Hisse Senedi Piyasası Geriliyor. İşte Gelecek Hafta Ağrıyı Durdurabilecek Şeyler. – Finans Haberleri

Hisse Senedi Piyasası Geriliyor. İşte Gelecek Hafta Ağrıyı Durdurabilecek Şeyler.

Yazı Boyutu

S&P 500 Ocak zirvesinden %23 düştü.

Getty Resimleri

2022’de borsa için en kötü haftalardan birinin ardından, önümüzdeki birkaç gün içinde iki faktör piyasayı sallayabilir ve yatırımcıları çalkantılı bir dördüncü çeyreğe hazırlayabilir.

Pazar, Cuma günkü geniş bir satışın ardından sarsılıyor ve iki haftalık bir baygınlığı kapatıyor.


S&P 500

%9,2 düşüşle 3693 oldu. Endeks Ocak ayındaki zirvesinden %23 düştü. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Fed’in birincil endişesinin enflasyon olduğunu ve merkez bankasının onu aşağı çekmek için mali acı vermeye istekli olduğunu açıkça belirtti. Yatırımcılar ona giderek daha fazla inanıyor.

Bu, piyasanın önümüzdeki birkaç hafta içinde iki ana tema üzerinde sallanacağı anlamına geliyor: enflasyon verileri ve Fed’in önümüzdeki birkaç toplantısında ne yapmayı planladığına dair ipuçları. Önümüzdeki hafta, bu ipuçlarından daha fazlası yolda olabilir.

Yatırımcılar, birkaç Fed yetkilisinden haber alacak ve yönetim kurulu üyeleri arasında herhangi bir bölünme olduğunu gösteren dili yakından takip edecekler. Brett Ryan liderliğindeki Deutsche Bank ekonomistleri, 19 Fed başkanı ve başkanından 12’sinin bu hafta konuşacağını, “neredeyse tüm görünüşlerin potansiyel olarak ekonomik görünüme veya para politikasına değindiğini” belirtiyor.

Tüm Fed üyeleri, mevcut %3,0-3,25 aralığından oranları artırmaya devam etme konusunda kararlı görünse de, önemli anlaşmazlıklar da var. Örneğin, Fed yetkililerinin gelecekte ekonomik verileri ve faiz oranlarını nerede gördüğünü izleyen “noktalar”, üyelerin Federal Fon oranlarının gelecek yıl %4,75’te zirve yapmasını bekleyenler ile %4,5’i bekleyenler arasında eşit olarak bölündüğünü gösteriyor. ve en yüksek oranlar olarak %4,25. Bunlar nispeten küçük farklılıklar gibi görünebilir, ancak yatırımcıların oranları ne kadar yakından izlediği göz önüne alındığında, piyasada büyük bir fark yaratabilirler. Fed yetkilileri, faiz oranlarını daha kademeli olarak yükseltmeye yönelik daha güvercin politikasına meylederlerse, piyasanın yükselmesi muhtemeldir. Ama bu hala uzun bir atış gibi geliyor. Deutsche Bank, faiz oranlarının %5’e yükselmesi gerektiğini ve bunun yatırımcılar için büyük olasılıkla olumsuz olacağını tahmin ediyor.

Powell’ın kendisi önümüzdeki hafta iki kez görünecek. Ryan, “Fed liderliğinin üç üyesi de konuşacak ve Powell Salı ve Çarşamba günleri dijital para birimleri üzerine bir panele katılacak ve Gov. Bowman’ın da yer alacağı bir topluluk bankacılığı konferansında hoş geldiniz sözleri verecek.”

Ayrıca, piyasayı etkileyebilecek bazı veri yayınları olacaktır. Perşembe günü, Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) ikinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla için üçüncü tahminini yayınlayacak ve potansiyel olarak bazı eski rakamları revize edecek. Geriye dönük bir sayı olduğu için GSYİH genellikle piyasayı fazla hareket ettirmez. Ancak ekonominin halihazırda resesyonda olduğuna dair herhangi bir işaret, yatırımcı duyarlılığını etkileyebilir. Bir durgunluğun başladığı daha net hale gelirse, Fed’in ekonomiyi daha derin bir durgunluğa sokma isteğini de etkileyebilir. İkinci çeyrek GSYİH’sının son tahmini, ilk çeyrekteki %1,3’lük düşüşün ardından %0,6’lık bir düşüş oldu.

Dayanıklı mallar, tüketim ve diğer ekonomik faaliyetlere ilişkin yeni veriler de tahmincilerin üçüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasılasını tahmin etmelerine yardımcı olacak. Diğer bir çeyrek düşüş, ekonominin zaten resesyonda olduğunu daha net hale getirecek ve Fed’in ekonomik acıyı daha da kötüleştirme isteğini test edecek.

Yine de en büyük haber muhtemelen Cuma günü gelecek. BEA, Fed’in yakından izlediği kilit bir enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksini yayınlayacak. Bu endeks Haziran’da yıllık %6,8 artarak 1982’den bu yana en yüksek seviyesi oldu ve Temmuz’da %6,3’e geriledi. Gıda ve enerjiyi çıkaran çekirdek PCE endeksi %4,6 arttı. Analistler, çekirdek PCE’nin Ağustos ayında %4.7 artmasını bekliyor.

Tüm bu Fed yetkilileri konuşmayı ve önemli veri açıklamalarını planlasa bile, önümüzdeki hafta, hisse senetlerinin yılın geri kalanında nereye gideceğini belirlemek için faiz artırımlarının yolu hakkında yeterince netlik olması pek olası değil. Goldman Sachs Cuma günü 2022 S&P 500 hedefini 4.300’den 3.600’e düşürdü – Wall Street’in piyasa için yakın vadeli bir erteleme görmediğinin bir başka işareti.

“Önümüzdeki birkaç hafta içinde, uzun vadeli yatırımcılar, herhangi bir ekonomik veri açıklaması gibi görünmediğinden veya Fed’in konuşması piyasaları bu agresif sıkılaştırma kampanyasından yakın zamanda bir vites küçültme olacağına ikna edeceğinden, zayıflığa doğru satın almaktan çekinebilir” diye yazdı. Oanda analisti Edward Moya. “S&P 500 için olumsuz hedefler, bazı uzun vadeli yatırımcılar için çekici görünebilecek olan 3.470 seviyesini içeriyor.”

avi.salzman@barrons.com adresinden Avi Salzman’a yazın

.

Hisse Senedi Piyasası Geriliyor. İşte Gelecek Hafta Ağrıyı Durdurabilecek Şeyler.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: