Hisse senedi vadeli işlemleri Nisan enflasyon raporunun beklenenden daha sıcak olmasının ardından düştü, Nasdaq vadeli işlemleri %1,5 kaybetti – Borsa – Finans Haberleri

Hisse senedi vadeli işlemleri Nisan enflasyon raporunun beklenenden daha sıcak olmasının ardından düştü, Nasdaq vadeli işlemleri %1,5 kaybetti

Nisan ayı için beklenenden daha sıcak bir tüketici fiyatları raporunun 10 yıllık Hazine getirisini %3’ün üzerine geri göndermesi ve ekonomi yavaşlarken enflasyonun yüksek kalacağı endişelerini artırmasıyla Çarşamba günü hisse senetleri düşecek. Nasdaq, yatırımcıların tüm yıl olduğu gibi teknoloji hisselerini düşürmeye devam etmesiyle satışların en kötüsünü görmeye ayarlandı.

S&P 500 vadeli işlemleri, gece seansının erken saatlerinde yüksek işlem gördükten sonra %1 düştü. Nasdaq-100 endeksi vadelileri %1,7 düştü. Dow Jones Industrial Average vadeli işlemleri 230 puan düştü.

Nisan ayı tüketici fiyat endeksi, Dow Jones tarafından anket yapılan ekonomistlerin beklediği %8,1’lik artışın üzerinde, %8,3’lük bir artış gösterdi. Fiyat artışı, Mart ayında görülen %8.5’lik 40 yılın en yüksek hızına yakın kaldı. Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE ise %6’lık beklentilere kıyasla %6,2 arttı. Aylık bazda, manşet TÜFE %0,3 ve çekirdek %0,6 arttı.

Artan fiyatlar, özellikle Federal Rezerv faiz oranlarını yükselttiği ve enflasyonu ele almak için bilançosunu kısalttığı için, akıllarda ilk sırada yer aldı.

Verilerin açıklanmasının ardından, 10 yıllık Hazine getirisi %3’ün üzerine sıçradı.

S&P 500, büyük ölçüde Federal Rezerv’in para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmasına neden olan kontrol dışı enflasyon korkularından kaynaklanan bu yılki gerilemede en yüksek seviyesinden yaklaşık %17 aşağıda duruyor.

Teknoloji hisseleri, sıcak enflasyon raporunun ve ardından getirilerdeki artışın ardından baskı altına girdi. Nvidia, Tesla ve Amazon, yatırımcılar, oranlar arttıkça teknoloji hisselerini düşürmeye devam ettikçe, piyasa öncesi ticarette kırmızıyla işlem gördü. Apple ve Microsoft da kırmızıdaydı.

Kazanç cephesinde, Coinbase hisseleri piyasa öncesi yaklaşık %16, Toyota ise kazançların arkasından %4,4 düştü. Yatırımcılar, zilden sonra Walt Disney, Rivian ve Beyond Meat raporlarını bekliyorlar.

Çarşamba günkü hamleler, Dow’un Salı günü kazançlar ve kayıplar arasında gidip gelen dalgalı bir ticaret seansında art arda dördüncü gün düşmesinden sonra geldi. S&P 500 %0.25 yükseldi ve Nasdaq Composite yaklaşık %1 kazandı.

Son haftalarda mücadele eden mega cap teknolojisi isimleri, Salı günü Microsoft ve Apple olarak %1’den fazla kazanç elde etti.

.

Hisse senedi vadeli işlemleri Nisan enflasyon raporunun beklenenden daha sıcak olmasının ardından düştü, Nasdaq vadeli işlemleri %1,5 kaybetti
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: