Great Barrier Reef’in bazı kısımları 36 yılda görülen en yüksek mercan örtüsünü gösteriyor – Kurumsal Haberler

Great Barrier Reef’in bazı kısımları 36 yılda görülen en yüksek mercan örtüsünü gösteriyor

Great Barrier Reef Marine Park Authority tarafından sağlanan bu fotoğrafta Hardy Reef, Avustralya, Whitsunday Adaları yakınlarındaki havadan görüntüleniyor.

Jumbo hava fotoğrafçılığı | AP aracılığıyla Great Barrier Reef Marine Park Authority

Bir izleme grubu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avustralya’daki Great Barrier Reef’in üçte ikisinin, yaklaşık kırk yılda en yüksek mercan örtüsü miktarını kaydettiğini, ancak resifin iklim değişikliğine ve kitlesel ağartmaya karşı hala savunmasız olduğunu söyledi.

Avustralya Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün bir raporuna göre, UNESCO dünya mirası listesindeki resifin kuzey ve orta kısımları bir miktar toparlanma yaşarken, güney bölgesi dikenli taç denizyıldızı salgınları nedeniyle mercan örtüsü kaybı gördü ( AIMS), bir devlet kurumu.

AIMS CEO’su Paul Hardisty, kuzey ve orta bölgelerdeki mercanların, resifin rahatsızlıklardan kurtulabileceğinin bir işareti olmasına rağmen, güney bölgesindeki mercan kaybının, resifin “sürekli akut ve şiddetli rahatsızlıklara karşı hala savunmasız olduğunu gösterdiğini” söyledi. daha sık ve daha uzun ömürlüdür.”

Great Barrier Reef, yükselen okyanus sıcaklıkları nedeniyle yaygın ve şiddetli ağartmadan zarar gördü. Resif, ağartma olaylarına neden olan su altı ısı dalgaları tarafından özellikle 2016 ve 2017 yıllarında sert bir şekilde vuruldu. Bu yıl, iklim değişikliğinin neden olduğu ısı stresi nedeniyle altıncı bir kitlesel ağartma yaşıyor.

Hardisty bir basın açıklamasında, “Her yaz Resif, sıcaklık stresi, ağartma ve potansiyel olarak ölüm riski altındadır ve ekosistemin buna nasıl tepki verdiğine dair anlayışımız hala gelişmektedir.” Dedi.

Hardisty, “2020 ve 2022 ağartma olayları kapsamlı olsa da 2016 ve 2017 olaylarının yoğunluğuna ulaşmadı ve sonuç olarak daha az ölüm oranı gördük.” Dedi. “Bu son sonuçlar, Resifin yoğun rahatsızlıkların olmadığı dönemlerde hala iyileşebileceğini gösteriyor.”

Rapor, UNESCO’nun geçen yıl Büyük Set Resifi’ni tehlikede olan dünya mirası alanları listesine eklemeyi önermesinin ardından geldi. Resifin geleceğini tartışmak için Haziran ayında Rusya’da yapılması gereken bir toplantı, Ukrayna’nın işgalinden sonra iptal edildi.

Raporda, orta ve kuzey bölgelerde sert mercan örtüsünün bu yıl sırasıyla %33 ve %36’ya ulaştığı ve son 36 yıllık izlemede kaydedilen en yüksek seviye olduğu belirtildi. Bu arada, güney bölgesindeki resiflerdeki bölge çapındaki sert mercan örtüsü, bir önceki yılki %38’e kıyasla bu yıl %34’e düştü.

.

Great Barrier Reef’in bazı kısımları 36 yılda görülen en yüksek mercan örtüsünü gösteriyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: