İngiltere bankaları personele bir defaya mahsus kriz ödemeleri yapıyor. Ama çok daha fazlasını yapmaları isteniyor – Borsa – Finans Haberleri

İngiltere bankaları personele bir defaya mahsus kriz ödemeleri yapıyor. Ama çok daha fazlasını yapmaları isteniyor

LONDRA – İngiltere’nin finans sektörü, düşük gelirlilere tek seferlik ödemeler sağlayan bir dizi üst düzey bankacılığa rağmen, yaşam maliyeti kriziyle mücadele eden işçilere yardım etmek için daha fazlasını yapmaya çağırılıyor.

Nationwide, 15 Ağustos’ta artan yaşam maliyetine yardımcı olmak için 11.000’den fazla çalışana ödeme yapacağını duyurdu. Ödeme, işgücünün %61’ini oluşturan yılda 35.000 £ (42.300 $) veya daha az kazananlara yöneliktir.

Nationwide Building Society CEO’su Debbie Crosbie, “Önümüzdeki aylar pek çok insan için endişe verici olacak ve biz her zaman üyelerimize yardım etmenin yeni yollarını düşünüyoruz. Ancak yükselen fiyatlar iş arkadaşlarımızı da etkiliyor ve bu nedenle bu ek desteği sağlıyoruz,” dedi. , bir basın açıklamasında söyledi.

Dünyanın en büyük inşaat topluluğu – mülk inşası için sermaye sağlayan bir kuruluş – çalışanlara yardım sunan bir dizi İngiltere merkezli finans kuruluşunun en yenisidir.

Bankacılık sektörü, diğerlerini boğan yüksek enflasyon oranının meyvelerini toplarken, bu hamle mantıklı.

Enflasyon – fiyatların zaman içinde artış oranı – arttıkça faiz oranları da artar ve bankalara daha fazla gelir getirir. İngiltere Merkez Bankası, 16 Aralık 2021’den bu yana altıncı faiz artırımı olan 4 Ağustos’ta 27 yılın en büyük faiz artırımını başlattı.

İngiltere’nin en büyük bankaları, İngiltere Merkez Bankası’nın son faiz artışının bir sonucu olarak milyarlarca sterlin kazandı ve analize göre, Barclays, HSBC, NatWest, Lloyds ve Santander, Haziran ayı sonuna kadar merkez bankalarında 673,5 milyar sterlin tuttu. İngiliz The Times gazetesi tarafından.

İşçi hakları grubu Unite the Union, çalışanlara finansal destek sağlamak için bankalar da dahil olmak üzere kuruluşlar için kulis yapıyor.

Unite Ulusal Görevlisi Dominic Hook CNBC’ye verdiği demeçte, “Kapatılan ödeme müzakerelerini yeniden başlatmak istedik.”

“Tipik olarak ödeme yılı Mart veya Nisan’da başlıyor, bu yüzden bir önceki yılın sonuna doğru sık sık ödeme görüşmeleri yapacağız… Yani diyorduk ki, geçen yıl tekrar anlaşmıştık ama şimdi bir maliyetimiz var. -Yaşayan kriz dolayısıyla müzakereleri yeniden başlatmak istiyoruz” dedi.

Bazı bankalar maaşları müzakere etmeyi kabul ederken, diğerleri tek seferlik ödemeleri tercih etti.

servet eşitsizliği

Lloyds, Haziran ayında üst yönetim ve yöneticiler hariç olmak üzere meslektaşlarının %99,5’ine bir kereye mahsus 1.000 £ ödeme açıklarken, TSB aynı tutarı 35.000 £ veya daha az kazanan 4.500 personele teklif etti.

Virgin Money, Ağustos ayında 50.000 £ veya daha az kazanan çalışanlarına 1.000 £ teklif etti ve HSBC aynı ayda en düşük ücretli çalışanlarına 1.500 £ yaşam maliyeti ödemesi yaptı.

Tazminat yazılımı ve çalışan yönetimi şirketi Payscale’in baş ürün evangelisti Ruth Thomas, bu destek önlemleri çalışanlar için memnuniyetle karşılanan destekler olsa da, yeterince ileri gitmeyebilir, dedi.

“Bazı işverenler arasında, işçileri yaşam maliyeti krizinde desteklemek için bir defaya mahsus ikramiye ödeme uygulamaları görüyoruz. Bunlar, düşük gelirli çalışanlara geçici bir rahatlama sağlayabilirken, kuruluşlar arasındaki servet eşitsizliğinin temel sorunlarını ele almıyorlar” dedi. söz konusu.

Thomas, tek seferlik finansal avantajların da çalışanları elde tutmanın en iyi yolu olmayabileceğini söyledi.

CNBC’ye verdiği demeçte, istihdamları boyunca ilerleme kazanmaya erişmek istiyorlar.

“Yükselen yaşam maliyetleri ve ücret enflasyonu bağlamında, çalışanlar adil ücretler konusunda kendi değerlendirmelerini yaparlar… Canlı bir işgücü piyasasıyla birlikte, işleri taşımak hala maaşınızı artırmanın en hızlı yoludur.”

Temel ücretteki değişiklikler

Diğer finansal kuruluşlar, çalışanların maaşlarında daha uzun vadeli değişiklikler yapmıştır.

Barclays, Haziran ayında İngiltere merkezli 35.000 çalışanının maaşına zam yapacağını duyurdu. Müşteriye dönük, şube ve küçük destek rollerinde bulunanlar, 1 Ağustos’tan itibaren emekliliğe uygun yıllık maaşlarında 1.200 £ artış aldı.

NatWest Group, Temmuz ayında 32.000 £’dan az kazanan İngiltere çalışanları için %4’lük kalıcı bir maaş artışı duyururken, Santander aynı yüzde artışını 35.000 £’un altında kazanan İngiltere çalışanlarına teklif etti.

Kooperatif Bankası, çok daha geniş bir çalışan yelpazesine destek sunuyor. 80.000 Sterlin’e kadar kazanan herkes, Eylül ayından itibaren 1.000 Sterlin temel maaş artışı alacak. Bu, Temmuz ayında 30.000 Sterlin’e kadar kazananlara bir kereye mahsus 300 sterlinlik bir ödemenin ardından gelir.

CEO Nick Slape’e göre, banka “bu zorlu zamanlarda müşterilere ve meslektaşlarına yardım etmeye kararlı”.

“Taban maaşındaki bu değişiklik, halihazırda en yüksek maaşlara sahip olanlar hariç, Banka genelindeki meslektaşların yaklaşık %95’i için geçerli olacak” dedi.

Ancak maaş tartışmaları burada bitmiyor. Unite the Union, şimdiden gelecek yılki maaş görüşmelerini düşünüyor.

Hook, “Önümüzdeki yıl hangi maaş artışlarının yapılması gerektiğini düşünmeye ve konuşmaya başlamaktan çok uzakta olmayacağız ve iddialarımız kesinlikle insanların en azından enflasyon alması gerektiği yönünde olacak” dedi.

“İnsanların maaşlarında gerçek bir kesinti olmasını istemiyoruz. Hiç şüphe yok ki, maaşlarında artışa ihtiyaçları olacak” dedi.

Hook, CNBC’ye verdiği demeçte, artan faiz oranları bankaların daha yüksek maaşlar sunabilmesi gerektiği anlamına geliyor.

“Kar marjları ipotek gibi şeylerde daha iyi – hala büyük karlar elde ediyorlar, çok iyi gidiyorlar, bu yüzden neden personeline düzgün ödeme yapamamaları gerektiğini anlamıyorum.”

Challenger bankaları, bir kerelik personel ödemeleri ve maaş artışları konusunda daha az istekliydi.

Revolut’un bir sözcüsü, örgütün “destekleyeceğini” söyledi. [its] dünya genelinde hayat pahalılığı arttıkça çalışanlar.”

“Piyasayı sürekli olarak izliyoruz ve çalışanlarımıza üst çeyrekte ödeme yapıyoruz. Temmuz ayında, çalışanlarımızın artan maliyetleri yansıtacak şekilde adil bir şekilde ödeme almaları için yerel enflasyon oranını hesaba katmayı taahhüt ettiğimiz yeni bir maaş inceleme sürecini başlattık. yaşamak” diye eklediler.

Atom, Monzo, OakNorth ve Starling, bu yazı için yapılan yorum taleplerine yanıt vermedi.

.

İngiltere bankaları personele bir defaya mahsus kriz ödemeleri yapıyor. Ama çok daha fazlasını yapmaları isteniyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: