Havayolu endüstrisi, bir milyar ton karbon emisyonundan kurtulmayı nasıl planlıyor? – Kurumsal Haberler

Havayolu endüstrisi, bir milyar ton karbon emisyonundan kurtulmayı nasıl planlıyor?

American Airlines jeti New York’taki LaGuardia Uluslararası Havalimanı’na park etti.

Adam Jeffery | CNBC

1928’de bir kişi Atlantik’i geçti; 2018 yılında 4,3 milyar yolcu seyahati kaydedildi. Bazı insanlar Covid’den önce bile bundan kaçınmayı başarsa da – bir Gallup anketine göre, Amerikalıların yaklaşık yarısı hiç uçmuyor – ABD nüfusunun geri kalanı ortalamayı yılda yaklaşık iki uçuşa getirecek kadar uçuyor.

İnsanları havaya kaldırmak çok fazla enerji gerektirir ve enerji üretimi çevresel bir maliyet getirdiğinden, hava yolculuğu iklim değişikliği söz konusu olduğunda diğer ulaşım türlerine kıyasla benzersiz bir zorlukla önemli bir karbon yayıcıdır. . Elektrikli otomobiller, tekneler ve trenlerdeki – elektriğe gitmek için gereken ilave kütlenin aşılmaz bir mühendislik sorunu olmadığı ve uzatma kablolarının 30.000 fit uzunluğunda olmadığı – yeniliklerin aksine, yanıcı yakıt büyük ölçüde uçmanın tek yolu olmaya devam ediyor, en azından daha uzun uçuşlar için. Emisyonların yüzde sekseni, kabaca 1.000 mil veya daha uzun olan ve yakıt için geçerli bir alternatifi olmayan uçuşlardan kaynaklanmaktadır.

Her bireyin emisyonları düşürmede oynayacağı bir rolü vardır. Ortalama bir Amerikalı, yılda yaklaşık 15 metrik ton CO2’den sorumludur ve Amerikalıların üçte birinden fazlası, karbon denkleştirmeleri için uçak biletlerine muhtemelen biraz fazladan ödeme yapacaklarını söylüyor. Zenginler ve ünlüler daha da büyük bir karbon ayak izine sahip. Taylor Swift’in çok kötü niyetli özel jeti, yılda yaklaşık 8000 metrik ton CO2 üretiyor. Ancak Taylor, yıllık CO2 emisyonu bir milyar metrik tonu zorlayan havayolu endüstrisinde hiçbir şeye sahip değil. Birleşik hava endüstrisi bir ülke olsaydı, katil bir fıstık bölgesine sahip olmanın yanı sıra, Almanya’dan daha büyük bir CO2 emisyonuna da sahip olurdu.

Ancak endüstri, diğer endüstrilere kıyasla küçük karbon ayak izini vurguluyor.

ABD’li taşıyıcılar, endüstri ticaret grubu Airlines for America’ya göre, özellikle günde 2 milyondan fazla yolcu ve 68.000 ton kargo taşırken, ülkenin sera gazı emisyonlarının “sadece” yüzde 2’sine katkıda bulunuyor. ABD havayollarının yakıt verimliliğini (gelir ton mil bazında) 1978 ile 2021 arasında %135’ten fazla artırmasıyla, havacılık endüstrisi son yıllarda daha verimli hale geldi. Ancak bu %2’lik rakamın ne kadar düşük göründüğüne odaklanmak, havacılık sektörü üzerinde çalışan iklim analistlerine göre büyüyen bir sorun.

Covid hava yolculuğunu yavaşlattı, ancak yine de üç katına çıkması bekleniyor

Video konferans, iş seyahatinin bir kısmının yerini alabilir, ancak havacılık sektörü toparlanırken, iklim analistleri, Covid’den önce tahmin edilmesine rağmen, önümüzdeki on yıllarda küresel hava yolculuğunda üç katına çıkmanın hala güvenli bir bahis olduğunu söylüyor. Yolcu seyahati daha yavaş hızlanacak, ancak analistler havacılığın kargo için de kullanıldığını ve bunun business class’tan etkilenmediğini belirtiyor. Bu, havacılığın karbon azaltma planları hakkında önemli bir endişe nedenidir. İklim analistlerine göre, endüstrinin mevcut payını daha bilinçli hareket etmek için bir neden olarak görmek yerine, emisyon payını düşük tutmaya odaklanması gerekiyor.

Elektrikli araçlarda halihazırda on yıllık bir ilerlemenin olduğu otomobillerle ve geleneksel kaynaklara kıyasla maliyet açısından rekabetçi olan yenilenebilir enerji kaynaklarına önemli yatırımların yapıldığı elektrik üretim sektöründe, havacılık hala deneme günlerinde. yeni yakıt teknolojisi. Elektrikli piller en iyi ihtimalle daha kısa, bölgesel rotalarda ve şehir içi seyahatlerde rol oynuyor ve havayolları bu yatırımları yapıyor.

Bazı eleştirmenler, havacılık endüstrisinin iklim çözümleri aramak için çok yavaş olduğunu söylüyor, ancak benzersiz güvenlik ve düzenleyici gereklilikleri nedeniyle net sıfır hedefleri söz konusu olduğunda havacılığın zorlu bir sektör olduğunu kabul ediyor. Pandemi havacılığa yardımcı olmadı ve hatta eleştirmenleri bile, daha acil finansal zorluklar göz önüne alındığında, son birkaç yılda başlangıç ​​teknolojilerine bir gelgit yatırım dalgası görmeyi beklemenin gerçekçi olmayacağını söylüyor. Havayolları, sürdürülebilir havacılık yakıtları ile test uçuşlarını tamamladı ve sürdürülebilir havacılık yakıtı üreticileri ile anlaşmalar birikmeye başladı.

Yolcular, 30 Haziran 2022’de San Francisco, Kaliforniya’daki 4 Temmuz uzun tatil hafta sonu başlangıcında San Francisco Uluslararası havaalanındaki güvenlik kontrolünden geçiyorlar.

Carlos Barria | Reuters

American Airlines, yaz boyunca biyoyakıt şirketi Gevo ile American’ın net sıfır karbon direktifinin bir parçası olarak beş yıl boyunca 500 milyon galon sürdürülebilir havayolu yakıtı (SAF) satın almak için bir anlaşma yaptı. 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı (GHG) emisyonuna ulaşmak da dahil olmak üzere iklim hedeflerini “agresif” olarak tanımlıyor. American, ara GHG emisyonlarını azaltma hedefleri için Bilime Dayalı Hedefler girişiminden onay alan dünya çapındaki ilk havayolu ve tek ABD havayoludur. havayolu, 2021’de 1 milyon galondan fazla sürdürülebilir havacılık yakıtı kullandığını bildirecek.

Gevo’nun düşük veya sıfır karbonlu SAF üretme süreci, hammaddenin yetiştirildiği çiftlikte başlar. Şirket, toprakta karbonu hapseden rejeneratif tarım tekniklerini kullanan çiftliklerle ortaklık yapıyor. Bu çiftlikler aynı zamanda bu süreçte karbon ayak izini azaltmak için kimyasalların ve gübrelerin hassas uygulamasını kullanır.

Gevo’nun tasarladığı tesisler bu hammaddeleri (yani tarla mısırını) alacak ve etanole dönüştürecektir. Gevo, etanolden daha sonra standart havacılık yakıtıyla kimyasal olarak aynı olan bir ürüne dönüştürüyor. Standart havacılık yakıtı ile Gevo’nun SAF’si arasındaki fark, bu üretim sürecinde ısı, elektrik veya ihtiyaç duyulan herhangi bir güç için kullanılan herhangi bir fosil yakıtın ortadan kaldırılmasıdır.

Bunun yerine Gevo’s, fosil yakıtları süreçten çıkarmak için rüzgar, güneş, hidrojen, biyogaz ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını entegre ediyor. Gevo’daki yatırımcı ilişkileri direktörü John Richardson’a göre, bu, karbon yakalama, kullanma ve depolama (CCUS) da entegre edilirse, karbon yoğunluğu açısından net sıfır veya hatta net negatif olan havacılık ihtiyaçları için yedek yakıt sağlayacaktır. .

VistaJet şefi: Elektrikli uçaklar onlarca yıl uzakta

SAF’ler kimyasal olarak standart havayolu yakıtından ayırt edilemez – ancak üretim süreçleri geleneksel yakıtlardan önemli ölçüde farklıdır (ve daha çevrecidir) – otomobil sektöründeki EV’lerin aksine, hangi SAF yaklaşımlarının nihai kazanan olacağı ve hangi ödünleşimlerin gerekli olduğu konusunda çok fazla tartışma var. geliştirmede mevcut teknolojileri desteklemek için bugün yapılacak.

Hammaddelere odaklanan Gevo yaklaşımı iyi bir örnektir.

Bugün, sürdürülebilir havacılık yakıtlarına giden hammaddeler, küresel jet yakıtına yakın bir ölçekte üretilmiyor ve rekabet eden teknoloji yaklaşımları havacılık endüstrisi tarafından test edildiğinden, ölçekleme sorunu yıllarca sürecek. Özellikle gıda üretiminden elde edilen hammaddelerin kullanılması, gelecekte optik açıdan daha büyük bir sorun haline gelebilir.

Birkaç iklim analisti, CNBC’ye, tarım üzerinde büyük iklim değişikliği etkileriyle karşı karşıya kalan bir dünyada küresel gıda güvenliği konusunda artan endişeler sırasında, hammadde bazlı sürdürülebilir jet yakıtlarını ölçeklendirmeye çok fazla odaklanmaktan endişe duyduklarını söyledi. Gevo, hammadde olarak bol miktarda ve besin değeri düşük olan “yenmeyen tarla mısırından” kalan nişastaları kullandığını vurguluyor.

Airbus CEO’su Guillaume Faury, konuyu, yöneticilerin ve önemli isimlerin hava yolculuğunun geleceğini tartışmak için bir araya geldiği beş günlük bir sergi olan Britanya’daki Farnborough International Airshow’daki bir panelde aktardı: “Muhtemelen uzun vadede – on yıllar içinde – sürdürülebilir enerjinin çok optimize edilmiş bir yolu, ancak geçişte, hızlı yol SAF’ı kullanmaktır ve bunlar şu anda mevcuttur” dedi.

Kendi endüstrisinin standartlarına göre değerlendirilen American, karbon azaltma çabalarında lider olmaya devam ediyor. American, 2021’de CDP İklim Değişikliği puanı “A–” aldı – Kuzey Amerika’daki havayolları arasında en yüksek puan ve dünya genelinde bu puanı alan yalnızca iki havayolundan biri.

American Airlines’ın sürdürülebilirlik başkan yardımcısı Jill Blickstein, “İklim değişikliğinin acil ve yakın olduğunun farkındayız” dedi. American, dünyanın en büyük havayolu şirketi olarak operasyonlarımızı karbondan arındırmak için gerekli araçları geliştirmeye kararlıdır” dedi.

Blickstein, Gevo’ya ek olarak, “hepsi iddialı sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak teknolojileri öne çıkarmayı amaçlayan” Bill Gates’in Breakthrough Energy Catalyst’ine yatırım yaptı.

Karbonsuzlaştırma uçakları Biden’dan destek alıyor

Sürdürülebilir havacılık yakıtlarına yönelik, mevcut fosil yakıtların kullanımını ve bağımlılığını uzatmadan uçakları karbondan arındırabilen çok sayıda teknolojik yaklaşım var ve yeşil hidrojen teknolojisi, Enflasyon Azaltma Yasası’ndan büyük bir destek aldı.

IRA’nın bir sonucu olarak, iklim analistlerinin vergi kredilerini sürdürülebilir havacılık yakıtları için büyük bir itici güç olarak tanımlamasıyla birlikte, yeşil hidrojene daha fazla yatırımcı parasının akması bekleniyor, çünkü bilim bir yana, bu operasyonları ve SAF üretimini büyütmenin en büyük zorluğu, mali teşvik. Yeşil hidrojen yaklaşımları, CO2’yi havadan çıkarmayı ve onu yeşil hidrojen ile geleneksel jet yakıtı ile maliyet açısından rekabet edebilecek bir gazyağı formuna karıştırmayı amaçlar. Şubat 2021’de KLM, ilk olarak enerji devi Shell’den geleneksel jet yakıtıyla karıştırılmış 500 litre sentetik gazyağı ile Amsterdam’dan Madrid’e bir Boeing 737 yolcu uçağını uçurdu.

Yakın zamanda uzayda yeni kurulan şirketlerle ilgili duyurulan anlaşmalar, havadan, sudan yakalanan karbonu kullanarak sürdürülebilir yakıtlar yaratma yaklaşımı için Alaska Airlines ve Microsoft ile yakın zamanda bir anlaşma imzalayan Twelve de dahil olmak üzere, IRA’dan önce bile büyük hava taşıyıcılarıyla çalışıyorlardı. ve yenilenebilir enerji. 2011’den beri belirli rotalarda SAF karışımlarını kullanan Alaska, daha gidilecek çok yol olduğunu belirtti: şu anda mevcut toplam yakıtın %1’inden daha azı SAF’dir ve maliyetleri geleneksel jet yakıtından üç ila beş kat daha fazladır.

Delta Air Lines kısa süre önce, atık CO2’yi hammadde olarak kullanan Louisiana merkezli DG Fuels ile yeşil hidrojenle üretilen yakıtlar için ABD’deki en büyük havacılık anlaşmasını imzaladı ve duyurusunda, mevcut küresel SAF’ın tedarik, bir gün boyunca Delta büyüklüğünde bir filoyu çalıştırabilir.

Taşımacılık sektörünün dönüşümsel büyümesini desteklemek için daha uzun yıllar boyunca yapılan testler ve hükümet politikalarıyla EV’ler, şu an için inovasyon eğrisi boyunca baba konumundalar.

Ancak, özellikle sektördeki büyüme eğilimleri göz önüne alındığında, herkes SAF’leri çözüm olarak görmüyor. Yakın tarihli Farnborough Uluslararası Hava Gösterisi’nde, kampanyacılar ve iklim aktivistleri, endüstrinin SAF’lere vurgu yapmasına karşı çıkarak onları “gerçekleşmeye” ve daha önemli iklim çözümleri sunmaya çağırdılar. SAF’ler yerine, belki de iç hat uçuşlarını azaltarak ve demiryolu seyahatini teşvik ederek ve geliştirerek, sorunu çözmenin bir yolu olarak yavaş büyüme ve daha az seyahat ve daha az uçuş önerilmektedir.

Analistler, havacılığın karbonsuz geleceğine yönelik tüm çabaların, yüksek hızlı tren gibi hava yolculuğu için daha da önemli ikameleri ortadan kaldırmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Ancak havacılık için hedef diğer sektörlerdekiyle aynı olmalı ve emisyonları bir an önce zirveye ulaşmalıdır. Ve bugün net görünen seçim, geleceğin elektriğin olduğu otomobillerin aksine, havacılığın yakıt yolunda kalmasıdır. Hangi yakıt üretimi biçimi, en fazla fayda ve maliyet etkinliği ile en az emisyonu üretirse, kazanacaktır ve bugün havacılıkta hiçbir oyuncunun kesin olarak bilmediği şey budur. İklim analistleri, en uygun çözümlerin ortaya çıkmasının en az beş ila on yıl süreceğini tahmin ediyor.

.

Havayolu endüstrisi, bir milyar ton karbon emisyonundan kurtulmayı nasıl planlıyor?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: