GOP avukatları genel olarak kredi kartı şirketlerine silah deposu kodu planlarını bırakma çağrısında bulundu – Kurumsal Haberler

GOP avukatları genel olarak kredi kartı şirketlerine silah deposu kodu planlarını bırakma çağrısında bulundu

Ateşli silahlar 26 Mayıs 2022’de Amerika Birleşik Devletleri, New Jersey, Glassboro kasabasındaki Bobâs Little Sport Gun Shop’ta görülüyor.

Tayfun Coşkun | Anadolu Ajansı | Getty Resimleri

İki düzine Cumhuriyetçi başsavcı, Visa, MasterCard ve American Express’i silah perakendecileri için yeni bir tüccar kategorisi kodu benimseme planlarından vazgeçmeye çağırıyor ve hareketin tüketicilerin gizliliğini ihlal edeceğini söylüyor.

Başsavcılık, şirketlere Salı günü gönderilen bir mektupta, kredi kartı şirketlerini Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından kabul edilen kodla ilerlemeleri halinde yasal işlemle karşı karşıya kalabilecekleri konusunda uyardı.

Tennessee Başsavcısı Jonathan Skrmetti ve Montana Başsavcısı Austin Knudsen tarafından yönetilen mektupta, “Anayasal olarak korunan ateşli silah satın alma hakkının kategorize edilmesi, yasalara saygılı tüccarları ve tüketicileri haksız yere ayırıyor” dedi.

İlk olarak Wall Street Journal tarafından bildirilen mektupta, “Vatandaşlarımızı ve tüketicilerimizi anayasal haklarını baltalamaya yönelik yasadışı girişimlerden korumak için yasal yetkimizin tüm kapsamını kullanacağımızı biliniz” deniyor.

Visa, MasterCard ve American Express, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Cumartesi günü, Senato Cumhuriyetçileri üç kredi kartı şirketine benzer bir mektup gönderdi. Mektup, şirketlerin “uluslararası ve aktivist baskıya boyun eğdiklerini” ve kodların “yasalara uyan Amerikalılar üzerinde arka kapı silah kontrolüne yönelik ilk adım” olduğunu söyledi.

Mektuplar, kredi kartı şirketlerinin yeni satış kodunu silah mağazalarında yapılan işlemlere uygulamaya başlama planlarını duyurmasının ardından geldi. Silah yasası savunucuları, böyle bir kodun, bankalara ve kredi kartı şirketlerine tehlikeli ateşli silah satın alma eğilimlerini – örneğin bir cephanelik inşa eden bir yerli aşırılık yanlısı gibi – tanımaları ve bunları kolluk kuvvetlerine bildirmeleri için ihtiyaç duydukları araçları verme yolunda kritik bir ilk adım olduğunu söylediler.

Bir tüccar kategori kodu, tüketicilere satılan hizmet veya mal türlerini belirtir. Daha önce, silah mağazası satışları “genel mal” olarak kategorize ediliyordu.

Visa, MasterCard ve American Express daha önce yeni kodların yasal ticareti engellemeyeceğini söylemişti.

Visa geçen hafta yaptığı açıklamada, “Visa için temel bir ilke, ağımız ve dünya çapındaki tüm yasal ticareti korumak ve Visa’yı kullanmayı seçen kart sahiplerinin mahremiyetini korumaktır.” Dedi. “Bu her zaman bizim taahhüdümüz olmuştur ve ISO’nun kararıyla değişmeyecektir.”

.

GOP avukatları genel olarak kredi kartı şirketlerine silah deposu kodu planlarını bırakma çağrısında bulundu
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: