İngiltere Merkez Bankası oranları tekrar artırdı, Ukrayna savaşı enflasyon endişelerini artırırken güvercin tonunu benimsiyor

İngiltere Merkez Bankası oranları tekrar artırdı, Ukrayna savaşı enflasyon endişelerini artırırken güvercin tonunu benimsiyor

LONDRA, İNGİLTERE – 03 Şubat: İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, 3 Şubat 2022’de Londra, İngiltere’de Bank of England’da düzenlediği basın toplantısından sonra ayrılıyor.

Dan Kitwood | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

LONDRA – İngiltere Merkez Bankası, Rusya-Ukrayna ihtilafının enflasyonu daha uzun süre daha yüksek tutması beklendiği için Perşembe günü üst üste üçüncü toplantısı için faiz oranlarını artırdı.

Bankanın Para Politikası Komitesi, ana Banka Faizini 0,25 yüzde puanlık bir artışla %0,75’e çıkararak 8’e 1 oyla kabul etti.

İngiltere enflasyonu, Rusya’nın enerji fiyatlarını artıran ve merkez bankasının enflasyon tahminleri üzerinde daha fazla yukarı yönlü baskı uygulayacak olan Ukrayna’yı işgalinden önce zaten 30 yılın en yüksek seviyesinde çalışıyordu.

Para Politikası Kurulu, Şubat ayındaki son toplantısında, 2004’ten bu yana ilk kez arka arkaya faiz artırımına giderek enflasyon tahminini güçlü büyüme ve güçlü işgücü ortamında Nisan ayında %7,25’lik zirveye yükseltti. İngiltere’de pazar

Banka o sırada para politikasının daha fazla sıkılaştırılmasının orta vadeli enflasyon beklentilerine bağlı olacağını ve bunun daha sonra Moskova’nın Ukrayna’ya saldırısı ve ardından enerji arzına yönelik tehditler tarafından yukarı doğru itildiğini söyledi.

Banka Perşembe günkü raporunda, “Küresel enflasyonist baskılar önümüzdeki aylarda önemli ölçüde daha da güçlenirken, Birleşik Krallık da dahil olmak üzere net enerji ithalatçısı olan ekonomilerdeki büyümenin yavaşlaması muhtemel” dedi.

Banka şimdi enflasyonun önümüzdeki aylarda 2022’nin ikinci çeyreğinde yaklaşık %8’e ve belki de yılın ilerleyen dönemlerinde daha da yükselmesini bekliyor.

İşgücü piyasasının sıkılığı ve devam eden yurt içi maliyet ve fiyat baskıları göz önüne alındığında, PPK ayrıca, riskler orta düzeydeki gelişmelere bağlı olarak iki yönlü olmakla birlikte, “önümüzdeki aylarda para politikasında biraz daha ılımlı sıkılaştırmanın uygun olabileceğini” söyledi. – vadeli enflasyon beklentileri.

Açıklamanın ardından sterlin dolar karşısında %0,3 değer kaybederken, euro sterlin karşısında yaklaşık %0,5 değer kazandı.

.

İngiltere Merkez Bankası oranları tekrar artırdı, Ukrayna savaşı enflasyon endişelerini artırırken güvercin tonunu benimsiyor
adlı haberimizi okudunuz. Diğer Haberler için aşağıya kaydırınız.

Sevdiklerinle Paylaş: