Hindistan’ın Warren Buffett lakaplı milyarder yatırımcısı Rakesh Jhunjhunwala 62 yaşında öldü. – Finans Haberleri

Hindistan’ın Warren Buffett lakaplı milyarder yatırımcısı Rakesh Jhunjhunwala 62 yaşında öldü.

YENİ DELHI – Hindistan haber ajansı Press Trust’ın haberine göre, Hindistan’ın kendi Warren Buffett lakaplı kıdemli borsa yatırımcısı ve Hintli milyarder Rakesh Jhunjhunwala Pazar günü Mumbai şehrinde öldü. 62 yaşındaydı.

Forbes’a göre, tahmini net değeri 5,8 milyar dolar olan iş adamı için haraçları Başbakan Narendra Modi yönetti.

“Rakesh Jhunjhunwala boyun eğmezdi. Hayat dolu, esprili ve anlayışlı, finans dünyasına silinmez bir katkı bırakıyor” diye tweet attı Modi ve ayrıca Jhunjhunwala’nın ailesine taziyelerini iletti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, çeşitli sağlık sorunlarından muzdarip olduğu söylenmesine rağmen ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Kuzey Rajasthan eyaletinden yeminli bir muhasebeci olan Jhunjhunwala, henüz üniversitedeyken borsaya yatırım yapmaya başladı ve sadece 5.000 rupi (63 $) sermaye ile başladı. Bir varlık yönetimi firması olan RARE Enterprises’ı kurmaya ve yönetmeye devam etti. Net değeri istikrarlı bir şekilde yükselirken, ülkenin en büyük şirketlerinden bazılarına yatırım yaparak Hindistan’ın en zengin adamlarından biri oldu.

En son girişiminde, geçen hafta ilk uçuşunu yapan düşük maliyetli Akasa Air’in başlatılmasına yardımcı oldu. Yerel basında çıkan haberlere göre, Jhunjhunwala fırlatma sırasında tekerlekli sandalyede görüldü.

Havayolu, ölüm haberinden “derin üzüntü duyduğunu” söyledi. Açıklamada, “Akasa’da bizler, Bay Jhunjhunwala’ya bize erkenden inandığı ve dünya standartlarında bir havayolu inşa etmek için bize olan güvenini ve inancını gösterdiği için yeterince teşekkür edemeyiz” denildi.

Ülkenin Bombay Menkul Kıymetler Borsası’nın “Büyük Boğası” olarak da adlandırılan Jhunjhunwala, piyasada ve yatırımlarında risk almasıyla biliniyordu.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, “Yatırımcı, cesur risk alan, borsayı ustaca anlayan” tweetini attı ve onu Hindistan’ın gücüne ve büyümesine güçlü bir şekilde inanan “kendi başına bir lider” olarak nitelendirdi.

Geçen hafta CNBC-TV18 haber kanalına verdiği röportajda Jhunjhunwala, dünyadaki olumsuz ekonomik koşullara rağmen “Hindistan pazarı büyüyecek, ancak daha yavaş bir hızda” dedi.

Eşi ve üç çocuğu tarafından hayatta kaldı.

.

Hindistan’ın Warren Buffett lakaplı milyarder yatırımcısı Rakesh Jhunjhunwala 62 yaşında öldü.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: