IEA, elektrikli araç satışlarının 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağını, ancak dünyayı net sıfır yoluna koymak için daha fazla çalışma gerektiğini söylüyor – Kurumsal Haberler

IEA, elektrikli araç satışlarının 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağını, ancak dünyayı net sıfır yoluna koymak için daha fazla çalışma gerektiğini söylüyor

Tesla elektrikli otomobilleri 21 Mart 2022’de Almanya’da fotoğraflandı. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, elektrikli araç satışları bu yıl “tüm zamanların en yüksek seviyesine” ulaşma yolunda ilerliyor.

Sean Gallup | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, elektrikli araç satışları bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşma yolunda ilerliyor, ancak Uluslararası Enerji Ajansı’na göre gezegeni 2050 yılına kadar net sıfır emisyon rotasına sokmak için diğer sektörlerde daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

IEA, Temiz Enerji İlerlemesinin İzlenmesi güncellemesine eşlik eden bir duyuruda, “bir dizi sektörde cesaret verici ilerleme işaretleri” olduğunu söyledi, ancak dünyayı “net sıfır emisyona ulaşma yolunda” ilerletmek için “daha güçlü çabaların” gerekli olduğu konusunda uyardı. bu yüzyılın ortalarında.

Her yıl yayınlanan TCEP, enerji sisteminin 55 bölümünü inceledi. 2021’e odaklanarak, Paris merkezli kuruluşun net sıfır yolunda ortaya konduğu gibi “bu on yılın sonunda önemli orta vadeli kilometre taşlarına” ulaşmaya geldiğinde bu bileşenlerin ilerlemesini analiz etti.

EV cephesinde, IEA, küresel satışların 2021’de iki katına çıkarak otomobil pazarının yaklaşık %9’unu temsil ettiğini söyledi. İleriye dönük olarak, 2022’nin “elektrikli araç satışlarında tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesi ve bu satışları küresel olarak toplam hafif ticari araç satışlarının %13’üne yükseltmesi bekleniyordu.”

IEA daha önce 2021’de elektrikli araç satışlarının 6,6 milyona ulaştığını belirtmişti. 2022’nin ilk çeyreğinde elektrikli araç satışları 2021’in ilk üç ayına göre %75 artışla 2 milyona ulaştı.

CNBC Pro’dan elektrikli araçlar hakkında daha fazla bilgi edinin

IEA, hem EV’lerin hem de aydınlatmanın – dünya pazarının %50’sinden fazlasının şu anda LED teknolojisini kullandığı – 2050 yılına kadar net sıfır senaryosunda “2030 kilometre taşları için tam olarak yolda” olduğunu söyledi.

Elektrikli araçların görünümüne rağmen, IEA ayrıca bunların “henüz küresel bir fenomen olmadığını” belirtti. Gelişmekte olan ve gelişmekte olan ülkelerdeki satışlar, yüksek satın alma maliyetleri ve şarj altyapısının bulunmaması nedeniyle yavaşladı.

Genel olarak, resmin geri kalanı daha zorlayıcıdır. IEA, 23 alanın “yolda olmadığını” ve 30’unun daha fazla çabaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

“Yolda olmayan alanlar arasında bina tasarımlarının enerji verimliliğinin iyileştirilmesi, temiz ve verimli bölgesel ısıtmanın geliştirilmesi, kömürle çalışan elektrik üretiminin aşamalı olarak durdurulması, metan alevlenmesinin ortadan kaldırılması, havacılığın ve deniz taşımacılığının daha temiz yakıtlara kaydırılması ve çimento, kimyasal ve çelik üretiminin daha temiz hale getirilmesi yer alıyor. ,” dedi IEA.

2015’in Paris Anlaşması’nın gölgesi, IEA’nın raporu üzerinde büyük görünüyor. Birleşmiş Milletler tarafından “iklim değişikliği konusunda yasal olarak bağlayıcı uluslararası bir anlaşma” olarak tanımlanan anlaşma, “küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelere kıyasla 2, tercihen 1,5 santigrat derece ile sınırlamayı” amaçlıyor.

1.5 santigrat derece hedefine ulaşmak söz konusu olduğunda, insan kaynaklı karbondioksit emisyonlarını 2050 yılına kadar net sıfıra indirmek çok önemli görülüyor.

CNBC Pro’dan enerji hakkında daha fazla bilgi edinin

Perşembe günü yayınlanan bir açıklamada, IEA’nın genel müdürü Fatih Birol, ihtiyatlı bir iyimser göründü. “Yeni küresel enerji ekonomisinin güçlü bir şekilde ilerlediğine dair her zamankinden daha fazla işaret var” dedi.

“Bu, bugünün küresel enerji krizinin daha temiz, daha uygun fiyatlı ve daha güvenli bir enerji sistemine doğru bir dönüm noktası olabileceğine olan inancımı yeniden teyit ediyor” diye ekledi.

Ancak bu yeni IEA analizi, dünyanın enerji ve iklim hedeflerini karşılayabilmesini sağlamak için bir dizi teknoloji ve sektörde daha büyük ve sürekli çabalara duyulan ihtiyacı gösteriyor” dedi.

IEA’nın raporu, iklim hedefleri ve enerjinin geleceği hakkındaki tartışma ve tartışmaların giderek daha şiddetli hale geldiği bir zamanda geliyor.

BM genel sekreteri bu hafta, gelişmiş ekonomilerin, iklim değişikliğinden etkilenen ülkelere ve yaşam maliyeti kriziyle mücadele eden hane halklarına yönlendirilen fonlarla birlikte fosil yakıt şirketlerinin kârlarına ekstra vergi koyması gerektiğini söyledi.

Antonio Guterres, New York’taki BM Genel Kurulu’na yaptığı geniş kapsamlı bir konuşmada, fosil yakıt endüstrisini “hanelerin bütçeleri küçülürken ve gezegenimiz yanarken yüz milyarlarca dolarlık sübvansiyon ve beklenmedik kârlarla ziyafet çekmek” olarak nitelendirdi.

.

IEA, elektrikli araç satışlarının 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağını, ancak dünyayı net sıfır yoluna koymak için daha fazla çalışma gerektiğini söylüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: