Huawei’nin ikinci çeyrek geliri bir yıl öncesine göre biraz arttı – Borsa – Finans Haberleri

Huawei’nin ikinci çeyrek geliri bir yıl öncesine göre biraz arttı

Çinli telekomünikasyon devi Huawei, Cuma günü, 2020’den bu yana ilk üç aylık gelir artışını gösteren rakamları yayınladı. Burada 8 Temmuz 2022’de resimde, Çin’in Guangdong eyaleti, Shenzhen’de bulunan bir Huawei amiral gemisi mağazası görülüyor.

Yeşim Gao | AP | Getty Resimleri

PEKİN – Çinli telekomünikasyon devi Huawei, Cuma günü, 2020’den bu yana ilk üç aylık gelir artışını gösteren rakamları yayınladı.

Huawei, son birkaç yılda ABD yaptırımlarından dolayı baskı altına girdi. Geçen yıl, Huawei rekor düzeyde ilk yıllık gelir düşüşünü bildirdi.

Bununla birlikte, şirketin son rakamları, CNBC’nin hesaplamalarına göre, bir yıl öncesine göre %1.4 artışla 170,6 milyar yuan (25.5 milyar $) ikinci çeyrek gelirini gösterdi.

Bu, ilk çeyrekte yıllık gelirde yaklaşık %14’lük bir düşüşün ve 2020’nin üçüncü çeyreğine kadar her çeyrekte çift haneli düşüşlerin ardından. Gelir, 2019’un aynı dönemine göre %3,7 artarak 217,3 milyara ulaştı. yuan, sonuçlar gösterdi.

Bununla birlikte, 2022’nin ilk altı ayında gelir, %5,9 oranında daha dar bir hızda olsa da yine de düştü.

Üç ana iş segmentinden, bulut ve iş hizmetlerini içeren Huawei’nin kurumsal birimi, yılın ilk yarısında yaklaşık %28 artışla 54,7 milyar yuan ile en fazla gelir artışı kaydetti.

Huawei, iş segmentine göre üç aylık bir gelir dökümü yayınlamadı.

Şirketin taşıyıcı işi, 2022’nin ilk altı ayında yıllık %4’lük büyüme ile 142.7 milyar yuan’a ulaşarak açık ara en büyüğü olmaya devam etti.

Cihaz işi, düşen akıllı telefon satışlarından zarar görmeye devam etti. Segment geliri yılın ilk yarısında %25 düşerek 101,3 milyar yuan’a geriledi.

Şirkete göre, Huawei’nin elektrikli arabalara girişimi çoğunlukla cihaz iş birimine giriyor.

Araba teknolojisine daha fazla yatırım

Özellikle Huawei, Chongqing merkezli otomobil üreticisi Sokon’un Silikon Vadisi merkezli bir yan kuruluşu olan otomobil üreticisi Seres ile Aito adlı yeni bir otomobil markasının işletim sistemini sağlamak için ortaklık kurdu.

Markanın ilk otomobili M5, geçen yıl piyasaya çıktı. Araç hem elektrik hem de gaz yakıtı ile çalışır. Huawei, Temmuz ayı sonu itibariyle 26.000’den fazla M5 aracının teslim edildiğini söyledi.

Şirket, başka bir araç olan M7’nin bu ay teslimatlara başlayacağını duyurdu.

CNBC Pro’dan elektrikli araçlar hakkında daha fazla bilgi edinin

Huawei, geçen yıla göre 2.000 daha fazla mühendis ve 500 milyon dolar daha fazla yatırımla bu yıl otomobillerle ilgili işine yatırımı artırmayı planladığını söyledi.

Bu, otomobille ilgili işlerde araştırma ve geliştirme yatırımı için bu yılki tahmini toplamı 1,5 milyar dolara ve 7.000 mühendisten oluşan bir kadroya getiriyor.

.

Huawei’nin ikinci çeyrek geliri bir yıl öncesine göre biraz arttı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: