Hazine Bonosu Geri Alım Programı Oluşturmak için Momentum Oluşturuyor – Finans Haberleri

Hazine Bonosu Geri Alım Programı Oluşturmak için Momentum Oluşturuyor

(Bloomberg) — ABD hükümetinin piyasa işleyişini iyileştirmek için yatırımcılardan Hazine menkul kıymetlerini geri almaya hazır olması gerektiğine dair uzun süredir kaynayan fikir gerçeğe yaklaşıyor.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Hazine Bakanlığı geçmişte — en son 2000 ile 2002 yılları arasında — geri alımlar gerçekleştirmiş ve o zamandan beri sektör danışmanları onu bir program oluşturmayı düşünmeye çağırmış olsa da, geçen hafta bu yönde atılan adımlar uzmanların beklediğinden daha fazlaydı.

ABD devlet borç piyasası için likidite ölçümleri, yükselen enflasyon ve Federal Rezerv faiz oranı artışlarının neden olduğu bonolar için bir yıl boyunca yaşanan yüksek kayıpların ardından kriz seviyelerine yaklaşıyor ve merkez bankasının aynı anda bazı varlıklarını kesmesiyle durum daha da kötüleşebilir. Hazine Bakanı Janet Yellen geçen hafta konuyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Wrightson ICAP ekonomisti Lou Crandall, müşterilere bir notta, “Geçen hafta Hazine geri alımlarının borç yönetimi görüşmesine girebileceği konusunda uyardığımızda, onların bu kadar aniden ilgi odağı olmasını beklemiyorduk” dedi. “Eylül’ün likidite sıkıntıları Hazine’nin geri alımlara olan ilgisini keskinleştirmiş olabilir, ancak bu sadece son piyasa gelişmelerine verilen anlık bir tepki değil.”

Hazine tarafından atılan özel adım, 2 Kasım’da açıklanacak finansman planıyla bağlantılı olarak Cuma günü yayınlanan, birincil satıcılara yönelik üç aylık anketinde yer aldı. devlet tahvilleri. Son finansman planı Ağustos ayında yayınlandığında, bölümün Hazine Borçlanma Danışma Komitesi’ndeki sektör danışmanları konunun daha fazla analizini tavsiye etti.

hikaye devam ediyor

Aşırı Oynaklık

JPMorgan Chase & Co. oran stratejistleri, Yellen’ın son yorumları ve son haftalarda Birleşik Krallık tahvil piyasasındaki aşırı oynaklık ile birlikte ele alındığında, sorgu, “Kasım geri ödemesinin muhtemelen bir geri alım fırsatı açma yönünde daha fazla ilerleme göstereceğini” öne sürüyor. 14 araştırma notu. Bank of America Corp.’daki stratejistler, Mayıs 2023’te bir kullanıma sunulacağını tahmin ediyorlardı.

2000’den 2002’ye kadar olan geri alımlar, federal hükümetin bütçe fazlası verdiği ve paraya ihtiyacı olmadığı bir zamanda Hazine’nin piyasaya erişimini sürdürmek için yeni tahviller satmaya devam etmesine izin vermek için yapıldı. Yeni tahvillerin satılmasıyla elde edilen fonlar, eski tahvillerin geri alınmasında kullanıldı.

Büyük federal açıkları içeren mevcut koşullar altında, bir geri alım programının farklı amaçları olacaktır. Bunlar, piyasanın en çok ihtiyaç duyan kısımlarına likidite eklemeyi ve daha az talep gören menkul kıymetlerin geri alımı için kullanılan gelirlerle Hazine bonolarının daha tutarlı miktarlarda satılmasına izin vermeyi içerir.

Performans arttırmak

Pazarın bir geri alım programından en fazla kazanç elde ettiği görülen kesim, anketin yayınlanmasının ardından Cuma günü toparlandı. Talebi azaltan miktarlarda Mayıs 2020’de yeniden piyasaya sürülen yirmi yıllık tahviller, komşu sektörlerden daha iyi performans gösterdi. Crandall bunun yanlış olduğunu ve “genel piyasanın performansını iyileştirmeye ayıracak sınırlı miktarda nakit” olan borç yöneticilerinin “20 yıllık sektörü kurtarmak için orantısız bir miktar akıtmayacaklarını” söyledi.

Geçen ay Hazine likidite ölçümleri, pandeminin başlangıcında piyasa kargaşasından bu yana en kötü seviyelere ulaştı. Adil değer modelinden getirilerdeki sapmaların bir göstergesi olan Bloomberg ABD Devlet Menkul Kıymetler Likidite Endeksi, nakit çıkışının Fed’i piyasayı istikrara kavuşturmak için menkul kıymetler almaya başlamasına neden olan Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyelerine yakın kalıyor.

Küresel likidite piyasalarının baş yatırım sorumlusu ve Federated Hermes’in kıdemli portföy yöneticisi Deborah Cunningham, 3 Ekim’de Bloomberg Televizyonu’na verdiği bir röportajda, bazı menkul kıymetler için “alış-satış spreadinden bir kamyon sürebilirsiniz” dedi.

Sidney merkezli BetaShares Holdings’in kıdemli portföy yöneticisi Chamath De Silva, ABD Hazine tahvillerindeki aşırı oynaklığın küresel varlıklarda görülen gerginliklere katkıda bulunduğunu söyledi.

De Silva, “Bunun piyasa yapısı düzeyinde likidite üzerinde gerçek etkileri var ve yüksek oran oynaklığı varsa, bayilerin devlet tahvilleri ve yayılmış ürünler arasında daha az risk depolama kapasitesi var” dedi.

Küçük Başlangıç

Mart 2020’den bu yana bir geri alım programını savunan Bank of America stratejistleri, başlangıçta küçük bir program öngörüyor ve fonlama için gösterge faturayı veya kupon boyutlarını agresif bir şekilde artırmayacak.

Mark Cabana liderliğindeki stratejistler bir notta, “Hazine borç yöneticileri riskten kaçınan, dikkatli ve kasıtlı politika yapıcılardır” diye yazdı. “Haklı olarak kararları aceleye getirmiyorlar. Geri alım uygulaması muhtemelen farklı olmayacak.”

Anket sorularında ele alınmayan, geri alımların, Wrightson’dan Crandall’ın beklediği gibi, Hazine’nin federal borç tavanıyla bir sonraki karşılaşmasını yönetmesine yardımcı olmak için sınırlı bir şekilde kullanılabilme olasılığıydı.

Bank of America stratejistleri, Hazine piyasasının işleyişi bozulursa “daha ​​hızlı ve agresif” bir uygulamanın göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

(12., 13. paragraflara fon yöneticisinin yorumu eklenmiştir.)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Hazine Bonosu Geri Alım Programı Oluşturmak için Momentum Oluşturuyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: