Hindistan’ın pirinç ihracat yasağı: Asya ülkeleri sert darbe almaya başladı – ve bundan kâr edecek olanlar – Kurumsal Haberler

Hindistan’ın pirinç ihracat yasağı: Asya ülkeleri sert darbe almaya başladı – ve bundan kâr edecek olanlar

Nomura, Hindistan’da pirinç üretiminin, hasadı etkileyen ortalamanın altındaki muson yağışları ışığında Eylül ayı itibariyle yıllık %5,6 düştüğünü söyledi.

Rebecca Conway | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

Dünyanın en büyük pirinç ihracatçısı Hindistan, Nomura’ya göre Asya’da yankılanacak bir hareket olan kırık pirinç sevkiyatını yasakladı.

Hükümet, yerel fiyatları kontrol etmek amacıyla 9 Eylül’den itibaren kırık pirinç ihracatını yasakladı ve çeşitli pirinç çeşitlerine %20 ihracat vergisi koydu.

Nomura, Asya üzerindeki etkinin düzensiz olacağını ve Filipinler ve Endonezya’nın yasağa karşı en savunmasız olacağını söyledi.

Hindistan, 150’den fazla ülkeye ihracat yapan küresel pirinç sevkiyatlarının yaklaşık %40’ını oluşturuyor.

Reuters’in bildirdiğine göre, ihracat 2021’de 21,5 milyon tona ulaştı. Bu, tahılın sonraki en büyük dört ihracatçısı olan Tayland, Vietnam, Pakistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen toplam sevkiyattan daha fazla.

Ancak Nomura, hasadı etkileyen ortalamanın altındaki muson yağışları ışığında üretimin 2 Eylül itibariyle yıllık bazda %5,6 düştüğünü söyledi.

Finansal hizmetler firmasının baş ekonomisti Sonal Varma, Hindistan için Temmuz ve Ağustos aylarının, ne kadar pirinç ekileceğini belirledikleri için yağış için “en önemli” aylar olduğunu söyledi. Bu yıl, o aylardaki düzensiz muson yağmurları üretimi azalttı, diye ekledi.

Varma, Batı Bengal, Bihar ve Uttar Pradesh gibi büyük pirinç üreten Hindistan eyaletlerinin %30 ila %40 daha az yağış aldığını söyledi. Ağustos ayının sonlarına doğru yağışlar artsa da, “ekim ne kadar gecikirse [of rice] yani, verimin daha düşük olma riski ne kadar büyükse.”

Bu yılın başlarında, Güney Asya ülkesi, Rusya-Ukrayna savaşının küresel gıda piyasalarını kargaşaya sürüklemesiyle artan yerel fiyatları kontrol etmek için buğday ve şeker ihracatını kıstı.

En çok etkilenen

Nomura, Hindistan hükümetinin geçtiğimiz günlerde, Haziran ve Ekim arasındaki Güneybatı muson mevsiminde pirinç üretiminin 10 ila 12 milyon ton düşebileceğini ve bunun da mahsul veriminin yıllık %7,7’ye kadar düşebileceği anlamına geldiğini açıkladı.

Nomura tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, “Hindistan’ın pirinç ihracat yasağının etkisi, hem doğrudan Hindistan’dan ithalat yapan ülkeler tarafından hem de dolaylı olarak tüm pirinç ithalatçıları tarafından, küresel pirinç fiyatları üzerindeki etkisi nedeniyle hissedilecektir.”

Nomura’dan elde edilen bulgular, 2022’deki %6,6’ya kıyasla perakende pazarlarındaki fiyatların Temmuz ayında yıllık %9,3 civarında artmasıyla pirincin maliyetinin bu yıl yüksek kaldığını ortaya koydu. Pirinç için tüketici fiyat enflasyonu (TÜFE) de yükseldi. 2022’deki %0,5’ten Temmuz itibariyle yıllık %3,6’ya yükseldi.

Nomura, pirinç tüketiminin %20’sinden fazlasını ithal eden Filipinler’in Asya’da yüksek fiyat riski en fazla olan ülke olduğunu söyledi.

Asya’nın en büyük net emtia ithalatçısı olan pirinç ve pirinç ürünleri, Statista’ya göre bölgedeki en yüksek pay olan ülkenin gıda TÜFE sepetinin %25’lik payını oluşturuyor.

Filipinler İstatistik Kurumu verilerine göre ülkede enflasyon Ağustos ayında %6,3 seviyesindeydi – merkez bankasının %2 ile %4 arasındaki hedef aralığının üzerinde. Bunun ışığında, Hindistan’ın ihracat yasağı Güneydoğu Asya ülkesine ek bir darbe olarak gelecek.

Varlık yönetimi firması, Hindistan'ın pirinç üretiminin bu yıl düşmesinin muhtemel olduğunu söylüyor

Benzer şekilde, Hindistan’ın pirinç ihracat yasağı Endonezya için de zararlı olacaktır. Endonezya muhtemelen Asya’da en çok etkilenen ikinci ülke olacak.

Nomura, ülkenin pirinç tüketim ihtiyacının %2,1’ini ithalata dayandırdığını bildirdi. Statista’ya göre pirinç, gıda TÜFE sepetinin yaklaşık %15’ini oluşturuyor.

Bununla birlikte, diğer bazı Asya ülkeleri için ağrının minimum düzeyde olması muhtemeldir.

Ticaret Haritasına göre Singapur, 2021’de %28,07’si Hindistan’dan gelen pirincin tamamını ithal ediyor. Ancak ülke, Filipinler ve Endonezya kadar “pirincin tarımdaki payı” kadar savunmasız değil. [country’s] TÜFE sepeti oldukça küçük,” dedi Varma.

Singapur’daki tüketiciler, harcamalarının “daha büyük bir bölümünü” hizmetlere harcama eğilimindeler ve bu genellikle daha yüksek gelirli ülkeler için geçerli gibi görünüyor, dedi. Düşük ve orta gelirli ülkeler ise “harcamalarının daha da büyük bir bölümünü gıdaya harcama eğilimindedir.”

“Kırılganlığın hem tüketiciler için harcamalar üzerindeki etkisi hem de bağımlı ülkelerin ne kadar bağımlı olduğu perspektifinden görülmesi gerekiyor. [are] ithal gıda maddelerinde” diye ekledi.

Faydalanacak ülkeler

Öte yandan, bazı ülkeler yararlanıcı olabilir.

Nomura, Tayland ve Vietnam’ın Hindistan’ın yasağından büyük olasılıkla yararlanacağını söyledi. Bunun nedeni, dünyanın ikinci ve üçüncü en büyük pirinç ihracatçısı olmaları, bu da onları boşluğu doldurmak isteyen ülkeler için en olası alternatifler haline getiriyor.

Araştırma firması Global Information tarafından Temmuz ayında yayınlanan bir rapora göre, Vietnam’ın toplam pirinç üretimi 2021’de yaklaşık 44 milyon ton ve ihracat 3.133 milyar dolar oldu.

Statista’dan gelen veriler, Tayland’ın 2021’de bir önceki yıla göre 2,18 milyon ton artışla 21,4 milyon ton pirinç ürettiğini gösterdi.

İhracatın artması ve Hindistan’ın pirinç fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturma yasağı ile pirinç ihracatının toplam değeri artacak ve bu iki ülke bundan faydalanacaktır.

Varma, “Şu anda Hindistan’dan ithalat yapan herkes, Tayland ve Vietnam’dan daha fazla ithalat yapmak isteyecektir.” Dedi.

.

Hindistan’ın pirinç ihracat yasağı: Asya ülkeleri sert darbe almaya başladı – ve bundan kâr edecek olanlar
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: