip en büyük subprime oyuncusu olan Capital One’dan da yüksek.

Eski bir Goldman çalışanı olan ve şu anda sektöre danışmanlık yapan Jason Mikula, “Goldman’ın iyi olması gereken bir şey varsa, o da risk yönetimi” dedi. “Peki, bir subprime portföyüyle karşılaştırılabilir zarar yazma oranlarına nasıl sahipler?”

elma kartı

Bunun en büyük nedeni, Goldman’ın müşterilerinin, iş hakkında bilgisi olan ve basına konuşma yetkisi olmayan kişilere göre, bankada ortalama iki yıldan daha az bir süredir bulunmasıdır.

Borç kapatma oranları, bir kullanıcının bir kartına sahip olduğu ilk birkaç yıl boyunca en yüksek olma eğilimindedir; Goldman’ın müşteri havuzu yaşlandıkça ve zor durumdaki kullanıcılar düştükçe, bu kayıpların sakinleşmesi gerektiğini söyledi. İnsanlar, bankanın aynı bağbozumu olan benzer kartlarla metrikleri karşılaştırmak için üçüncü taraf veri sağlayıcılarına yaslandığını ve performansından memnun olduğunu söyledi.

İnsanlar, diğer bankaların da borcu geri alma konusunda daha agresif olma eğiliminde olduklarını ve bunun da rakiplerin net zarar yazma rakamlarını iyileştirdiğini söyledi.

Ancak bir başka faktör de Goldman’ın en büyük kredi ürünü olan Apple Card’ın düşük kredi puanı olanlar da dahil olmak üzere ülkenin geniş bir kesimini hedef almasıdır. Piyasaya sürülmesinin başlarında, bazı kullanıcılar, damalı kredi geçmişlerine rağmen kart için onaylandıklarını öğrendiklerinde hayrete düştüler.

Bir zamanlar New York merkezli bankada çalışan ve eski işvereni hakkında samimi bir şekilde konuşmak için anonimlik isteyen bir kişi, “Goldman diğer bankalardan daha geniş bir kredi yelpazesinde oynamak zorunda, bu konunun bir parçası” dedi. “Henüz doğrudan tüketiciye sunulan bir teklifleri yok ve Apple Kartınız ve GM kartınız olduğunda, Americana’ya bakıyorsunuz.”

tükürme mesafesi

Disiplinsiz borç vermenin neden olduğu 2008 mali krizinden sonra, çoğu banka varlıklı kişilere hizmet etmeye yöneldi ve JPMorgan ve Bank of America gibi rakipler üst düzey borçlulara odaklanma eğiliminde. Büyük bankalar arasındaki istisna, 2011 yılında HSBC’nin ABD kart işini satın aldıktan sonra daha çok subprime tekliflerine odaklanan Capital One oldu.

Capital One, kredilerinin %30’unun FICO puanları 660’ın altında olan müşterilere, yani birinci sınıfa yakın ve yüksek faizli kullanıcıları içeren bir gruba verildiğini söylüyor. Bu, Goldman’ın Haziran ayı itibarıyla %28 olan 660 altı müşteri oranının çok yakınında.

Bu arada JPMorgan, kredilerinin %12’sinin 660 puanın altında olan kullanıcılara olduğunu söyledi ve Bank of America, kredilerin %3.7’sinin 620’nin altındaki FICO puanlarına bağlı olduğunu söyledi.

JPMorgan analisti Vivek Juneja, geçtiğimiz hafta, Kovid pandemisi teşvik kontrolleriyle güçlendirilen borçluların borçlarını daha önce hiç olmadığı gibi geri ödediği bir dönemden sonra, kredi metriklerinde “çok daha hızlı zayıflama gösteren” sektörün “yeni girenler” olduğunu yazdı.

“Goldman’ın kredi kartı net değişim oranı son 3 çeyrekte keskin bir şekilde arttı” diye yazdı. Bu, “2019 seviyelerine benzer şekilde, Ağustos ayında %3,7 ile çok düşük bir seviyede kalmasına rağmen” oluyor.

Montaj kayıpları

Bu, bankayı gelecekteki olası kredi zararları için daha fazla rezerv ayırmaya zorladı. Bloomberg’in Haziran ayında bildirdiğine göre, tüketici işi iç tahminlere göre bu yıl 1,2 milyar dolar kaybetme yolunda. Solomon, Temmuz ayında analistlere verdiği demeçte, bu yıl tüketici yatırımlarının “büyük çoğunluğunun”, kısmen bankaları zarar rezervlerini önden yüklemeye zorlayan yeni düzenlemeler sayesinde kredi rezervleri oluşturmaya bağlı olduğunu söyledi.

Yöneticiler, bir durgunluk onları köhne krediler için daha fazla para ayırmaya zorlarsa bu rakamın daha da kötüleşebileceğini kabul etti.

Zorluklar, Goldman’ın 2019’da Apple Card hesabını kazanmak için yerleşik kart oyuncularını yendiğinde karşılaştığı şüpheciliğin bir kısmını doğruluyor gibi görünüyor. Rivals, bankanın ücretsiz kartta kârlılığa ulaşmak için mücadele edebileceğini söyledi.

Fitch Ratings direktörü Taiano, “Kredi kartları girilmesi zor bir iştir” dedi. “Goldman, iş defterleri genç olduğu için zaten daha yüksek kayıplarla karşı karşıya. Ancak daha kötü işsizliğin üzerine eklediğinizde, bu eğilimi şiddetlendiriyorsunuz.”

.

Goldman’ın Apple Card işinin şaşırtıcı bir subprime sorunu var
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: