‘Hiçbir şey açıklamadı’: Ben yaşlı bir vatandaşım ve bu yıl borsada 100.000 dolar kaybettim. Mali müşavirimi dava edebilir miyim? – Finans Haberleri

‘Hiçbir şey açıklamadı’: Ben yaşlı bir vatandaşım ve bu yıl borsada 100.000 dolar kaybettim. Mali müşavirimi dava edebilir miyim?

Ben yaşlı bir vatandaşım ve son borsa kargaşasında 100.000 dolarlık büyük kayıplar yaşadım. Mali müşavirimi dava edebilir miyim? Piyasanın dinamiklerini iniş ve çıkışlarına kadar anlıyorum ve daha önce onlardan kurtuldum.

Ancak, diğerlerinin yanı sıra teknoloji hisseleri de büyük bir darbe aldığı sürece, bu zaman diliminde piyasada durum farklı. Mali danışmanıma, tüm bunlar olmadan aylar önce emekliliğe gittiğimi söyledim.

Hesabım zararları dikkate aldığından, mevcut durum göz önüne alındığında, kayıpları azaltmak için varlıklarımı başka bir alana taşımanın iyi bir fikir olabileceği konusunda beni uyarmak için hiçbir şey yapmadı – ve işler istikrara kavuştuğunda daha sonraki bir tarihte geri döndü.

Şimdi danıştığım diğer danışmanlar aracılığıyla, sadece bunu yapmak, kaybı durdurmak için “kaybı durdur” adı verilen bir terim olduğunu öğrendim. Ayrıca danışman olarak görevlerinde başarısız olduğundan da bahsettiler. Yüksek veya düşük risk yönetimi veya piyasanın başka herhangi bir yönü gibi hiçbir şeyi açıklamadı.

İletişim kurduğumuz tek zaman, farklı hisse senetleri satın almak için onunla temasa geçtiğim zamandı. Bunun dışında hiçbir zaman hesabımla ilgili herhangi bir şey için aramadı. Dava açabilir miyim ve eğer öyleyse, bunu nasıl yapabilirim?

Enayi gibi hissetmek

Sevgili FLS,

Mali müşavirinize dava açmak için yasal bir dava açmak için temizlemeniz gereken birçok engel var ve burada söylediklerinize göre, bunlar karşılanmış gibi görünmüyor. Herhangi bir yatırımın bir risk unsuru vardır ve S&P 500 SPX, -%1.13,
Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA -%1.01 ve Nasdaq COMP -%0.95 bu yıl önemli kayıplar yaşadı: sırasıyla %19, %16 ve %27.8 düşüş.

Geçen yıl, domuzun sırtındaydınız ve sonuç olarak mali danışmanınızın stratejisinin büyük bir hayranıydınız. Ancak hiçbir danışman mükemmel değildir. Ve hiç kimse – önceki tahminlere rağmen – piyasayı tahmin edemez. Omaha’nın Kahini Warren Buffett bile hata yapar. Ve yaptığında onları kabul edecektir. Bu, mali danışmanınız ve iyi benliğiniz için geçerlidir.

Ama danışmanınızı dava etme sorunuza geri dönelim. İlk önce onunla güvene dayalı bir ilişkiye girdiğinizi kanıtlamanız gerekir. Yani, sizin çıkarlarınızı kendi çıkarlarının önüne koyacağına söz verdi ve mütevelli görevini ihlal etti. Ayrıca onun eylemleri ve kayıplarınız arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu kanıtlamanız ve bu kayıpların önceden görülebileceğini göstermeniz gerekir.

Finans Sektörü Düzenleme Kurumu, yatırımcıların korunmasını sağlamaya yardımcı olacak kurallara sahiptir. Daha fazlasını buradan okuyun. Gibbs Hukuk Grubu, düpedüz dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma ve ihmal arasındaki farkı belirtmekte ve uygun olmayan yatırımlar, önemli bilgilerin ifşa edilmemesi ve yatırımların aşırı yoğunlaşması dahil olmak üzere ikincisine bazı örnekler vermektedir.

Yine de gününüzü mahkemede beklemeyin. Çoğu yatırım sözleşmesi bir tahkim maddesi içerir. Finra ve menkul kıymet firmalarını, bankaları ve varlık yöneticilerini temsil eden bir ticaret grubu olan Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği (Sifma), tahkimin tüm taraflara değerli zaman ve para tasarrufu sağladığını ve perakende yatırımcılardan daha küçük taleplerin alınmasına yardımcı olduğunu savunuyor.

iyi bir danışman

Hukuk firması konuyla ilgili bir blogda, iyi bir danışman sizin koşullarınızı anlamalı ve “yalnızca yaşınıza, yatırım hedeflerinize, deneyiminize ve arzu ettiğiniz risk düzeyine uygun finansal ürünler önermelidir” diye yazıyor. “Fakat ihmalkar danışmanlar bazen sizi daha yüksek komisyonlar elde etmek için riskli veya uygun olmayan yatırımlara yönlendirir.”

Çeşitlilik, yatırımcıları aşırı kayıplara karşı korumaya yardımcı olur, ancak onları engellemez. “Aşırı yatırım yoğunlaşması, bir finansal veya yatırım danışmanının bir müşterinin portföyünü çeşitlendirmede başarısız olması ve bu müşteriyi aşırı kayıp riskine maruz bırakmasıdır” diye ekliyor. Genel piyasa 2022’de bir dalış yaptığından, kayıplarınız çok çeşitli hisse senetlerinde olabilir.

“Zararı durdur” kavramını ve böyle bir emrin nasıl ortaya çıktığını yanlış anlayabilirsiniz. Bu, yatırımcı tarafından, belki de komisyoncusu ile istişare halinde, belirli bir seviyeye düşerse bir hisse senedi satmak için verilen bir emirdir. Ancak bu, portföyünüzdeki kanamayı durdurabilirken, potansiyel bir toparlanma beklemeden çok fazla hisse senedini daha düşük bir fiyata satmanıza da yol açabilir.

Bir kağıt izi olacak, ancak bunun gibi çalkantılı bir pazarda bile danışmanınızın size istediğiniz sıklıkta ulaşmadığı için dava açılması olası görünmüyor. Bazen en iyi eylem eylemsizliktir. 100.000 dolar kaybettin. Bunun toplam portföyünüzün %100’ü mü yoksa %10’u mu olduğunu bilmiyoruz. Genel olarak, emekliliğiniz yaklaştıkça yatırımlarınız daha muhafazakar olmalıdır.

Açıkçası, bir avukata danışacak olsaydınız, daha fazla ayrıntı sunmanız gerekirdi. Ancak mektubunuzdan, kağıt kayıplarınız için üzgün olduğunuz ve danışmanınızın suçu üstlendiği anlaşılıyor. Ancak yukarıda belirtildiği gibi danışmanınıza dava açma şartlarına rağmen, bu ilişkide iki kişi vardır ve çoğu durumda sorumluluk her iki yönde de işler.

Moneyist özel Facebook’a göz atın hayatın en çetrefilli para sorunlarına yanıt aradığımız grup. Okuyucular bana her türlü ikilemle yazıyorlar. Sorularınızı gönderin, hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz şeyi söyleyin veya en son Moneyist köşe yazılarına göz atın.

Moneyist, soruları tek tek yanıtlayamadığı için üzülür.

Sorularınızı e-postayla göndererek, MarketWatch’ta anonim olarak yayınlanmasını kabul etmiş olursunuz. Hikayenizi MarketWatch’ın yayıncısı Dow Jones & Co.’ya göndererek, hikayenizi veya hikayenizin versiyonlarını üçüncü taraflar da dahil olmak üzere tüm medya ve platformlarda kullanabileceğimizi anlıyor ve kabul ediyorsunuz..

Ayrıca okuyun:

‘Babamın eşyalarıyla gün batımına yelken açacak’: Babam öldü ve üvey annem Fransa’ya taşınıyor. Anıt yoktu. Ne yapabilirim?

‘Babamı ziyaret etmediler veya aramadılar’: Ailem bana 800.000 dolar bıraktı. 2 kız kardeşim onlardan önce öldü, 6 çocuk bıraktı. Herhangi bir mirası hak ediyorlar mı?

Babamın üvey annemin ısrarı üzerine vasiyetinde bana 1 dolar bıraktığı bildirildi. Onun mülkünden hiçbir şey alamayacağım doğru mu?

21 Eylül ve 22 Eylül’de New York’ta düzenlenen Best New Ideas in Money Festivalinde finansal rutininizi nasıl sarsacağınızı öğrenin. Charles Schwab Vakfı başkanı Carrie Schwab’a katılın.

.

‘Hiçbir şey açıklamadı’: Ben yaşlı bir vatandaşım ve bu yıl borsada 100.000 dolar kaybettim. Mali müşavirimi dava edebilir miyim?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: